FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, LIGA 1 BETANO (28.09.2018)
Exclusiv ”Te-a sunat Dinamo?”. Claudiu Niculescu a început să râdă, dar apoi a transmis un mesaj clar
FOTBAL: FC UNIVERSITATEA CLUJ - SEPSI OSK SFÂNTU GHEORGHE, SUPERLIGA SUPERBET (9.10.2023)
Ioan Ovidiu Sabău a semnat!
Real Madrid v FC Bayern München: Semi-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24
Video Scandal uriaș după Real Madrid - Bayern: nemții au egalat în minutul 90+13, dar degeaba! Eroare gravă de arbitraj
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
2 - 2
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
Vi 09.02.2024 20:00

Universitatea Craiova - ”U” Cluj 2-2. Spectacol total în Bănie! Două reprize total diferite

09.02.2024, 21:57

• Media: Liga Digisport, joi, 15:30, DGS 1

• Media: Fotbal Club, joi, 19:30, DGS 1

Partida dintre Universitatea Craiova și U Cluj s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, în etapa cu numărul 25 din SuperLiga României.

Univrsitatea Craiova ajunge pe locul patru în clasament, cu 38 de puncte, în timp ce U Cluj rămâne pe locul opt, cu 33 de puncte.

Universitatea Craiova - U Cluj 2-2. Cele două echipe și-au împărțit punctele și reprizele

Oltenii au deblocat tabela încă din al nouălea minut al întâlnirii, când Houri a transformat un penalty obținut de Markovic. Tot Markovic putea dubla avantajul câteva minute mai târziu cu un șut expediat de la mare distanță, respins însă de Gorcea.

Oltenii au mai ratat o ocazie importantă în minutul 12, prin Baiaram, iar în minutul 34, tot el a expediat un șut periculos la poarta ”Șepcilor Roșii”.

Crețu a fost și el aproape de gol în minutul 36, dar intervenția lui Mitrea a păstrat scorul neschimbat. Totuși, pe finalul primei reprize, oltenii au mai beneficiat de un penalty obținut de Baiaram, iar Căpătînă a fost cel care a dublat avantajul formației din Bănie.

Sabău a făcut schimbări importante la pauza meciului, iar jocul s-a schimbat în repriza secundă, când ardelenii au controlat jocul. Imediat după fluierul de start, ”Șepcile Roșii” au redus din diferență prin golul marcat de Vali Gheorghe.

Tot el a fost cel care a obținut penalty-ul din minutul 61, care a fost transformat de Dan Nistor.

VIDEO Rezumatul partidei Universitatea Craiova - ”U” Cluj 2-2

Universitatea Craiova ocupă locul 4 în SuperLiga, cu 37 de puncte. Oltenii au câștigat ultimul meci, scor 3-1, aceasta fiind prima victorie din 2024. Cu toate acestea, gruparea din Bănie nu a câștigat încă pe teren propriu, după ce a fost învinsă de Farul, 1-2, și FCSB, 0-3.

De partea cealaltă, ”U” Cluj este pe locul 8, cu 32 de puncte. Ardelenii vin după două eșecuri consecutive, 0-1 cu Poli Iași și 1-3 cu UTA Arad.

Mihai Rotaru: ”Noi luptăm să terminăm pe podium”

Mihai Rotaru, finanțatorul echipei Universitatea Craiova, a susținut că obiectivul formației pe care o patronează este să se claseze la finalul stagiunii pe podiumul SuperLigii.

De asemenea, omul de afaceri a subliniat că nu se gândește nicio secundă la scenariul în care echipa sa să nu se califice în play-off la sfârșitul celor 30 de etape din sezonul regulat.

”Nu am luat niciodată în calcul să ne temem de intrarea în play-off. Noi luptăm să terminăm pe podium. Noi nu am vorbit de campionat nici înainte, când stăteam mai bine”, a spus Mihai Rotaru, la emisiunea Liga Digi Sport.

• 90+6 final
  • 90+3 oc
    Ocazie Universitatea Craiova

Kozulj centrează, balonul este respins, iar Zajkov trimite slab cu capul.

• 88 oc
    Ocazie Universitatea Cluj

Nistor centrează în careul advers, Anselmo trimite spre poartă, dar balonul ajunge în brațele lui Lazar.