Real Valladolid CF v Getafe CF - La Liga
Scandal în La Liga: suspiciune de blat la un meci decis în minutul 90+6! Ancheta e în plină desfășurare
Sevilla FC v AS Roma - UEFA Europa League Final 2022/23
Oficial Ce răsturnare de situație! A semnat pe viață cu echipa care tocmai îi anunțase plecarea
rapid fcsb
Live Video&Text Rapid - FCSB 2-0, ACUM, la Digi Sport 1. Giuleștenii se desprind pe tabelă
etapa 10 Superliga: Rapid-FCSB
Play-Off

Video Manchester City - Sevilla 1-1(5-4 d.l.d.). ”Cetățenii” câștigă Supercupa Europei

17.08.2023, 00:08

Manchester City este Supercampioana Europei, după ce s-a impus cu scorul de 1-1 (5-4 d.l.d.) în fața Sevillei.

profimedia-0797711689
Manchester City a câștigat Supercupa Europei / Foto: Profimedia
  • Baraj SuperLiga: Dinamo - Csikszereda, luni, 20:00, DGS 1

• Serie A: Bologna - Juventus, luni, 21:45, DGS 2

Pentru trupa pregătită de Pep Guardiola este al treilea trofeu european.

Manchester City este Supercampioana Europei

Prima șansă de gol le-a aparținut ”Cetățenilor” în al șaselea minut al partidei, când Palmer a șutat din afara careului, însă Bono a reușit să rețină balonul fără mari probleme.

Portarul spaniolilor a avut intervenții spectaculoase și la încercarea cu capul a lui Ake, dar și la șutul lui Grealish din minutul 17.

Sevilla a deschis scorul în minutul 25, când En-Nesyri s-a înălțat la centrarea lui Acuna și a trimis perfect cu capul.

Rodri putea restabili egalitatea în minutul 37, cu capul, dar mingea a aterizat pe plasa porții lui Bono.

Spaniolii au fost mai periculoși în debutul reprizei secunde, iar En-Nesyri putea face ”dubla” după o pasă superbă a lui Ocampos.

Golul egalizator a venit în minutul 63, când Rodri a centrat perfect pentru finalizarea cu capul a lui Palmer.

Spaniolii au fost aproape să treacă din nou în avantaj două minute mai târziu, dar, singur cu portarul, En-Nesyri nu a reușit să îl învingă pe Ederson.

Cele două formații nu au mai reușit să înscrie până la finalul timpului regulamentar, iar meciul a mers direct la loviturile de departajare, unde City s-a impus după ce Gudelj a nimerit bara transversală.

VIDEO Rezumatul partidei Manchester City - Sevilla 1-1 (5-4 d.l.d.)

Supercupa Europei | Manchester City - Sevilla 1-1 (5-4 d.l.d.)

Manchester City – Sevilla 5-4. Gudelj ratează!

Manchester City – Sevilla 5-4 Walker înscrie!

Manchester City – Sevilla 4-4. Montiel înscrie!

Manchester City – Sevilla 4-3. Grealish înscrie!

Manchester City – Sevilla 3-3. Rakitic înscrie!

Manchester City – Sevilla 3-2. Kovacic înscrie!

Manchester City – Sevilla 2-2 Rafa Mir înscrie!

Manchester City – Sevilla 2-1 Alvarez înscrie!

Manchester City – Sevilla 1-1 Ocampos înscrie!

Manchester City – Sevilla 1-0 Haaland înscrie!

Min. 90: Meciul se decide la loviturile de departajare!

Min. 79: Ocazie Manchester City! Haaland șutează din careu în  blocajul unui fundaș advers. Faza continuă, iar Walker centrează în fața porții, însă Bono respinge

Min. 69: Ocazie Manchester City! Palmer recuperează un balon la marginea careului advers, fentează și șutează cu stângul, dar Bono respinge.

Min. 65: Ocazie Sevilla! Ocampos îl lasă singur cu portarul pe En-Nesyri, dar acesta nu reușește să îl învingă pe Ederson.

Min. 63: Goool Manchester City! ”Cetățenii” restabilesc egalitatea după o centrare a lui Rodri și o finalizare cu capul a lui Palmer.

Min. 57: Ocazie Sevilla! Ocampos centrează din partea stângă, dar En-Nesyri nu reușește să ajungă la finalizarea cu capul.

Min. 50: Ocazie Sevilla! Ocampos avansează spectaculos în flancul stâng, trece de Kyle Walker și pasează în centrul careului pentru En-Nesyri, care șutează cu stângul chiar pe direcția lui Ederson.

Min. 37: Ocazie Manchester City! Grealish centrează de la colțul terenului, Rodri trimite cu capul, dar balonul ajunge pe plasa porții lui Bono.

Min. 30: Ocazie Sevilla! Torres pasează în interiorul careului, iar Lamela trimite din prima cu stângul puțin pe lângă poartă.

