Pică recordul! Nebunie pe piața transferurilor: clauza de 127.000.000€, gata să fie achitată!
Oficial Chelsea ”a demis” un antrenor în Premier League: OUT după 5 ani!
the sun
The Sun anunță salariul uriaș pe care Neil Lennon îl va primi la Rapid
live LIGA DE TINERET Cupa României (Finala): Universitatea Cluj - Farul Constanţa.

Video Chelsea - Bournemouth 2-0. Londonezii și-au adjudecat victoria încă din prima repriză

27.12.2022, 21:30

Meciul dintre Chelsea și Bournemouth s-a terminat cu victoria elevilor lui Graham Potter, scor 2-0.

Mason Mount a marcat cu Bournemouth / Foto: Getty Images
  • Cupa României, finala: Corvinul - Oțelul, miercuri, 20:30, DGS 1

• Premier League: Manchester United - Newcastle, miercuri, 22:00, DGS 2

Chelsea - Bournemouth 2-0. Succes obținut de londonezi încă din prima repriză

Prima parte a meciului dintre cele două formații a fost dominată de gruparea antrenată de Graham Potter.

După ce Havertz a ratat o lovitură cu capul, iar Pulisic a cerut o lovitură de la 11 metri în minutul 12, londonezii au deschis scorul în minutul 16.

Același Kai Havertz s-a aflat în fața porții și a punctat simplu din șase metri. În minutul 24, Mason Mount a dus scorul la 2-0, după un șut superb din afara careului mare.

Repriza s-a încheiat tot cu Chelsea în atac. Pulisic a marcat în minutul 44, dar arbitrul a dictat fault în atac la Havertz.

Partea a doua a meciului nu a fost la fel de spectaculoasă ca prima. Anthony și Havertz au încercat să șuteze la poartă, dar mingile lor nu și-au atins ținta.

Mason Mount a trimis un șut pe poartă în minutul 65, iar lovitura de cap a lui Koulibaly din minutul 73 s-a dus pe lângă poartă.

Christie putea să reducă din diferență în minutul 79, dar șutul său din partea dreaptă a fost reținut de Kepa. Solanke și-a încercat și el norocul în minutul 90+5, dar fără succes.

Meciul s-a terminat cu victoria elevilor lui Graham Potter, după golurile reușite în prima parte a jocului.

În urma rezultatului din această rundă, Chelsea a urcat pe locul opt în Premier League, unde a acumulat 24 de puncte. Bournemouth se află pe locul 14, cu 16 puncte.

VIDEO Rezumat Chelsea - Bournemouth 2-0

Chelsea - Bournemouth 2-0, în etapa 17 din Premier League

FINAL DE MECI

Min 90+5: Solanke a reluat pe lângă poarta lui Chelsea.

Min 79: Șutul lui Christie din partea dreaptă este apărat de Kepa Arrizabalaga.

Min 73: Lovitură de cap a lui Koulibaly la un corner. Mingea s-a dus pe lângă poartă.

Min 65: Mason Mount a șutat din partea stângă a careului mic. Balonul a fost respins în corner de Travers.

Min 60: Șutează și Havertz, după o acțiune pe cont propriu în partea dreaptă. Acesta a pătruns în interior, apoi a șutat la colțul scurt. Mingea s-a dus pe lângă.

Min 59: Anthony a șutat de la distanță, dar balonul a ajuns ușor în brațele lui Kepa.

Min 46: A început repriza a doua.

PAUZĂ

Min 44: Pulisic înscrie, dar reușita este anulată, după ce în primă fază colegul Kai Havertz a faultat în atac.

Min 24: GOOOL Chelsea! Mason Mount înscrie din marginea careului mare. Accesta a plasate perfect mingea la colțul scurt.

Min 16: GOOOL Chelsea! Kai Havertz înscrie simplu din șase metri, din alunecare și duce scorul la 1-0 în favoarea formației de pe Stamford Bridge.

Min 12: Pulisic a cerut o lovitură de la 11 metri pentru ținere, însă arbitrul nu a dictat nimic.

Min 9: Havertz a reluat cu capul o centrare, dar balonul s-a dus mult peste poartă.

Min 2: Șut al lui Billing de la distanță, dar mingea este reținută fără probleme de Kepa Arrizabalaga.

Min 1: A început meciul.

