Cui i-a transmis Bernd Storck ”un mare compliment”, după Sepsi - Rapid 3-2
lacatus
Exclusiv Marius Lăcătuș a tras o concluzie clară, după ce a auzit discursul lui Bogdan Lobonț
ianis
Video Ianis Hagi a jucat cu locul 2 din Spania, după 5 meciuri la rând pe bancă, și a fost decisiv! Nota primită
Poli Iasi Poli Iasi
0 - 0
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
Lu 02.10.2023 18:00

Poli Iași - Petrolul 0-0. Încă o remiză pentru ploieșteni! Al doilea punct obținut acasă de moldoveni

02.10.2023, 20:00

• Premier League: Tottenham - Burnley, sâmbătă, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - CFR Cluj, sâmbătă, 20:00, DGS 1

Poli Iași și Petrolul au încheiat la egalitate, scor 0-0, în etapa a 11-a din SuperLiga României.

Cu punctul obținut la Iași, Petrolul a urcat pe locul șase în clasament, cu 15 puncte acumulate, în timp ce Poli Iași ocupă a 12-a poziție, cu 11 puncte.

Poli Iași - Petrolul 0-0. Remiză albă în Moldova

Cea mai importantă fază a partidei a fost încă din minutul 7, atunci când Paul Papp a reușit să îl învingă pe Lung cu capul, însă golul său a fost anulat la VAR pentru ofsaid.

Moldovenii au pus presiune în prima repriză și au încercat fără succes să înscrie. Luis Phelipe a șutat de la marginea careului în minutul 14, dar balonul a ajuns în brațele lui Zima. Apoi, Jatoba a trimis cu capul pe direcția portarului de la Petrolul.

Luis Phelipe și-a încercat norocul și în minutul 31 cu un șut expediat din afara careului, dar și la această execuție a intervenit bine Zima.

După pauză, duelul a fost ceva mai echilibrat, iar cele două formații nu au mai pus pericol porțile adverse. Singura siuație de gol semnată de ”găzari” a fost în minutul 56, după o acțiune în flanc a lui Grozav și un șut slab al lui Jair.

Zima a intervenit bine la o minge periculoasă primită în apropierea porții de către Luis Phelipe, iar portarul ploieștenilor s-a făcut remarcat și la un șut din lovitură liberă al lui Ciobanu.

Pe final, ploieștenii au mai avut o șansă de gol, însă Jefferson a trimis peste poartă din lovitură liberă.

VIDEO Rezumatul partidei Poli Iași - Petrolul 0-0

Un meci important pentru ambele echipe deoarece trei puncte înseamnă mult pentru fiecare dintre ele. În acest moment, echipele au obiective diferite, dar până la urmă au trecut doar 10 etape, iar posibilitățile sunt totale.

Petrolul vizează play-off-ul în acest sezon și dacă învinge ar face 17 puncte și ar urca pe locul 5. La rândul său, Poli Iași ar ajunge într-o zonă mult mai liniștită, locul 9 cu 13 puncte. Dacă va câștiga, desigur.

• Petrolul nu va putea conta pe căpitanul echipei, Valentin Țicu, cel a cărui intrare i-a produs o accidentare gravă lui Dragoș Iancu la meciul cu Hermannstadt și a fost eliminat. Deocamdată nu a fost pronunțată o sentință după eliminarea sa

În schimb, un rezultat de egalitate le-ar ține pe fiecare dintre ele acolo unde sunt acum. Moldovenii ar egala Voluntariul și s-ar afla pe locurile 12-13, în timp ce prahovenii ar ajunge la același număr de puncte cu Farul, 15, pe locurile 6-7.

Clasament intermediar SuperLiga / Foto: Captură digisport.ro

Petrolul l-a transferat pe Omrani, dar nu se află în lot pentru acest meci

Billel Omrani (30 de ani) a semnat cu Petrolul un contract până la finalul anului competițional. Fotbalistul a venit liber de contract și venitul său nu va fi unul pe măsura salariului pe care l-a avut la vicecampioana României. Dar nu s-a înțeles cu nicio echipă și a ales să joace pentru Petrolul.

"Salut, Petrolul! Sunt Billel Omrani și sunt foarte fericit și foarte mândru că mă aflu aici, ne vedem în curând aici pe teren. Forza Petrolul!”, a fost mesajul lui Billel Omrani, potrivit paginii de Facebook a Petrolului, după ce a semnat contractul.

• 90+5 final
  • 90+5 oc
    Ocazie Petrolul Ploiesti

Jefferson trimite peste poartă din lovitură liberă.

• 83 oc
    Ocazie Poli Iasi

Ciobanu execută bine o lovitură liberă, însă Zima respinge peste poartă.