profimedia-0874509024
Video Man. City - West Ham 3-1 / Arsenal - Everton 2-1. ”Cetățenii” au câștigat Premier League! City, campioană a 4-a oară la rând
semedo
Video Intrare ”criminală” în Liverpool - Wolves, la ultimul meci al lui Jurgen Kloop pe Anfield Road! Decizia arbitrului
rapid fcsb
Video Rapid - FCSB 2-0. Giuleștenii au obținut prima victorie din play-off în ultimul meci al sezonului

Video Liverpool - Manchester United 7-0. Victorie istorică a ”Cormoranilor”! ”Diavolii”, ”demolați” în repriza secundă

05.03.2023, 20:20

Liverpool a obținut o victorie istorică în fața lui Manchester United, pe Anfield, scor 7-0, în etapa cu numărul 26 din Premier League.

Liverpool v Manchester United, Premier League - 05 Mar 2023
Jucătorii lui Liverpool, la meciul cu Manchester United / Foto: Profimedia
  • Baraj SuperLiga: Dinamo - Csikszereda, luni, 20:00, DGS 1

• Serie A: Bologna - Juventus, luni, 21:45, DGS 2

”Cormoranii” au urcat pe locul cinci în clasament în urma acestui succes, cu 42 de puncte, în timp ce Manchester United rămâne pe locul trei, cu 49 de puncte.

Liverpool - Manchester United 7-0. ”Cormoranii” s-au dezlănțuit în repriza a doua

Prima ocazie importantă de gol i-a aparținut lui Manchester United, când Antony a șutat foarte bine din colțul careului, însă Alisson a respins în corner.

”Cormoranii” au dat replica prin Eliott care a șutat din prima din careu, însă peste poarta lui de Gea. În minutul 9, Darwin Nunez putea deschide scorul cu un șut din interiorul careului, însă mingea a trecut pe lângă poarta ”Diavolilor”.

Bruno Fernandes a trecut și el pe lângă gol în minutul 26, când a trimis cu capul puțin pe lângă poartă. În minutul 42, Casemiro a reușit să înscrie, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

Pe finalul primei reprize, Liverpool a deschis scorul, prin Gakpo, care a preluat balonul în careu și a expediat un șut frumos la poarta lui de Gea.

În repriza secundă, trupa lui Jurgen Klopp s-a dezlănțuit, iar în minutul 47, Darwin Nunez dubla avantajul ”Cormoranilor”.

Patru minute mai târziu, Liverpool a marcat pentru 3-0, prin Gakpo, care l-a lobat din careu pe de Gea.

Scorul a devenit 4-0 în minutul 66, când, după un contraatac al ”Cormoranilor”, balonul a ajuns la Salah care nu i-a dat nicio șansă lui de Gea.

Manchester United a dat semne de viață în minutul 73, când Rashford a nimerit bara, însă două minute mai târziu, scorul a devenit 5-0 după golul lui Darwin Nunez.

Salah a marcat și în minutul 83, cu un șut din fața porții, iar ”Cormoranii” au dat lovitura finală în minutul 88, când Firmino a marcat din pasa lui Salah.

VIDEO Rezumatul partidei Liverpool - Manchester United 7-0

Liverpool - Manchester United 7-0

Min. 88: Goool Liverpool! Salah îl găsește pe Firmino cu o pasă în careu, iar brazilianul înscrie cu un șut la colțul scurt.

Min. 83: Goool Liverpool! Balonul ajunge la Salah în fața porții, iar egipteanul înscrie pentru 6-0.

Min. 75: Goool Liverpool! Henderson centrează în careu, iar Darwin Nunez, aflat cu spatele la poartă, deviază, iar balonul intră în poarta apărată de de Gea.

Min. 73: Ocazie pentru Manchester United! Bruno Fernandes îi pasează lui Rashford, care trece de Alisson și trimite în bară.

Min. 66: Goool Liverpool! După un contraatac al lui Liverpool, Nunez îi trimite lui Salah, care șutează în forță din interiorul careului și îl învinge pe de Gea.

Min. 56: Ocazie pentru Liverpool! Gakpo îi pasează în careu lui Robertson, care trimite puțin pe lângă poartă.

Min. 51: Goool Liverpool! Salah avansează în flancul drept, îi pasează în spate lui Gakpo, care saltă balonul peste de Gea și trimite în poarta ”Diavolilor”.

Min. 47: Goool Liverpool! Harvey Eliott centrează din careu, iar Darwin Nunez reia cu capul în poarta oaspeților.

Min. 43: Goool Liverpool! Gakpo preia balonul în careu, expediază un șut superb și îl învinge pe de Gea.

Min. 42: Gol anulat pentru Manchester United! Bruno Fernandes centrează din lovitură liberă, Casemiro trimite cu capul balonul în poartă, însă golul este anulat pentru ofsaid.

Min. 26: Ocazie pentru Manchester United! Dalot centrează de pe partea dreaptă, Bruno Fernandes plonjează și trimite cu capul, dar pe lângă poarta lui Alisson.

Min. 23: Ocazie pentru Liverpool! Robertson centrează de pe partea stângă, dar Nunez trimite peste poartă.

Min. 22: Ocazie pentru Liverpool! Salah îi pasează lui Robertson în careu, acesta șutează, dar Martinez reușește să respingă.

Min. 19: Ocazie pentru Liverpool! Darwin Nunez șutează din prima din interiorul careului, dar balonul trece pe lângă poarta ”Diavolilor”.