Echipele de start:

Chelsea: Arrizabalaga - James, Koulibaly, Silva, Cucurella - Jorginho, Zakaria, Mount - Sterling, Havertz, Pulisic

Rezerve: Bettinelli - Humphreys, Hall, Giraud-Hutchinson, Gallagher, Chukwuemeka, Chalobah, Azpilicueta, Aubameyang

Bournemouth: Travers - Smith, Senesi, Kelly, Zemura - Stacey, Cook, Lerma, Billing - Solanke, Moore

Rezerve: Plain - Stephens, Rothwell, Pearson, Marcondes, Lowe, Dembele, Christie, Anthony

Londonezii au avut un sezon tumultuos până acum, în care și-au schimbat și antrenorul, iar Graham Potter este omul însărcinat cu misiunea de a o face pe Chelsea să termine în primele 4 la finalul stagiunii.

De cealaltă parte, Bournemouth este nou-promovată, însă rezultatele nu au fost dezastruoase dat fiind contextul. Formația pregătită de Garry O'Neil a avut un eșec răsunător în actuala ediție, 0-9, pe Anfield Road, cu Liverpool, și va căuta să abordeze cu prudență partida de pe Stamford Bridge.

Ultimul meci oficial dintre cele două s-a jucat în februarie 2020 și s-a terminat cu o remiză, 2-2. Marcos Alonso, plecat între timp la Barcelona, a marcat pentru londonezi, în timp ce Lerma și Joshua King au punctat pentru Bournemouth.

Echipele probabile:

• Chelsea: Kepa - James, Chalobah, Koulibaly, Cucurella - Gallagher, Jorginho, Mount - Sterling, HAzertz, Aubameyang
  • Bournemouth: Travers - Smith, Senesi, Mepham, Zemura - Christie, Cook, Lerma, Billing - Solanke, Moore

Clasament Premier League

Etichete: chelsea , boxing day , bournemouth , etapa 17 premier league , runda 17

Bărbatul omorât în bătaie de doi tineri de 16 și 20 de ani lângă Parcul Crângași a încercat să apere două fete

Bărbatul de 46 de ani care a fost omorât de doi tineri, de 16 și 20 de ani, lângă Parcul Crângași...

Tottenham Hotspur v Manchester City, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 14 May 2024
Nota primită de Radu Drăgușin, după ce a jucat peste 100 de minute cu Manchester City

Nu mai există dubii: Tottenham i-a decis viitorul lui Radu Drăgușin!
Radu Dragusin la meciul amical de fotbal dintre Romania si Irlanda de Nord, desfasurat pe Arena Nationala, vineri 22 mar
Cristi Tănase nu a stat pe gânduri, după ce soția a obținut ordin de restricție împotriva sa pentru 12 luni
tanase-sotie
OUT! Gică Hagi a anunțat că-l dă afară pe cel mai bine plătit jucător de la Farul. Lovitură și pentru FCSB
Screenshot 2024-05-14 083442
8.300.000€ vrea Gigi Becali: trei echipe din Franța sunt interesate de fotbalistul adus cu 600.000€ la început de sezon
the sun

Simona Halep vrea să renunțe la antrenorul Carlos Martinez, după doar 7 săptămâni de colaborare
SIMONA HALEP - DIGISPORT-118 (1)
Familia lui Schumacher a strâns 4.000.000 €. Bani pentru ”tratamente pe care nicio ființă umană nu le-a primit”
Formula 2 Grand Prix of Hungary
Dan Petrescu a pregătit lista de achiziții pentru sezonul următor! Clujenii îl vor pe fotbalistul de 900.000 de euro
FOTBAL:CS MIOVENI-UNIVERSITATEA CRAIOVA, SUPERLIGA SUPERBET (12.12.2022)
A venit motivarea deciziei! Lovitură dură primită de FCSB și Gigi Becali: nu poate emite drepturi asupra palmaresului
Fostul milionar din fotbalul românesc e sărac lipit. Acum a ajuns să ”discute cu extratereștrii”
Orlando Bloom, dezvăluiri despre Johnny Depp la filmările pentru seria „Pirații din Caraibe”. Comportamentul actorului american l-a uimit
Fosta iubită a lui Dorian Popa, super distracție în Dubai. Bruneta de 41 de ani și-a luat la ea numai ținute scurte, decupate și mulate
Corvinul Hunedoara, opera unui antrenor despre care se vorbește prea puțin
Amenzi de până la 4.000 lei pentru românii care fac acest lucru. Dacă recidivează, suma se dublează
Adevărul despre aflarea locației unui contact din WhatsApp, fără să știe
Ora de start a meciului Simonei Halep. Românca joacă la Paris, dar visul numit Roland Garros s-a spulberat
Mauricio Pochettino, anunț de nicăieri: ”Nu va fi sfârșitul lumii la Chelsea”

Misterul locului în care a fost pictată Mona Lisa a fost rezolvat. Indiciile care au dus la poziționarea exactă a capodoperei lui Da Vinci
Momentul când un câine prinde o sticlă de apă precum un om. Stăpânul său a rămas șocat