Exclusiv Bogdan Andone a numit artizanii titlului obținut de FCSB în acest sezon: ”Au ținut situația sub control”
După Tudor Băluță, Dinamo mai vrea un campion al României
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
1 - 1
FC Botosani FC Botosani
Lu 29.04.2024 17:30

Petrolul - FC Botoșani 1-2. Moldovenii au obținut cele trei puncte în final și scapă de locurile retrogradabile

29.04.2024, 19:27

• Cupa României, finala: Corvinul - Oțelul, miercuri, 20:30, DGS 1

• Premier League: Manchester United - Newcastle, miercuri, 22:00, DGS 2

Penultimul meci al etapei cu numărul 7 din SuperLiga de fotbal a României s-a încheiat cu victoria lui FC Botoșani în fața Petrolului, scor 2-1.

Petrolul - FC Botoșani 1-2

FC Botoșani a deschis scorul după doar cinci minute. Miron a trimis mingea în poartă din centrul careului, după ce a fost deviată de apărarea Petrolului. Gazdele au restabilit egalitatea, în minutul 12, după o fază controversată la care Botoșani a cerut fault în atac.

Petrolul a primit o lovitură de la 11 metri în minutul 69, după un fault asupra lui Musi în careu, după intervenția VAR. Kukic a apărat șutul lui Hanca și scorul a rămas 0-0. În cele din urmă, Sadiku a înscris în minutul 87 și a obținut cele trei puncte pentru FC Botoșani.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani a urcat pe locul 12 în clasament, cu 24 de puncte, prima care o salvează direct de la retrogradare. De cealaltă parte, Petrolul a rămas pe locul 11, cu 26 de puncte.

Clasament Play-Out

Clasamentul din play-out / Foto: captură Digi Sport

VIDEO Rezumatul meciului Petrolul - FC Botoșani

Așa cum spunea și antrenorul Laszlo Balint, o victorie este decisivă pentru liniștea Petrolului la ultimele două etape care vor mai rămâne de disputat.

Dar și pentru Botoșani poate fi meciul salvării, deoarece dacă ia trei puncte, echipa are șanse să se salveze direct pentru că etapa viitoare în Moldova va ajunge Voluntari, adică echipa plasată cel mai bine în acest moment între cele 5 formații care se zbat să scape de zona fierbinte.

Totuși, la acest joc, Botoșaniul pornește cu un handicap important: Bogdan Andone este supendat pentru ieșirea nervoasă de la jocul cu Dinamo, scor 2-1, și va sta în tribună inclusiv runda viitoare, cu Voluntari.

• Abonații RCS-RDS mai pot viziona partida pe aplicația Digi Sport și pe siteul digisport.ro, pe teritoriul României

Dar până să ajungă la etapa a 8-a, Botoșani ar face bine să nu se gândească prea mult la statistica directă pentru că prahovenii domină categoric acest duel.

De altfel, Botoșani a câștigat o singură dată la Ploiești, un 4-0 în urmă cu 8 ani. Dacă luăm în calcul toate disputele, au fost 8 victorii petroliste, o singură remiză și încă 3 izbânzi ale oaspeților de luni după-amiază în 13 meciuri directe în prima ligă.

Programul ultimelor două etape din play-out. Toate meciurile vor fi transmise în direct pe Digi Sport 1