Mircea Rednic a ”tunat” la conferința de presă! Ce a spus despre Șumudică și Gâlcă
Video&Foto Gigi Becali: ”Uitați-vă, mă, cu cine vin! Merg doar cu ei”. Cine sunt, de fapt, cei care l-au însoțit la Arena Națională

UTA - Sepsi 1-0. Ionuț Badea, victorie la debutul pe banca celor de la UTA Arad

05.02.2022, 15:20

• Premier League: Man. United - Arsenal, duminică, 18:30, DGS 1

• Superliga: Dinamo - UTA Arad, duminică, 21:30, DGS 1

S-a jucat un fotbal spectaculos în etapa cu numărul 24 din Liga 1, la partida dintre UTA și Sepsi Sfântu Gheorghe. Cu Ionuț Badea la primul joc la formația arădeană, UTA a câștigat cu scorul de 1-0.

În clasamentul din Liga 1, UTA se află pe locul 8, cu un total de 31 de puncte, în timp ce Sepsi se află pe locul 10, cu 29 de puncte.

UTA putea deschide scorul încă din minutul 2, când Miculescu a avansat în banda dreaptă și a finalizat cu un șut periculos care i-a pus probleme lui Niczuly.

Shliakov a centrat foarte bine pentru Miculescu, în minutul 11, însă Mitrea a reușit să îndepărteze pericolul din interiorul careului. Ubbink a expediat o pasă foarte bună, în minutul 13, în interiorul careului pentru Laukzemis, acesta a șutează, dar Niczuly reușit să respingă.

Gonzales a centrat foarte bine în minutul 29, dar Ștefănescu nu a reușit să ajungă la finalizare.

Ubbink a șutat din interiorul careului, dar portarul covăsnenilor a avut o nouă intervenție spectaculoasă, iar scorul a rămas neschimbat.

Pe finalul primei reprize, Ștefănescu i-a pasat în fața porții lui Luckassen, dar acesta nu a reușit să marcheze.

În repriza a doua, UTA a continuat asaltul la poarta covăsnenilor. Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 77. Roger a pătruns în interiorul careului, a șutat puternic, dar balonul a lovit transversala. Miculescu a reluat cu capul balonul respins și a marcat.

Tot Roger putea înscrie câteva minute mai târziu, când a spulberat defensiva lui Sepsi și a trimis cu piciorul stâng din fața lui Niczuly. Portarul covăsnenilor a avut o intervenție remarcabilă.

VIDEO Rezumatul partidei UTA - Sepsi 1-0

UTA Arad tocmai s-a despărțit de Laszlo Balint, cu care a reușit promovarea în prima ligă și un parcurs mai mult decât satisfăcător în sezonul trecut, dar seria de 11 meciuri fără victorie din actuala stagiune i-a făcut pe șefii grupării să accepte plecarea tehnicianului.

În locul său a venit Ionuț Badea, care are parte de un debut pe teren propriu, dar cu una dintre formațiile care se află într-o creștere evidentă de formă, Sepsi.

Trupa lui Cristiano Bergodi ar putea să rămână în lupta pentru play-off, dacă bate la Arad, în ciuda faptului că la un moment dat acest lucru părea imposibil.

UTA Arad - Sepsi LIVE VIDEO, ora 13:30, pe Digi Sport 1. Gazdele, fără victorie de 11 partide

UTA Arad vine după un meci bun făcut la București, contra Rapidului, dar rezultatul, 1-1, a fost dezamăgitor, în condițiile în care au fost egalați în partea secundă, când aveau un om în plus pe teren.

Sepsi a bătut pe teren propriu pe Universitatea Craiova, 3-1, și a avut una dintre cele mai bune partide ale stagiunii contra grupării lui Laurențiu Reghecampf. Cristiano Bergodi speră ca forma bună să continue și la Arad, iar o victorie ar însemna apropierea la doar 3 puncte de Farul ocupanta locului 6, care ar avea totuși două partide mai puțin jucate.

Schimbare UTA

Medimorec este introdus în locul lui Dangubic.

• 88 s
    Schimbare Sepsi

Damașcan este introdus în locul lui Ștefănescu.

• 86 s

Pătlăgică este introdus în locul lui Miculescu.

• 84 oc
    Ocazie UTA

Roger pătrunde în interiorul careului și finalizează cu piciorul stâng din fața lui Niczuly, dar portarul covăsnenilor are o intervenție foarte bună.

• 77 g
    Gol UTA

Roger trece cu ușurință de defensiva covăsnenilor, șutează puternic în bara transversală. Balonul ajunge la Miculescu, cel care finalizează cu capul.

• 75 s

Tudorie îl înlocuiește pe Luckassen.

• 75 s

Fofana este introdus în locul lui Aganovic.

• 69 oc
    Ocazie UTA

Otele pătrunde foarte frumos prin flancul drept, încearcă să paseze în fața porții, dar este blocat de Niczuly.

• 64 s

Otele este introdus în locul lui Laukzemis.

• 60 cg

Ubbink este avertizat.

• 58 s

Golofca este introdus în locul lui Ashkovski.

• 58 s

Păun este introdus în locul lui Achahbar.

• 56 oc
    Ocazie UTA

Arădenii lansează o serie de execuții la poarta lui Niczuly, dar balonul nu intră în poarta celor de la Sepsi.

• 45 oc
    Ocazie Sepsi

Ștefănescu recuperează balonul și îi pasează în fața porții lui Luckassen, însă fotbalistul olandez ratează singur cu poarta goală.

• 36 oc
    Ocazie UTA

Ubbink șutează din interiorul careului, dar Niczuly are din nou o intervenție spectaculoasă și păstrează scorul neschimbat.

• 34 cg

Batha este avertizat.

• 31 oc

Aganovic șutează de la distanță, însă balonul trece puțin pe lângă poartă,

• 29 oc

Gonzales centrează, dar Ștefănescu nu reușește să ajungă la finalizare.

• 22 oc
    Ocazie UTA

Batha șutează de la distanță, dar Niczuly reușește să rețină.

• 13 oc
    Ocazie UTA

Ubbink expediază o pasă foarte bună în interiorul careului pentru Laukzemis, acesta șutează, dar Niczuly reușește să respingă.