profimedia-0850229978
Barcelona vrea să renunțe la fotbalistul de 40.000.000€, iar Manchester United a intrat pe fir
profimedia-0857099144
Aston Villa - Olympiakos 2-4. Grecii, aproape de finală. Fiorentina - Club Brugge 3-2. Avantaj pentru italieni la retur
Manchester United v Atalanta: Group F - UEFA Champions League
Se știu deja 16 echipe calificate direct în ”noile grupe” din UEFA Champions League! Ce o așteaptă pe FCSB în preliminarii

Video Villa - Arsenal 1-0 | United - Bournemouth 0-3 | Crystal Palace - Liverpool 1-2

09.12.2023, 21:36

Etapa cu numărul 16 din Premier League a început cu meciul Crystal Palace - Liverpool 1-2 și a continuat, printre altele, cu Manchester United - Bournemouth 0-3 și Aston Villa - Arsenal 1-0.

profimedia-0794931674
Harry Maguire / Foto: Profimedia
  • SuperLiga: CFR Cluj - Rapid, duminică, 21:30, DGS 1

• SuperLiga: Petrolul - Oțelul, duminică, 15:30, DGS 1

Partidele au putut fi urmărite pe canalele Digi Sport, pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

Aston Villa - Arsenal 1-0. Gazdele au ajuns la 15 victorii consecutive pe teren propriu

Partida de pe Villa Park a fost una foarte echilibrată, întrucât s-au întâlnit unele dintre cele mai în formă echipe din campionat.

Aston Villa a deschis scorul rapid, când McGinn a punctat în minutul 7 pentru 1-0. Scoțianul a înscris golul de trei puncte, întrucât Arsenal a mai produs pericol la poarta adversă și a marcat în minutul 90 prin Kai Havertz, însă golul a fost anulat pentru un henț.

Astfel, gazdele au ajuns o serie impresionantă de 15 victorii consecutive pe teren propriu.

Clasamentul din Premier League

În urma acestui rezultat, Arsenal și-a pierdut poziția de lider, întrucât a fost depășită de Liverpool. De partea cealaltă, Villa a urcat pe locul 3 și se află la doar o lungime în spatele ”Tunarilor”.

anglia
Clasamentul din Premier League / Foto: Captură Flashscore

Final de meci. Aston Villa s-a impus cu scorul de 1-0.

Min 90: Gol anulat pentru Arsenal! Havertz a înscris pentru ”Tunari”, însă golul a fost anulat pentru un henț.

Min. 76: Matty Cash a recuperat o mingea aproape de careul advers și a șutat spre poartă, mingea s-a dus pe lângă.

Final de repriză. Villa a intrat cu avantaj la pauză, scor 1-0.

Min. 38: Ocazie Arsenal! Mingea a ajuns la Odegaard în interiorul careului, însă șutul expediat de norvegian a fost prins de Emiliano Martinez.

Min. 7: Gool Aston Villa! McGinn a deschis scorul, după o fază frumoasă a elevilor lui Unai Emery.

Update. A început meciul.

Echipele de start:

Aston Villa (4-4-1-1): Martinez - Konsa, Diego Carlos, Pau Torres, Digne - Bailey, Kamara, Douglas Luiz, McGinn - Tielemans - Oatkins

Rezerve: Marschall, Cash, Dendoncker, Diaby, Duran, Lenglet, Moreno, Ramsey, Zaniolo

Antrenor: Unai Emery

Arsenal (4-3-3): Raya - White, Saliba, Gabriel, Zinchenko - Odegaard, Rice, Havertz - Saka, Gabriel Jesus, Martinelli

Rezerve: Ramsdale, Cedric, Elneny, Jorginho, Kiwior, Nelson, Nketiah, Trossard, Walters

Antrenor: Mikel Arteta

Manchester United - Bournemouth 0-3. Oaspeții au reușit prima victorie din istorie pe terenul ”Diavolilor”

Meciul de astăzi a avut parte de premieră istorică, întrucât a fost pentru prima oară în istorie când Manchester United pierde pe teren propriu cu Bournemouth.