Min. 25: Goool Sevilla! Acuna centrează în interiorul careului din partea stângă, iar En-Nesyri trimite perfect cu capul lângă bară.

Min. 17: Ocazie Manchester City! Grealish primește balonul în partea stângă, își așează mingea pentru șutul cu dreptul, dar Bono respinge în lateral.

Min. 8: Ocazie Manchester City! Palmer centrează în careu, Ake vine lansat și trimite cu capul, dar Bono are o intervenție salvatoare.

Min. 6: Ocazie Manchester City! Palmer șutează cu stângul din afara careului, dar balonul ajunge în siguranță în brațele lui Bono.

Min. 1: Începe meciul!

Manchester City: Ederson – Walker, Akanji, Gvardiol, Ake – Kovacic, Foden, Rodri – Palmer, Haaland, Grealish

Rezerve: Ortega, Carson, Ruben Dias, Phillips, Stones, Laporte, Alvarez, Sergio Gomez, Perrone, Bobb, Lewis, McAtee

Sevilla: Bounou – Jesus Navas, Bade, Gudelj, Acuna – Jordan, Rakitic – Ocampos, Oliver Torres, Lamela – En-Nesyri

Rezerve: Dmitrovic, Gattoni, Pedrosa, Montiel, Suso, Rafa Mir, Corona, Sow, Gomez, Juanlu, Kike Salas, Bueno

Elevii lui Pep Guardiola au început cu o victorie clară în noul sezon din Premier League, scor 3-0 pe terenul celor de la Burnley. Cu toate acestea, în primul meci oficial din actuala stagiune, Manchester City a cedat în fața celor de la Arsenal, scor 1-2, într-un meci din Community Shield.

Sevilla a început cu un eșec în noul sezon și a pierdut cu scorul de 1-2 în fața celor de la Valencia.

Duelul din această seară va avea loc în Grecia, pe stadionul Georgios Karaiskatis, care are o capacitate de 33.334 de locuri.

Manchester City - Sevilla Live Video, 22:00, Digi Sport 1. Echipele probabile

Manchester City: Ederson - Walker, Akanji, Gvardiol, Ake - Rodri, Kovacic, Foden - Alvarez, Haaland, Grealish

Sevilla: Bonnou - Navas, Bade, Gudelj, Acuna - Fernando, Rakitic - Ocampos, Suso, Lamela - En-Nesyri

Etichete: manchester city , supercupa europei , sevilla

Starea președintelui iranian Raisi e „incertă” după ce elicopterul în care se afla s-a prăbușit. TV iraniană difuzează „rugăciuni”

Un elicopter care îl transporta pe președintele iranian Ebrahim Raisi „a aterizat forțat” duminică...

amp8
Gestul lui Ronald Gavril față de Anamaria Prodan, după ce a câștigat centura WBC Latino

Simona Halep, OUT! Fostul lider mondial a luat decizia
profimedia-0361486840
"Dezgustător". Ce a făcut Tyson Fury, după ce a pierdut "Lupta Secolului" în fața lui Oleksandr Usyk
profimedia-0874301808
S-a supărat și nu mai semnează prelungirea cu Real Madrid! I-au promis un salariu uriaș și i-au garantat locul de titular
Real Madrid celebration of 36th Title of LaLiga in Cibeles, Nadrid, Spain - 12 May 2024
Dennis Man, gata să semneze "contractul carierei"! Fotbalistul a sosit în România
Screenshot 2023-12-25 at 20.26.52
rapid fcsb

Aris - PAOK 1-2. Victorie istorică: PAOK a câștigat titlul! Răzvan Lucescu e campionul Greciei!
Griechenland - Fußball Super League Saison 2023-2024 Apostolis Nikolaidis Stadion Athen, 01.10.2023 Panathinaikos Athen
Ca la teatru! Real Madrid a condus cu 4-1, dar ce s-a întâmplat în 8 minute întrece orice imaginație
profimedia-0874530693
Reacția lui Pep Guardiola, după ce a câștigat al 6-lea titlu de campion cu Manchester City
Manchester City v West Ham United, Premier League, Football, Etihad Stadium, Manchester, UK - 19 May 2024
Un bărbat și-a părăsit iubita după o excursie cu cortul: „Nu o voi ierta niciodată pentru ceea ce a făcut”
Florin Talpan, ultimele informații despre procesul cu FCSB de la EUIPO: "Luni trimit documentele"
Surpriză uriașă în lotul României la EURO 2024! Ce atacant le-a luat fața lui Louis Munteanu și Florin Tănase
Regizorul "Mad Max", adevărul despre tensiunile dintre Charlize Theron și Tom Hardy: "Doi actori foarte diferiți"
Lili Sandu, superbă în costum de baie, în vacanță în Abu Dhabi. Cele din două piese o pun în valoare cel mai bine