Captură de ecran 2024-05-10 204331
Mircea Rednic a ”tunat” la conferința de presă! Ce a spus despre Șumudică și Gâlcă
Exclusiv ”Este creația mea” / ”L-am găsit foarte afectat”. Detalii mai puțin cunoscute despre doi dintre titularii FCSB-ului
Bucurie a fotbalistilor stelisti Risto Radunovic, Adrian Gheorghe �˜ut, Eduard Gabriel Radaslavescu, Nana Kwame Antwi si
”E petardă!”. A fost făcut ”praf”, chiar înainte să ridice titlul de campion cu FCSB

• SuperLiga: FCSB - CFR Cluj, sâmbătă, 20:00, DGS 1

Sepsi a învins-o pe FC Voluntari, scor 2-0, în deplasare, în primul meci al etapei cu numărul 14 din SuperLiga.

Golurile din acest meci au fost reușite de Marius Ștefănescu (minutele 5 și 76).

VIDEO Rezumat FC Voluntari - Sepsi 0-2

Covăsnenii au început tare această partidă, iar, în primele 4 minute, aceștia au avut două ocazii importante prin Adnan Aganovic (minutul 2) și Marius Ștefănescu (minutul 4).

În cele din urmă, Ștefănescu avea să marcheze un minut mai tărziu, după o centrare lungă a lui Branislav Ninaj, în urma căreia mingea a fost lăsată de Cristian Paz să treacă peste defensiva celor de la Voluntari. Ulterior, balonul a ajuns la Marius Ștefănescu, care l-a depășit pe portarul ilfovenilor, Jesus Fernandez, și a marcat în poarta goală.

În a doua jumătate a primei reprize, gazdele au controlat partida și și-au creat mai multe ocazii la poarta lui Roland Niczuly (portarul lui Sepsi), însă ilfovenii nu au reușit să înscrie.

La începutul reprizei secunde, în minutul 56, Andrei Dumiter a marcat pentru FC Voluntari, însă reușita a fost anulată pentru offside după analiza arbitrilor din cabina VAR.

De asemenea, în minutul 73, Roland Varga a marcat pentru Sepsi, dar golul a fost anulat pentru o poziție de offside la Marius Ștefănescu, care a șters mingea trimisă de maghiar spre buturile lui Jesus Fernandez.

Dar, 3 minute mai târziu, Ștefănescu a reușit să dubleze avantajul pentru Sepsi pe tablă și să stabilească rezultatul final al partidei.

Voluntariul a obținut câte un punct în deplasările cu UTA și cu FCSB, plus un egal pe teren propriu cu Universitatea Craiova. Rezultate decente, în urma cărora nu ai cum să dai antrenorul afară. Dar poate tocmai pentru că așteptările au crescut din nou, acum sunt vizate toate cele trei puncte de la jocul cu Sepsi.

Sepsi, una dintre echipele cu greutate în SuperLigă, deținătoarea ultimelor două Cupe și două Supecupe, ajunsese la șase înfrângeri la rând, ultima în deplasarea de la Cluj, cu U, scor 0-1. Spre norocul lor a venit restanța cu FC Botoșani, pe care a învins-o cu 5-2 și patronului Laszlo Dioszegy i-a mai venit inima la loc.

Dar dacă tot a fost deblocată și problema mentală a jucătorilor, deplasarea la Voluntari, acolo unde Liviu Ciobotariu cunoaște foarte, foarte bine cum stau lucrurile, este privită ca momentul perfect pentru revenirea și în clasament.

În acest moment, Voluntariul este pe locul 13, cu 13 puncte, în timp ce Sepsi este pe locul 10, cu 15 puncte.

• Cele douî echipe s-au întâlnit până acum de 16 ori. Voluntari a câștigat de 7 ori, iar Sepsi de două ori, în timp ce restul de 7 meciuri s-au terminat la egalitate

Ocazie FC Voluntari

Florea execută o lovitură liberă din apropierea careului de 16 metri și trimite balonul în transversală.

• 76 g
    Gol Sepsi

Ștefănescu trimite o centrare înșelătoare în careu, mingea nu este atinsă de Safranko, iar aceasta se duce în poarta lui Fernandez.

• 72 s
    Schimbare Sepsi

Rodriguez este înlocuit de Safranko.

• 72 fm
    Fază meci Sepsi

Varga șutează pe jos și-l învinge pe Fernandez, însă, până sâ intre în poartă, mingea este atinsă de Ștefănescu, iar golul este anulat pentru offside.