FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, LIGA 1 BETANO (28.09.2018)
Exclusiv ”Te-a sunat Dinamo?”. Claudiu Niculescu a început să râdă, dar apoi a transmis un mesaj clar
FOTBAL: FC UNIVERSITATEA CLUJ - SEPSI OSK SFÂNTU GHEORGHE, SUPERLIGA SUPERBET (9.10.2023)
Ioan Ovidiu Sabău a semnat!
Real Madrid v FC Bayern München: Semi-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24
Video Scandal uriaș după Real Madrid - Bayern: nemții au egalat în minutul 90+13, dar degeaba! Eroare gravă de arbitraj
Stirile Digi Sport
Poli Iasi Poli Iasi
1 - 4
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Sb 12.08.2023 21:30

Poli Iași - Universitatea Craiova 1-4. Festival de goluri în Copou! Oltenii au făcut spectacol

12.08.2023, 23:25

• Media: Liga Digisport, joi, 15:30, DGS 1

• Media: Fotbal Club, joi, 19:30, DGS 1

Partida dintre Poli Iași și Universitatea Craiova s-a încheiat cu victoria oltenilor, scor 4-1, în cadrul etapei a cincea din SuperLiga României

În clasamentul din SuperLigă, Universitatea Craiova a urcat pe locul doi, cu 11 puncte, la o lungime în urma FCSB-ului, în timp ce Poli Iași este pe locul 14, cu doar trei puncte.

Poli Iași - Universitatea Craiova 1-4. Oltenii urcă pe locul doi în clasament

Oltenii au controlat prima repriză, însă formația pregătită de Laurențiu Regecampf nu a reușit să înscrie, chiar dacă ocaziile la poarta moldovenilor nu au lipsit. Încă din minutul 4, Markovic a trimis pe lângă poartă dintr-o poziție ideală.

Moldovenii au dat replica după doar câteva minute, cu un șut al lui Harrison. Oltenii au mai irosit câteva ocazii importante, prin Markovic și prin Ivan.

Poli Iași a fost echipa care a deschis scorul pe finalul primei reprize, prin Roman, care l-a învins pe Laurențiu Popescu cu un șut din lovitură liberă, deviat de zid.

După pauză, oltenii au pus presiune, iar Mitriță a fost aproape să restabilească egalitatea în câteva rânduri.

Acest lucru nu s-a întâmplat însă decât după eliminarea lui Alin Roman din minutul 59. După câteva minute, Markovic a înscris cu capul, după o centrare a lui Vlădoiu.

Oltenii au trecut în avantaj în minutul 78, când Mitriță îl găsește foarte bine pe Ivan, care scapă singur și îl învinge pe Ailenei.

Alexandru Mitriță și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor în minutul 90, după o acțiune frumoasă a oltenilor.

Roguljic a dat lovitura de grație în prelungiri și a stabilit scorul final 4-1.

VIDEO Rezumatul partidei Poli Iași - Universitatea Craiova 1-4

După patru etape jucate, nou-promovata Poli Iași se află abia pe poziția a 14-a, cu doar trei puncte acumulate.

De cealaltă parte, Universitatea Craiova ocupă locul al patrulea, cu opt puncte, la patru lungimi în spatele liderului FCSB. În ultima rundă, ”Juveții” s-au impus în fața celor de la FC Hermannstadt, scor 1-0.

În cadrul conferinței de presă premergătoare partidei cu Poli Iași, Laurențiu Reghecampf a vorbit despre valoarea lotului pe care îl are și nu a ezitat să îi ceară lui Mihai Rotaru întăriri.

”Eu cred că ne mai trebuie 3-4 jucători, avem nevoie de mai multă valoare în lotul nostru, pentru că vorbim de un campionat lung. Măcar 1-2 jucători să aducem până la finalul perioadei de transferuri, ar fi foarte bine.

Dacă nu, vedem în iarnă când o să știm exact ce avem de făcut. Este nevoie să facem sacrificii, mai ales că vrem campionatul cât mai repede cu putință. Vom schimba multe lucruri, totul spre binele echipei, totul se va face pas cu pas”, a mărturisit Laurențiu Reghecampf

Poli Iași - Universitatea Craiova, LIVE VIDEO, de la 21:30, pe Digi Sport 1. Echipele probabile

Poli Iași: 12. Ailenei - 2. Martac, 4. Tincu, 32. Katanec, 17. S. Șerban - 95. Jatoba, 37. Bordeianu, 10. A. Roman - 77. Vojtus, 21. Luis Phelipe, 80. Gheorghiță

Rezerve: 22. Celeadnic, 6. Fl. Ilie, 7. A. Ciobanu, 8. Vașvari, 18. Ștefanovici, 19. Itu, 24. Marchioni, 30. Mogoș, 94. Hlistei

Antrenor: Leo Grozavu

Universitatea Craiova: 21. L. Popescu - 12. Ndong, 26. Zajkov, 34. R. Silva, 11. Bancu - 4. A. Crețu, 6. Screciu - 10. Baiaram, 37. Danciu, 28. Mitriță - 9. A. Ivan

Rezerve: 1. Lazar, 2. Vlădoiu, 7. Câmpanu, 8. Mateiu, 15. Badelj, 20. Markovic, 23. Căpățână, 24. Roguljic, 31. Ișfan

Antrenor: Laurențiu Reghecampf

• 90+6 final
    Final meci
  • 90+4 g
    Gol Universitatea Craiova

Balonul ajunge la Roguljic, după un șut ratat al lui Bancu, croatul își așează balonul și înscrie.

• 90+2 cg
    Cartonaş galben Universitatea Craiova

Danciu este avertizat.

• 90 g

Mitriță accelerează în preajma careului advers, combină frumos cu Ivan și înscrie simplu în poarta moldovenilor.