andone
Exclusiv După ce a auzit ce antrenor vrea Rapidul, Ioan Andone a tras un semnal de alarmă: ”Uită-te la Dinamo”
”Prințul” Adrian Cristea a pus ”tunurile” pe șefii lui Dinamo
Deportivo Alaves v Girona FC - LaLiga EA Sports
Perfecțiune! Ce a făcut Ianis Hagi în meciul cu locul doi din Spania, în care a fost decisiv în minutul 90+9

• SuperLiga: FCSB - CFR Cluj, sâmbătă, 20:00, DGS 1

Partida dintre Rapid București și FC Botoșani s-a încheiat cu o remiză, scor 2-2, în etapa a treia din SuperLiga României.

În urma acestui rezultat, Rapid ocupă locul patru în clasament, cu cinci puncte, în timp ce FC Botoșani este pe locul 12, cu două puncte.

Rapid - Botoșani 2-2. Cristiano Bergodi obține doar o remiză în Giulești

Giuleștenii au avut prima situație de gol a partidei în minutul 4, când Braun a șutat moale după o pătrundere la interior.

Funsho a avut și el o șansă de a marca în al 11-lea minut al partidei, când nu a reușit să șuteze la un balon respins în zona de pedeapsă a moldovenilor.

Totuși, deschiderea de scor le-a aparținut celor de la Rapid. În minutul 14, Dugandzic a transformat un penalty obținut după un fault comis de Pius asupra lui Funsho.

Pinson putea înscrie în minutul 18, însă șutul său a ajuns în brațele lui Horațiu Moldovan.

Moldovenii au restabilit egalitatea în minutul 51, după o eroare a lui Iulian Cristea la mijlocul terenului. Dican i-a pasat lui Pinson, care a înscris cu un șut în forță.

Opt minute mai târziu, FC Botoșani a trecut în avantaj, după o recuperare a lui Florescu, care a avansat până în careul advers și a înscris în poarta lui Moldovan.

Cu câteva minute înainte de finalul meciului, giuleștenii au restabilit egalitatea. Braun i-a pasat lui Costache, care a centrat în fața porții, iar Dugandzic a înscris.

Pe final, moldovenii puteau marca prin Cioiu, care a șutat de la marginea careului, iar Ioniță a șutat pe lângă poartă dintr-o poziție ideală.

VIDEO Rezumatul partidei Rapid - Botoșani 2-2

În noul sezon, Rapid a înregistrat o remiză, pe teren propriu, 0-0 cu Sepsi Sfântu Gheorghe, în prima etapă a Superligii și a câștigat, fără drept de apel, cu 3-0 în deplasare cu Universitatea Cluj, meci jucat pe stadionul din Mediaș, în cea de-a doua etapă a noii ediții de campionat.

De cealaltă parte, Botoșani a pierdut în prima etapă a Superligii, în deplasare, cu scorul de 1-2 împotriva celor de la FC Voluntari și a remizat acasă cu Petrolul Ploiești, scor 1-1, într-o partidă în care lupii galbeni” au ratat un penalty în minutul 90+12 prin Gicu Grozav.

De-a lungul timpului, între cele două formații s-au consumat 8 meciuri directe, iar rezultatele înregistrate în aceste meciuri sunt de partea giuleștenilor: 4 victorii Rapid, 3 egaluri, o victorie Botoșani.

În confruntările directe din sezonul trecut, Rapid și Botoșani au remizat, pe terenul din Giulești, cu scorul de 1-1, în timp ce în retur s-au impus rapidiștii, pe terenul celor de la FC Botoșani, cu scorul de 2-1, printr-un gol superb marcat din foarfecă de fundașul central Dragoș Grigore în minutul 90+4.

Echipe probabile

Rapid: Moldovan - Onea, Săpunaru, Cristea, Braun - Oaidă, Albu, Papeau - Funsho, Dugandzic, Cîrjan

Rezerve: Drăghia, Kait, Iacob, Al. Ioniță II, Valle, J. Morais, Pănoiu, Dr. Grigore, El Sawy

Antrenor: Cristiano Bergodi

Botoșani: Ducan - Patache, Mutombo, Pius, Creț - Zabou, Dican, Florescu - Cioiu, Roman II, Dragu

Ocazie FC Botosani

Camara primește balonul în interiorul careului, șutează, dar balonul este respins de Moldovan.

• 87 s
    Schimbare Rapid

Oaidă este înlocuit cu Emmers.

• 86 oc
    Ocazie Rapid

Giuleștenii pasează frumos în careul advers, balonul ajunge la Ioniță, care șutează pe lângă poartă.

• 86 cg
    Cartonaş galben FC Botosani

Ducan este avertizat.

• 85 oc

După o pasă a lui Roman, Cioiu șutează cu stângul de la marginea careului, însă Moldovan intervine salvator.

• 82 g
    Gol Rapid

Braun îi pasează lui Costache, care centrează în fața porții, balonul este deviat de Ioniță, iar Dugandzic înscrie.

• 78 s

Pinson este înlocuit cu Drole.

• 77 oc

Cristea șutează de la distanță, însă balonul trece pe lângă poarta apărată de Ducan.