Partida a început cum nu se poate mai slab pentru United, întrucât Solanke a deschis scorul încă din minutul 5.

După pauză, Billing și Senesi au înscris în minutele 68 și 73 pentru a stabili scorul final.

În urma acestui rezultat, United a rămas pe locul 6 cu 27 de puncte, în timp ce Bournemouth a urcat pe 13, cu 19 puncte.

VIDEO cu rezumatul meciului Manchester United - Bournemouth 0-3

Final de meci. Bournemouth a câștigat cu 3-0 pe terenul celor de la Manchester United.

Min. 90+2: Bournemouth a înscris prin Ouattara, dar golul a fost anulat pe motiv de henț.

Min. 74: Goool Bournemouth! ”Diavolii roșii” sunt la pământ, după ce Senesi a marcat pentru Bournemouth. United-Bournemouth este 0-3.

Min. 69: Goool Bournemouth! Billing a făcut 2-0 pentru oaspeți din pasa lui Tavernier.

Pauză. La cabine s-a intrat cu scorul de 1-0 pentru Bournemouth.

Min. 5: Gool Bournemouth! Solanke a deschis scorul pentru oaspeți după o execuție de excepție.

Manchester United (4-2-3-1): Onana - Dalot, Maguire, Shaw, Reguilon - McTominay, Amrabat - Antony, Fernandes, Garnacho - Martial

Rezerve: Bayindir, Evans, Hojlund, Mainoo, Pellistri, Rashford, Van de Beek, Varane, Wan-Bissaka

Antrenor: Erik ten Hag

Bournemouth (4-2-3-1): Neto - Smith, Zabarnyi, Senesi, Kerkez - Cook, Christie - Semenyo, Kluivert, Tavernier - Solanke

Rezerve: Travers, Sinisterra, Rothwell, Ouattara, Moore, Mepham, Kilkenny, Brooks, Biling

Antrenor: Andoni Iraola

Crystal Palace - Liverpool 1-2. ”Cormoranii” au trecut pe primul loc

Liverpool a reușit să se impună în deplasare, după ce nu a făcut o primă repriză deloc bună. La pauză s-a intrat cu scorul de 0-0, însă Mateta a înscris pentru gazde din penalty, în minutul 57. Apoi, Palace a rămas în inferioritate după ce Ayew a văzut al doilea cartonaș galben în minutul 75, iar Liverpool a profitat din plin.

Salah și Elliott au dat lovitura pentru Liverpool și au înscris în minutele 76 și 90+1, iar ”Cormoranii” au trecut, cel puțin temporar, pe primul loc în Premier League, întrucât fostul lider Arsenal are de disputat un meci dificil în deplasare la Aston Villa, care a surclasat-o pe Manchester City în ultima etapă.

VIDEO cu rezumatul meciului Crystal Palace - Liverpool 1-2

Final de meci. Liverpool a reușit ”remontada” și s-a impus cu scorul de 2-1.

Min. 90+9 - Ocazie mare Crystal Palace! Andersen reia cu capul după o lovitură liberă, însă Alisson a avut o intervenție bună.

Min. 90+1 - Goool Liverpool! Harvey Elliott a dat lovitura în minutele de prelungire la capătul unei acțiuni individuale.

Min. 76 - Goool Liverpool! Mohamed Salah a egalat pentru Liverpool imediat după ce gazdele au rămas în inferioritate numerică.

Min. 75 - Cartonaș roșu Crystal Palace. Jordan Ayew a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

Min. 57 - Gool Crystal Palace: 1-0! Mateta a marcat fără emoții de la punctul cu var

Min. 56 - Penalty Crystal Palace

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+5 - Pauză

Min. 29 - Arbitrul a dictat un penalty pentru Liverpool și cartonaș galben pentru Van Dijk, dar mai apoi le-a anulat pe ambele după intervenția VAR.

