Luis Enrique a anunțat ”revoluția”, după plecarea lui Mbappe: ”Va fi foarte greu să joci pentru PSG”
FOOTBALL : Toulouse vs PSG 2eme Journee du Championnat de France de Ligue 1 UBEREATS - Toulouse - 19-08-2023
După 9 ani și 20 de trofee, a anunțat că pleacă de la PSG! Unde ar putea ajunge
razvan gigi (1)
Gigi Becali n-a stat prea mult pe gânduri, după ce Răzvan Lucescu a luat titlul cu PAOK

Video Olympique Marseille - PSG 0-3. Parizienii au făcut spectacol pe Stade Velodrome

26.02.2023, 23:35

Partida dintre Olympique Marseille și PSG din etapa cu numărul 25 din Ligue 1 s-a încheiat cu victoria parizienilor, scor 3-0.

FOOTBALL - FRENCH CHAMP - MARSEILLE v PARIS SG, , Marseille, France - 26 Feb 2023
Lionel Messi și Kylian Mbappe / Foto: Profimedia
  • Baraj SuperLiga: Dinamo - Csikszereda, luni, 20:00, DGS 1

• Serie A: Bologna - Juventus, luni, 21:45, DGS 2

Cu această victorie, PSG își consolidează poziția de lider, cu 60 de puncte, în timp ce Marseille rămâne la 52 de puncte, a doua în ierarhie.

Olympique Marseille - PSG 0-3. Messi și Mbappe s-au distrat pe Stade Velodrome

PSG a început foarte bine partida, iar, în minutul 5, formația pregătită de Galtier putea trece în avantaj, după ce un șut deviat al lui Mbappe a trecut periculos peste poarta gazdelor.

Marseille au dat replica în minutul 7, prin șutul lui Guendouzi, care a fost respins, însă, de Kimpembe. Nuno Tavares a scăpat singur cu portarul în minutul 12, însă Nuno Mendes a intervenit salvator.

Parizienii au deschis scorul în minutul 25, când Leo Messi l-a găsit cu o pasă pe Kylian Mbappe, care l-a învins cu ușurință pe Lopez.

Messi a dublat avantajul doar câteva minute mai târziu. Acesta a apărut la finalizare după o centrare splendidă a lui Mbappe.

Donnarumma a păstrat scorul intact pe finalul primei reprize cu o intervenție de excepție la încercarea din lovitură liberă a lui Sanchez.

După pauză, parizienii au marcat pentru 3-0. Messi a expediat o pasă superbă pentru Mbappe, care l-a învins din careu pe portarul lui Marseille.

Gazdele au mai avut câteva ocazii importante de gol până la final, însă, de fiecare dată, Donnarumma a avut intervenții spectaculoase.

VIDEO Rezumatul partidei Olympique Marseille - PSG 0-3

Olympique Marseille - PSG 0-3

Min. 90: Ocazie pentru Marseille! Vitinha ajunge la o centrare în interiorul careului și șutează din fața porții, dar Donnarumma îi salvează din nou pe parizieni.

Min. 65: Ocazie pentru Marseille! Donnarumma are o paradă superbă la lovitura de cap a lui Alexis Sanchez.

Min. 54: Goool PSG! Messi expediază o pasă superbă pentru Kylian Mbappe, care îl învinge pe Lopez.

Min. 45+3: Ocazie Marseille! Sanchez trimite din lovitură liberă, dar Donnarumma reușește să respingă.

Min. 29: Goool PSG! După o combinație frumoasă cu Nuno Mendes în flancul stâng, Mbappe trimite în fața porții, acolo unde Lionel Messi apare la finalizare.

Min. 25: Goool PSG! Leo Messi îi pasează lui Mbappe, care se îndreaptă spre poartă și îl învinge pe Lopez.

Min. 12: Ocazie pentru Marseille! Nuno Tavares scapă singur cu portarul, dar este blocat foarte bine de Nuno Mendes.

Min. 7: Ocazie pentru Marseille! Guendouzi șutează din careu, dar mingea se lovește de Kimpembe și iese în afara terenului.

Min. 5: Ocazie pentru PSG! Kylian Mbappe trimite spre poartă din lateral, balonul este deviat, dar Lopez reușește să respingă peste poartă.

Min. 1: Începe meciul!

Marseille: Lopez – Bailly, Balerdi, Kolasinac – Under, Rongier, Veretout, Tavares – Malinovsky, Sanchez, Guendouzi

Rezerve: Blanco, Clauss, Elmaz, Kabore, Ounahi, Payet, Vitinha

PSG: Donnarumma – Ramos, Marquinhos, Kimpembe – Mukiele, Ruiz, Vitinha, Verratti, Mendes – Mbappe, Messi

Rezerve: Letellier, Bernat, Bitshiabu, Ekitike, Pembele, Pereira, Soler, Zaire-Emery

Cele două formații s-au întâlnit recent, în sferturile de finală ale Cupei Franței, tot de Stade Velodrome, iar gazdele s-au impus, 2-1, datorită unor reușite semnate de Alexis Sanchez și Ruslan Malinovsky, respectiv Sergio Ramos.

