FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ - FC RAPID 1923 BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OFF (05.05.2024)
Novak Djokovic s-a întins pe jos și a urlat de durere, după ce a fost lovit în cap! Decizia luată imediat și anunțul oficial
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
1 - 1
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
Sb 04.11.2023 21:15

Universitatea Craiova - FCU Craiova 1-1. Ce final! Laurențiu Popescu a oferit parada etapei, la ultima fază

04.11.2023, 23:10

• Premier League: Tottenham - Burnley, sâmbătă, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - CFR Cluj, sâmbătă, 20:00, DGS 1

Universitatea Craiova și FCU Craiova au remizat, scor 1-1, în etapa a 15-a a SuperLigii.

Echipa lui Giovanni Constantino a început mai bine meciul și a avut prima șansă la poarta adversă în minutul 4, când execuția lui Vladislav Blănuță a fost respinsă în corner de Ștefan Vlădoiu. În minutul 20 au apărut primele marii ocazii, ambele în aceeași fază și semnate de același jucător, Yassine Bahassa, blocat de fiecare dată de Laurențiu Popescu.

Deși FCU Craiova a avut startul mai bun, echipa care a marcat prima a fost Universitatea Craiova, care a deschis scorul în minutul 29, prin Mihai Căpățînă.

Universitatea Craiova a avut și prima mare ocazie a părții secunde, în minutul 54, când Andrei Ivan a lovit bara. Al doilea gol al meciului a venit tot contrar cursului jocului și a fost marcat de Aurelian Chițu, care a egalat cu o lovitură de cap în minutul 63.

În minutul 77, FCU Craiova a rămas în 10 jucători, după eliminarea lui Andrea Padula, dar Universitatea Craiova nu a reușit să profite. FCU Craiova chiar a fost aproape să dea lovitura în minutul 90+5, dar Laurențiu Popescu a avut o intervenție remarcabilă la lovitura de cap a lui Vladislav Blănuță.

După meciul din Bănie, Universitatea Craiova rămâne pe locul 4 în SuperLigă, cu 23 de puncte, în timp ce FCU Craiova ocupă a 12-a poziție a ierarhiei, cu 15 puncte.

VIDEO cu rezumatul meciului Universitatea Craiova - FCU Craiova 1-1

Derby-ul dintre Universitatea Craiova și FCU Craiova se joacă acum, în direct pe Digi Sport 1, în etapa cu numărul 15 din SuperLiga.

Universitatea Craiova - FCU Craiova Live Video, 21:15, DGS 1

Universitatea Craiova ocupă locul 4 în SuperLiga României, cu 22 de puncte acumulate în 14 meciuri jucate. Formația condusă de Corneliu Papură are două eșecuri la rând în campionat, însă speră să bifeze un succes chiar în fața rivalei din Bănie.

De cealaltă parte, FCU Craiova ocupă doar locul 13 în clasament. Clubul lui Adrian Mititelu are 14 puncte acumulate în 14 meciuri jucate și are 5 meciuri consecutive de când nu a mai câștigat în campionat.

Giovanni Constantino cheamă fanii la stadion și cere susținerea lor

Giovanni Constantino, antrenorul echipei FCU Craiova 1948, este conștient de importanța acestei partide, mai ales în contextul în care echipa sa nu traversează cea mai bună formă. Înainte de victoria din Cupa României cu Zalău, scor 1-0, FCU avea trei înfrângeri și trei remize în precedentele șase partide.

”Vrem să transmitem un mesaj suporterilor noștri. Este un meci în care nu este suficient doar noi să fim pe teren, avem nevoie de toți cei care sunt aproape de noi și ne iubesc să ne susțină și să reușim împreună să câștigăm acest meci”, a declarat Giovanni Constantino

Mai mult, acesta a spus că își dorește să vadă atitudinea potrivită din partea băieților săi și ca vrea ca aceștia să dea totul pentru a câștiga derby-ul orașului și a-i face pe suporteri fericiți.

”Este un meci de la care ne dorim cele trei puncte. Tot ceea ce contează mâine este să câștigăm. În astfel de meciuri, într-un astfel de derby, cel mai important lucru este cum ne prezentăm din punct de vedere al atitudinii. Trebuie să demonstrăm că putem să câștigăm și să facem fericiți suporterii și oamenii din jurul nostru. Cred că rivalitatea și însemnătatea acestei partide este mai presus decât orice”, a mai spus antrenorul echipei FCU Craiova 1948.

• 90+6 final

Fluier final în Bănie. Universitatea Craiova - FCU Craiova 1-1.

• 90+5 oc
    Ocazie FCU 1948 Craiova

Ce paradă! Vladislav Blănuță lovește puternic cu capul o minge, dar Laurențiu Popescu are un reflex extraordinar și scoate mingea de sub bară.