Min. 16: Ocazie pentru Liverpool! Eliott șutează din prima din careu, dar balonul este respins și trece departe de poartă.

Min 9: Prima șansă importantă îi aparține lui Manchester United. Antony șutează bine din colțul careului, dar Alisson reușește să respingă în corner.

Min. 3: Liverpool începe în ofensivă meciul și amenință în premieră poarta lui De Gea, dar șutul lui Elliott nu găsește ținta.

Min. 1: Fluier de start pe ”Anfield Road”.

Echipele de start

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Konate, van Dijk, Robertson – Henderson, Fabinho, Elliott – Salah, Gakpo, Nunez

Rezerve: Kelleher, Bajcetic, Carvalho, Jota, Firmino, Jones, Matip, Milner, Tsimikas

Manchester United: De Gea – Dalot, Varane, Martinez, Shaw – Casemiro, Fred – Antony, Fernandes, Rashford - Weghorst

Rezerve: Heaton, Maguire, Elanga, Garnacho, Malacia, McTominay, Sabitzer, Sancho, Wan-Bissaka

Etapa cu numărul 26 a campionatului englez aduce pentru microbiști un duel cu încărcătură mare. Liverpool și Manchester United sunt cele mai galonate formații din Anglia și au o rivalitate istorică.

Acum, cele două se vor întâlni în episodul cu numărul 211. "Cormoranii" au învins de 70 de ori, în timp ce rivalii de pe Old Trafford s-au impus în 83 de rânduri, 58 de confruntări fiind terminate la egalitate.

Ultima partidă dintre cele două a fost câștigată de Manchester United, 2-1, datorită unor reușite semnate de Varane și Sancho, respectiv Salah.

Manchester United, în luptă pentru titlu. Liverpool se "chinuie" să prindă top 4

Situațiile celor două echipe sunt total opuse. Chiar dacă a început sezonul mai prost, Manchester United a reușit o serie impresionantă de rezultate pozitive și a intrat astfel în lupta pentru titlu.

În acest moment, diavolii sunt pe poziția a treia, la 14 lungimi de liderul Arsenal, care are însă două meciuri mai mult jucate.

De cealaltă parte, Liverpool este pe locul 6 și se află în urmărirea celor de la Tottenham, care ocupă poziția a patra.

Clasament Premier League

Etichete: liverpool , manchester united , premier league etapa 26

Starea președintelui iranian Raisi e „incertă” după ce elicopterul în care se afla s-a prăbușit. TV iraniană difuzează „rugăciuni”

Un elicopter care îl transporta pe președintele iranian Ebrahim Raisi „a aterizat forțat” duminică...

amp8
Gestul lui Ronald Gavril față de Anamaria Prodan, după ce a câștigat centura WBC Latino

Simona Halep, OUT! Fostul lider mondial a luat decizia
profimedia-0361486840
"Dezgustător". Ce a făcut Tyson Fury, după ce a pierdut "Lupta Secolului" în fața lui Oleksandr Usyk
profimedia-0874301808
S-a supărat și nu mai semnează prelungirea cu Real Madrid! I-au promis un salariu uriaș și i-au garantat locul de titular
Real Madrid celebration of 36th Title of LaLiga in Cibeles, Nadrid, Spain - 12 May 2024
Ce nebunie: cea mai titrată echipă din Europa vrea un jucător din SuperLigă! Prețul: 8.000.000 €
albion-rrahmani
rapid fcsb

Mesajul categoric transmis de Răzvan Lucescu, după ce a cucerit titlul în Grecia și a scris istorie pentru PAOK
rzv
Ca la teatru! Real Madrid a condus cu 4-1, dar ce s-a întâmplat în 8 minute întrece orice imaginație
profimedia-0874530693
Aris - PAOK 1-2. Victorie istorică: PAOK a câștigat titlul! Răzvan Lucescu e campionul Greciei!
Griechenland - Fußball Super League Saison 2023-2024 Apostolis Nikolaidis Stadion Athen, 01.10.2023 Panathinaikos Athen
Video Discursul emoționant al lui Jurgen Klopp, la ultimul meci la Liverpool, pe Anfield!
klopp microfon
Video ”Senzațional”! I-a luat pe toți prin surprindere: Jurgen Klopp: ”Am o idee”, iar ce a urmat va rămâne în istorie
jurgen-klopp
Un bărbat și-a părăsit iubita după o excursie cu cortul: „Nu o voi ierta niciodată pentru ceea ce a făcut”
Florin Talpan, ultimele informații despre procesul cu FCSB de la EUIPO: "Luni trimit documentele"
Surpriză uriașă în lotul României la EURO 2024! Ce atacant le-a luat fața lui Louis Munteanu și Florin Tănase
Regizorul "Mad Max", adevărul despre tensiunile dintre Charlize Theron și Tom Hardy: "Doi actori foarte diferiți"
Lili Sandu, superbă în costum de baie, în vacanță în Abu Dhabi. Cele din două piese o pun în valoare cel mai bine
Sute de soldați și mercenari ruși se revarsă în Libia. Ce urmărește Moscova
Ce buton nu trebuie să atingi niciodată când vorbești la telefon. De ce surpriză neplăcută ai parte?
Doliu în sportul din România! A murit un mare campion, Sorin Pop avea 56 de ani
Fantastic ce a reușit Răzvan Lucescu, care e din nou campion în Grecia. Ultima etapă a fost dramatică
Virgil van Dijk a fost copleșit de emoții după ultimul meci al lui Klopp pe banca lui Liverpool: ”E greu momentul!”