Cum arată echipa etapei a 8-a din play-off-ul și play-out-ul SuperLigii + Antrenorul rundei
gnahore
Video Dinamo - FC Voluntari 1-1. ”Câinii Roșii” au rămas pe loc direct retrogradabil. Ilfovenii, în afara ”zonei roșii”
Du 08.05.2022 14:30

Sepsi - Chindia Târgoviște 2-1. Misiune îndeplinită pentru covăsneni, care urcă pe locul 2 în play-out. Final cu mulți nervi

08.05.2022, 16:25

• SuperLiga: FC Voluntari - U Cluj, duminică, 21:30, DGS 2

• Superliga: Dinamo - UTA Arad, duminică, 21:30, DGS 1

Sepsi a trecut cu 2-1 de Chindia Târgoviște, în etapa a opta din play-out și a urcat pe locul secund, după un meci cu o repriză secundă spectaculoasă și plină de nervi.

Sepsi - Chindia 2-1. Covăsnenii urcă pe locul secund în play-out

Chindia a început bine meciul, cu ocaziile lui Popadiuc și Pasaaglia, însă Sepsi a dat replica după o jumătate de oră de joc, când șutul lui Aganovic a ocolit vinclul.

Apoi a venit rândul lui Marco Dulca să iasă la rampă, numai că șutul său a fost blocat de Niczuly. Ultima ocazie a primei reprize i-a aparținut lui Sepsi, prin Tudorie.

În minutul 60, Sepsi a deschis scorul, prin șutul deviat al lui Aganovic. Chiar când oamenii lui Bergodi puneau stăpânire pe joc, a venit golul egalizator al Chindiei, prin Chamed, însă nebunia a continuat.

Peste două minute, Golofca a marcat pentru covăsneni, după o acțiune personală. Finalul a fost unul cu mulți nervi și o mulțime de cartonașe galbene, iar antrenorul Cristiano Bergodi a fost eliminat.

După acest rezultat, sepsi a urcat pelocul secund în play-out.

VIDEO cu rezumatul meciului Sepsi - Chindia 2-1:

Etapa cu numărul 8 din play-out-ul Ligii 1 continuă duminică cu meciul dintre Sepsi și Chindia.

• Partida dintre Sepsi și Chindia se joacă de la ora 14:30 și va putea fi urmărită în format LIVE VIDEO pe Digi Sport 1, dar și pe www.digisport.ro sau în aplicația Digi Sport (disponibilă pe Google Play și App Store), de către abonații RCS & RDS.

Sepsi - Chindia, Live Video, 14:30, Digi Sport 1. Gruparea din Sfântu Gheorghe poate urca pe locul 2 în play-out

Înainte de meci, Sepsi se află pe locul al treilea din play-out, cu 36 de puncte, la doar două lungimi în spatele celor de la FC Botoșani. Moldovenii s-au încurcat recent pe teren propriu, 2-3 cu Dinamo, iar o victorie a formației din Sfântu Gheorghe ar trimite-o pe poziția secundă.

Echipa care va continua cu Cristiano Bergodi (57 de ani) pe banca tehnică și din sezonul următor a ieșit învingătoare în ultima confruntare cu Chindia, din sferturile de finală ale Cupei României, scor 2-1.

Sepsi - Chindia, Live Video, 14:30, Digi Sport 1. Târgoviștenii încă au șanse la evitarea barajului

De partea cealaltă, Chindia se află într-o situație total diferită. Oaspeții meciului de duminică luptă pentru evitarea barajului.

În acest moment, târgoviștenii se află pe locul 7 în play-out, la 5 puncte în spatele celor de la CS Mioveni, dar cu un meci disputat în minus. Astfel, în cazul unei victorii, trupa lui Emil Săndoi (57 de ani) s-ar apropia la doar două puncte de ultima poziție care asigură rămânerea în primul eșalon.