sepsi
Video Sepsi a acuzat arbitrajul din partida cu CFR, după ce a avut doi eliminați: ”Ne-am obișnuit, așa e la noi!”
dican
Răspunsul dat de Francisc Dican, întrebat despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj
dinamo
Exclusiv Surpriză! Echipa din SuperLigă care a cheltuit cei mai mulți bani: ”O sumă incredibilă”
LIVE Liga Digi Sport

VIDEO CFR - Lyubimets 7-0. 'Duble' pentru Costea și Tade

11.02.2014, 19:36

CFR Cluj s-a distrat cu bulgarii de la Lyubimets, cărora le-au prezentat o adevărată lecție de fotbal. Florin Costea și Tade au fost protagoniștii acestui amical din Antalya (Turcia).

tade cfr cluj
  • Liga 2: CS Mioveni - Csikszereda, joi, 17:00, DGS 1

• Premier League: Chelsea - Tottenham, joi, 21:30, DGS 1

CFR Cluj a obținut o victorie de moral în Antalya într-un amical pe care l-a disputat împotriva celor de la Lyubimets, locul 12 în Bulgaria. Partida a fost dominată de la un cap la altul de elevii lui Vasile Miriuță, care n-au avut parte de nicio replică pe măsură.

Primul gol a venit în minutul 31, atunci când după o acțiune foarte bună de atac a celor de la CFR, mingea a ajuns la Batin, care după ce a driblat câțiva jucători bulgari, a marcat din unghi de la șase-șapte metri. După doar două minute, ardelenii și-au majorat diferența prin nou-venitul Thiago Lopes.

Portughezul a marcat un gol cu un șut de la 25 de metri, lateral dreapta, profitând de neatenția defensivei bulgare, după o respingere. Faza l-a surprins și pe portar, care a fost mascat de proprii coechipieri.

Festivalul de goluri a continuat în ultima partidă de la Diamonds Cup. Chiar dacă, pe finalul primei reprize, cei de la CFR au mai ratat câteva ocazii, prin Ogbu, care din șapte metri a tras în portar, și prin Rada, care din lovitură liberă de la 20 de metri, a ratat de puțin ținta, elevii lui Miriuță s-au dezlănțuit în partea a doua.

Mai întâi, Tade a trimis în bară, din unghi, din opt metri (minutul 53). Patru minute mai târziu, același Tade i-a pasat excelent lui Florin Costea, pe linia de șase metri, iar acesta din urmă a îndeplinit o simplă formalitate. În minutul 60, CFR a făcut 4-0 prin Negruț, care a finalizat cu capul la colțul lung, din centrarea aceluiași Tade.

Până la urmă, a venit și rândul lui Tade să marcheze, după ce a primit o pasă pe poziție viitoare, a rămas singur cu portarul și a finalizat cu un șut pe jos pe lângă goalkeeper-ul advers. Mai mult decât atât, Tade a izbutit dubla în minutul 79, atunci când a înscris din doi metri, după o centrare a lui Negruț.

Sub privirile unor jucători bulgari uluiți și incapabili de a mai riposta, cei de la CFR au mai înscris o dată, de final, prin Florin Costea, care și-a trecut și el astfel o dublă în cont. Tânărul Szilard i-a pasat excelent lui Tade, care a căutat golul trei al său, cu un șut pe jos, ce s-ar fi dus afară, dacă nu intervenea decisiv Florin Costea.

CFR Cluj - Lyubimets 7-0
Au marcat: Batin 31, Thiago Lopes 33, Fl. Costea 57 și 83, Negruț 60, Tade 64 și 79

CFR Cluj (prima repriză): Amadio - Velayos, I. Rada, Piccolo, Thiago Lopes - Deac, Pintea, Djokovic, Maah - Batin, Ogbu
CFR Cluj (a doua repriză): Mincă - Thiago, Piccolo, I. Rada, Velayos - Rui Pedro, Veres Sziland - Păun, Negruț, Fl. Costea - Tade
Antrenor: Vasile Miriuță.

Etichete: cfr cluj , amical cfr cluj , florin costea cfr cluj , cfr cluj - lyubimtes 7-0

"Nu există așa ceva". Reacția unui bărbat venit din Cehia la o terasă în România unde i s-au pus pe masă cârnați și mici

Turiștii care au ajuns în vestul țării, la Băile Felix, s-au bucurat de o baie în piscină, dar și...

gracie1
Femeia care și-a cumpărat un avion pentru a nu mai plăti mereu două locuri a intrat pe teren și internetul ”a explodat”

Vestea primită de Horațiu Moldovan! Decizia luată de Atletico Madrid
Reacția lui Gianluigi Buffon, după ce Man și Mihăilă au promovat cu Parma în Serie A
Daniel Niculae, prima reacție după comunicatul lui Dan Șucu. Ce mesaj a postat
Daniel Niculae / Foto: Instagram-@danielniculae21
Semnează cu Real Madrid până în 2028! Spaniolii anunță inevitabilul
dinamo

Oficial ”Pintilii din Franța” a fost dat afară. Echipa plătea 25.000€ amendă la fiecare meci
FOOTBALL - FRENCH CHAMP - REIMS v NICE, , Reims, France - 07 Apr 2024
Pițurcă, tranșant după ce Gigi Becali a spus că i-a făcut un ”cadou” de 1.500.000 €: ”Nu mai vorbesc în viața mea cu el”
piturca becali
Dan Șucu l-a ofertat pe Mircea Lucescu! Ce răspuns i-a dat marele antrenor
suc
Fotbalistul de la CFR pe care Dan Petrescu îl dă afară. Ioan Varga a confirmat: ”Nu-l vrea”
CFR Cluj v FC Arges - Romania Liga 1, Cluj-Napoca - 19 Feb 2023
"Toată lumea săruta un bărbat de 80 de ani". Văduva lui Hugh Hefner, despre partea întunecată a traiului cu milionarul
Jucătorul crescut de Dinamo, out din vară! În trecut a fost dorit de AS Roma
Dat afară de Gică Hagi, Constantin Budescu s-a refugiat în vila de peste 500.000 de euro pe care o are la Ploiești
Pierce Brosnan, transformat total pentru cel mai nou film al său. Cum arată fostul James Bond, în imaginile surprinse pe platourile de la „Giant”
Delia, în costum de baie asortat cu o cagulă tricotată cu coarne, în piscina de acasă. Nu-i pasă de gura lumii și trăiește cum îi place
„Săptămâna Patimilor" se încheie incendiar: fotbalul nostru oferă trei meciuri tari, cu mize uriașe
Cât de vechi e jocul de table, de fapt? Împăratul roman ce paria echivalentul a 10.000 $ pe partidă
S-a schimbat legea RCA pentru toți șoferii din România, o lovitură fără precedent pentru români
Ronnie O'Sullivan, eliminat! Surprize mari la Campionatul Mondial de snooker, n-a mai rămas niciun jucător din Top 10
Dan Petrescu vine, jucătorii pleacă! E OUT fotbalistul care nu a mai evoluat de 17 luni pentru CFR
CLUJ-NAPOCA: CFR CLUJ - CELTIC FC, Uefa Champions League

Cum să fierbi ouăle de Paște fără să le spargi. Metoda simplă pe care trebuie să o încerci
Momentul când un polițist prinde un porc care alerga prin oraș. Imaginile sunt virale: „Trebuia să joci rugby”