Screenshot 2024-04-26 001230
Costel Gâlcă, după ultimul meci jucat de Universitatea Craiova în play-off: ”Normal că regret!”
FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - UTA ARAD, SUPERLIGA SUPERBET (08.03.2024)
Oficial A început curățenia! Mircea Rednic a dat afară un jucător de la UTA Arad
radu-dragusin
Nota surprinzătoare primită de Radu Drăgușin după ce a jucat 103 de minute în ultimul meci al sezonului pentru Tottenham
LIVE Digi Sport Special
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
0 - 0
UTA Arad UTA Arad
Ma 14.12.2021 20:30

Universitatea Craiova - UTA Arad 0-0. Remiză albă în Bănie. Oltenii, fără șut pe spațiul porții

14.12.2021, 22:24

• Baraj SuperLiga: Dinamo - Csikszereda, luni, 20:00, DGS 1

• Serie A: Bologna - Juventus, luni, 21:45, DGS 2

Partida dintre Universitatea Craiova și UTA Arad din etapa 20 din Liga 1 s-a încheiat cu o remiză albă, scor 0-0, iar echipa lui Laurențiu Reghecampf a ajuns astfel la a șasea partidă fără victorie.

După rezultatul acestui meci, Universitatea Craiova se clasează pe locul patru, cu 31 de puncte, în timp ce UTA Arad se poziționează pe locul 8, cu 27 de puncte.

Prima ocazie importantă a venit în minutul 10, atunci când Dan Nistor a trimis o centrare din lovitură liberă, iar Papp a reluat cu capul mult pe lângă poartă.

În minutul 23, Dangubic i-a pasat excelent în fața porții lui Miculescu, însă acesta nu a reușit să ajungă la minge pentru finalizare. Câteva minute mai târziu, Ubbink a șutat din afara careului, dar balonul a trecut pe lângă poartă.

Prima ocazie mare a oltenilor a venit în minutul 26, când Cîmpanu și-a încercat norocul cu un șut de la distanță, dar balonul a trecut puțin peste poarta lui Iacob.

Câteva minute mai târziu, UTA a replicat prin ocazia lui David Miculescu care a ajuns la o centrare în interiorul careului și a trimis periculos cu capul de la șase metri, însă balonul a trecut pe lângă poartă.

La finalul primei reprize, Koljic a șutat periculos cu piciorul stâng din interiorul careului, dar mingea a trecut peste poarta lui Iacob.

Jocul a fost întrerupt după o ciocnire violentă între Erico și Koljic, în minutul 50. Cei doi au rămas prăbușiți pe gazon pentru câteva minute. Erico a reușit să revină în teren, însă Koljic a fost transportat direct la spital.

În minutul 71, David Miculescu a recuperat un balon după o eroare a oltenilor, a avansat spre poarta lui Lazar, dar finalizarea a lăsat de dorit.

Arădenii au irosit o ocazie imensă în minutul 85, atunci când Shlyakov i-a centrat foarte bine lui Hora în fața porții, acesta a pus pieptul în față și a trimis peste transversală.

Pe finalul partidei, Miculescu a primit o pasă în interiorul careului, a încercat să îl învingă pe Lazar cu un șut la colțul lung, dar balonul a trecut pe lângă poartă.

VIDEO Rezumatul partidei Universitatea Craiova - UTA Arad 0-0

Înainte de duelul de pe Ion Oblemenco, Universitatea Craiova se clasează pe locul 5 în campionat. Trupa lui Laurențiu Reghecampf se află în cădere liberă în Liga 1, ca urmare a faptului că în ultimele cinci meciuri nu s-a impus niciodată.

Oltenii au 30 de puncte după primele 19 etape și se pot lăuda cu faptul că au cel mai bun atac din campionat, cu 35 de goluri marcate, la egalitate cu FCSB. Totuși, compartimentul ofensiv este trădat de apărare. Echipa din Bănie a primit 22 de goluri, cele mai multe din formațiile aflate în acest moment pe locurile de play-off.

• Ultima victorie a Universității Craiova în campionat a fost cu CS Mioveni, scor 5-2

Universitatea Craiova - UTA, 20:30, LIVE VIDEO pe Digi Sport 1. Nici UTA n-a mai învins recent în campionat

Lucrurile stau chiar mai rău în tabăra adversă, având în vedere că UTA nu a mai câștigat de 6 meciuri încoace. Dacă Universitatea Craiova merge "ceas" în atac, arădenii se află la polul opus. În ultimele 6 partide au marcat un singur gol, iar în total au reușit doar 16.

Echipa lui Laszlo Balint a căzut până la mijlocul clasamentului, pe locul 9, cu 26 de puncte strânse.

• UTA a câștigat ultima dată pe terenul Academicii Clinceni, scor 3-0
  • 90+6 final
  • 90+4 s s
    Schimbare UTA Arad

Medimorec este introdus în locul lui Ubbink.

• 90+4 cr cr
    Cartonaş roşu UTA Arad

Hora vede cartonașul roșu după un fault grosolan asupra lui Papp.

• 90+1 oc oc
    Ocazie UTA Arad

Miculescu primește o pasă în interiorul careului, încearcă să îl învingă pe Lazar cu un șut la colțul lung, dar balonul trece pe lângă poartă.

• 85 oc oc

Shlyakov îi centrează foarte bine lui Hora în fața porții, acesta pune pieptul în față și trimite peste transversală.

• 76 s s
    Schimbare Universitatea Craiova

Roguljic este introdus în locul lui Nistor.

• 75 s s

Hora este introdus în locul lui Dangubic.

• 71 oc oc
    Ocazie Universitatea Craiova

David Miculescu recuperează un balon după o eroare a oltenilor, avansează spre poarta lui Lazar, dar finalizarea lasă de dorit.

• 66 oc oc

Ubbink trimite direct la poartă din lovitură liberă, dar Lazar are o intervenție impecabilă.

• 64 s s

Roger este introdus în locul lui Antal.

• 61 s s

Crețu este introdus în locul lui Cîmpanu.

• 61 s s

Vătăjelu este introdus în locul lui Bancu.

• 55 s s

Baiaram este introdus în locul lui Koljic.

• 50
    Info

Jocul este întrerupt după o ciocnire violentă între Erico și Koljic.

• 47 oc oc

Benga șutează din afara careului, dar Lazar reține fără probleme.

Fedele este introdus în locul lui Vînă.

• 44 cg cg
    Cartonaş galben UTA Arad

Passaglia vede cartonașul galben.

• 43 oc oc

Koljic șutează periculos cu piciorul stâng din interiorul careului, dar mingea trece peste poarta lui Iacob.

• 29 oc oc

David Miculescu ajunge la o centrare în interiorul careului și trimite periculos cu capul de la șase metri, dar balonul trece pe lângă poartă.

• 26 oc oc

Cîmpanu își încearcă norocul cu un șut de la distanță, dar balonul trece puțin peste poarta lui Iacob.

• 24 oc oc

Ubbink șutează din afara careului, dar balonul trece pe lângă poartă.

• 23 cg cg

Ubbink vede cartonașul galben.

• 23 oc oc

Dangubic îi pasează în fața porții lui Miculescu, însă acesta nu ajunge la minge.

• 10 oc oc

Dan Nistor centrează din lovitură liberă, Papp reia cu capul mult pe lângă poartă.