De data aceasta, parizienii vor fi însă fără Neymar, dar cu Kylian Mbappe, cel care a absentat la meciul din cupă.

Sud-americanul s-a lovit la partidă de campionat, jucată contra celor de la Lille, 4-3, și va fi absente de pe gazon aproximativ o lună de zile.

Leo Messi este anunțat printre titulari, însă atacantul argentinian nu a strălucit în Ligue 1 în meciurile importante nici în acest sezon, după ce în primul a fost o umbră a fotbalistului care impresiona în tricoul Barcelonei.

În tur, pe Parc de Princes, PSG s-a impus greu, 1-0, după un gol înscris de Neymar, din pasa lui Kylian Mbappe.

Acum, rezultatul s-ar putea dovedi crucial în lupta pentru titlu, PSG având în acest moment doar 5 puncte avans față de Marseille, ocupanta poziției a doua.

VIDEO cu rezumatul meciului din tur, PSG - Marseille 1-0

Etichete: olympique marseille , psg

Președintele iranian Ebrahim Raisi și ministrul de Externe au murit în accidentul de elicopter (IRNA). Întâlnire de urgență la Guvern

Președintele iranian Ebrahim Raisi și ministrul de Externe au murit în accidentul de elicopter...

radu-dragusin
Nota surprinzătoare primită de Radu Drăgușin după ce a jucat 103 de minute în ultimul meci al sezonului pentru Tottenham

"Dezgustător". Ce a făcut Tyson Fury, după ce a pierdut "Lupta Secolului" în fața lui Oleksandr Usyk
profimedia-0874301808
OUT de la FCSB după eșecul cu Rapid! Gigi Becali: ”Poate găsește să se ducă undeva”. Alți doi jucători vor fi împrumutați
gigi-becali
Aris - PAOK 1-2. Victorie istorică: PAOK a câștigat titlul! Răzvan Lucescu e campionul Greciei!
Griechenland - Fußball Super League Saison 2023-2024 Apostolis Nikolaidis Stadion Athen, 01.10.2023 Panathinaikos Athen
Ce nebunie: cea mai titrată echipă din Europa vrea un jucător din SuperLigă! Prețul: 8.000.000 €
albion-rrahmani

Răzvan Lucescu (55 de ani) a cucerit titlul de campion al Greciei cu PAOK Salonic, după victoria cu 2-1 reușită pe terenul lui Aris Salonic, în ultima etapă din play-off.

Prima reacție a lui Mircea Lucescu, după ce Răzvan a scris istorie la PAOK: ”Îi mulțumesc”
PAOK FC won the Greek league
O adevărată variantă supriză: antrenorul care ar putea fi înlocuitorul lui Xavi la Barcelona
benzema-gallardo
Se face transferul! Gigi Becali: "Vine și semnează pe 3 ani! Așa ne-am înțeles!"
George Becali, FCSB soccer team owner, press conference, Bucharest, Romania - 24 Jul 2023
Răzbunare pentru Kylian Mbappe: Nasser Al-Khelaifi și-a ales un titular de la Real Madrid!
Real Madrid CF v Celta Vigo - LaLiga EA Sports, Spain - 10 Mar 2024
Un bărbat și-a părăsit iubita după o excursie cu cortul: „Nu o voi ierta niciodată pentru ceea ce a făcut”
El este nouarul de Champions League ales de Gigi Becali la FCSB. A rupt porțile în acest sezon de SuperLiga
Surpriză uriașă în lotul României la EURO 2024! Ce atacant le-a luat fața lui Louis Munteanu și Florin Tănase
Regizorul "Mad Max", adevărul despre tensiunile dintre Charlize Theron și Tom Hardy: "Doi actori foarte diferiți"
Lili Sandu, superbă în costum de baie, în vacanță în Abu Dhabi. Cele din două piese o pun în valoare cel mai bine
Sute de soldați și mercenari ruși se revarsă în Libia. Ce urmărește Moscova
Ce amendă uriașă riști dacă faci țuică și palincă la tine acasă? Ce trebuie sa știe românii?
Doliu în sportul din România! A murit un mare campion, Sorin Pop avea 56 de ani
FOTO Răzvan Lucescu i-a șocat pe greci: cum a sărbătorit câștigarea titlului
Francezii au făcut anunțul: Borussia Dortmund a pus ochii pe unul dintre atacanții PSG-ului