Min. 27 - Bară Crystal Palace. Intervenție de zile mari a lui Alisson, care a respins un balon șutat de Lerma. Balonul s-a dus mai apoi în stâlpul din dreapta porții, faza a continuat, dar fără efect pe tabela de marcaj.

Min. 1 - A început partida.

Echipele de start

• Crystal Palace: Johnstone, Clyne, Andersen, Guehi, Ward, Richards, Lerma, Ayew, Hughes, Schlupp, Edouard.

Rezerve: Ahmada, Mateta, Ebiowei, Matheus Franca, Olise, Ozoh, Riedewald, Tomkin, Matthews.

Antrenor: Roy Hodgson

• Liverpool: Alisson, Tsimikas, van Dijk, Quansah, Alexander-Arnold, Endo, Szobozslai, Gravenberch, Salah, Nnunez, Diaz.

Rezerve: Bradley, Doak, Elliot, Gakpo, Gomez, Jones, Konate, McConnell, Kelleker.

Antrenor: Jurgen Klopp.

Etichete: liverpool , manchester united , arsenal , aston villa , crystal palace , bournemouth , etapa 16 premier league

Cine a ucis-o pe Karen în 1966? Misterul a fost elucidat abia acum, iar descoperirea a provocat stupoare

La aproape 60 după comiterea unei crime brutale, poliția l-a găsit și arestat pe autor datorită...

walker
E gata să plece la 5.000 km distanță, după ce amanta a născut al doilea copil, iar soția al patrulea. Pe cine ia cu el

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: ”Ei nu i-a plăcut niciodată”. S-a spus că soția l-a părăsit după accidentul teribil
nesu
”Daniel Niculae, OUT de la Rapid - Șumudică, antrenor”. Mutări spectaculoase în Giulești. Cine va fi președinte
sucu 4
OUT de la FCSB, după șapte ani! ”Roș-albaștrii” îi caută deja înlocuitor
andrei-vlad
A fost dat afară de la FCSB, s-a antrenat singur, iar acum e campion: ”Oamenii nu știu”. Ce urmează pentru fotbalist
FOTBAL:FCSB-FC VOLUNTARI, SUPERLIGA SUPERBET (12.09.2022)

Gigi Becali n-a stat deloc pe gânduri: plăți de 25 de milioane de euro!
gigi
Video Exclusiv ”E teribil. Inimaginabil”. Florin Prunea i-a făcut ”praf” în direct la TV, după ”U” Cluj - Dinamo 3-3
prunea
Reacția Barcelonei, după ce Real Madrid a câștigat titlul de campioană în La Liga
Calgary, Alberta, Canada. July 10, 2020. Club Barcelona vs Real madrid close up to their jersey logo
Motivul pentru care nu s-a întors Ianis Hagi la Farul ca să joace înainte de Euro 2024!
Patronul din Superligă care se umple de bani de pe urma transferului uriaș pe care-l va face Gigi Becali! „Iau milioane”
Mike Myers, greu de recunoscut la 60 de ani. Interpretul lui Austin Powers a renunțat să-și mai vopsească părul
Adele, elegantă, pe tocuri, la un meci din NBA, alături de partenerul ei de viață. „Cât de frumoasă ești!”
Radu Drăgușin s-a săturat să fie rezervă. Își pregătește plecarea de la Tottenham, după doar 6 luni
Video. Când a venit Orson Welles în România? Ce film a făcut? A jucat regizat de Sergiu Nicolaescu
Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună
Au speriat-o de moarte: ce a pățit Iga Swiatek după ce a învins-o pe bielorusa Sabalenka, salvând trei mingi de meci VIDEO
Jurgen Klopp a lămurit totul, după cearta cu Mohamed Salah
London, England, 27th April 2024. Jurgen Klopp, Manager of Liverpool and Mohamed Salah of Liverpool exchange words on th

O iluzie optică a făcut vâlvă pe rețelele sociale. Poți să ”vezi” cele trei creaturi din imagine în 15 secunde?
Un câine s-a trezit în miezul nopții ca să păzească jucăriile spălate și lăsate la uscat în balcon: ”Se temea să nu-i fie furate!”