Phil Foden, în al nouălea cer după ce Manchester City a cucerit un nou titlu în Anglia
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (19.05.2024)
Sancțiuni peste sancțiuni. Ce amenzi s-au dat în urma meciului Rapid - FCSB
Digi Gol

VIDEO Leeds – Chelsea 1-5. Repriză de vis pentru londonezi

19.12.2012, 11:36

Leeds United a visat frumos la o calificare în semifinalele Cupei Angliei, în detrimentul lui Chelsea Londra. Deținătoarea trofeului Champions League i-a spulberat speranțele în repriza secundă, când a punctat de cinci ori și a întors scorul deschis de gazde.

bucurie chelsea
  • Baraj SuperLiga: Dinamo - Csikszereda, luni, 20:00, DGS 1

• Serie A: Bologna - Juventus, luni, 21:45, DGS 2

Elevii lui Neil Warnock au început curajos partida cu una dintre cele mai mari rivale ale lui Leeds. Gruparea din al doilea eșalon al fotbalului englez a deschis scorul la prima ocazie mare, prin Becchio. Londonezii au început "bombardamentul" la poarta lui Ashwood, care pe finalul reprizei a avut două intervenții excelente la șuturile de la distanță trimise de Frank Lampard.

Intrați la pauză cu avantaj minim, cei de la Leeds aveau speranțe din ce în ce mai mari la calificare. La două minute de la reluare, însă, "albaștrii" aveau să egaleze, prin Juan Mata, care a punctat cu un șut plasat, de la marginea careului.

Branislav Ivanovic a punctat și el, în minutul 64, aducându-i pe oaspeți în avantaj pentru prima dată în meciul de miercuri, de pe "Elland Road". Imediat, Moses a făcut 1-3, cu un nou șut din afara careului (min. 66). Londonezii au mai punctat de două ori în ultimele minute, prin Eden Hazard (min. 81) - intrat pe parcursul reprizei secunde - și Fernando Torres (min. 83).

Scor final 1-5, iar Chelsea se califică, astfel, în penultimul act al Cupei Ligii Angliei, acolo unde se mai află Bradford, Swansea și Aston Villa. "Albaștrii" au marcat de 16 ori în trei meciuri de Cupa Ligii în acest sezon. În precedentul an competițional, marcaseră de doar două ori în cele trei meciuri.

SEMIFINALELE CUPEI LIGII
Chelsea v Swansea
Bradford v Aston Villa

ECHIPELE

Leeds (4-4-2): Ashdown - Byram, Lees, Pearce, Peltier - Green, Tonge, Brown, Thomas - Becchio, Diouf;
Antrenor: Neil Warnock;

Chelsea (4-1-4-1): Cech - Azpilicueta, Ivanovic, Luiz, Bertrand - Lampard, Oscar - Moses, Mata, Marin - Torres;
Antrenor: Rafael Benitez.

LIVE TEXT & VIDEO

Min. 90: Fluier final

Min. 83: GOOOOL Chelsea Londra! Fernando Torres își trece și el numele pe lista marcatorilor, punând latul din șase metri la o centrare din careu

Min. 81: GOOOOL Chelsea Londra! Eden Hazard îi aduce pe londonezi la trei goluri în fața lui Leeds, la capătul unui contraatac excelent

Min. 74: Schimbare și la Chelsea: iese Bertrand - accidentat - înlocuit de Ashley Cole

Min. 73: Leeds își epuizează modificările: ies Brown și El Hadji Diouf, înlocuiți de David Norris și McCormack

Min. 69: Cartonaș galben pentru Bertrand

Min. 68: Schimbare la Leeds: iese Thomas și intră White

Min. 66: GOOOOL Chelsea Londra! Victor Moses dublează avantajul londonezilor. Nigerianul a punctat cu un șut impecabil, la colțul scurt

Min. 64: GOOOOL Chelsea! Branislav Ivanovic îi aduce pe oaspeți în avantaj pentru prima dată în această seară cu un gol marcat cu capul. Sârbul a atacat excelent colțul scurt, la o centrare venită dintr-un corner de pe partea stângă a atacului londonez

Min. 59: Ocazie pentru Chelsea! Fernando Torres a reluat din șase metri o centrare venită de pe partea stângă, dar portarul Ashwood a salvat cu un reflex excelent

Min. 58: Prima schimbare a partidei este efectuată de Chelsea: iese Marco Marin și intră Eden Hazard

Min. 58: Chelsea domină acest început de repriză secundă, dar apărarea lui Leeds rezistă

Min. 47: GOOOOL Chelsea Londra! Juan Mata reușește să egaleze cu un șut din marginea careului. Portarul Ashwood a atins puțin balonul, dar nu l-a putut opri din drumul spre gol

Min. 46: Începutul reprizei secunde

Min. 45+3: Fluier de pauză la Leeds, acolo unde gazdele conduc cu 1-0 în meciul cu Chelsea Londra

Min. 45+2: O nouă șansă de gol pentru oaspeți! Frank Lampard l-a pus din nou la încercare pe Ashwood cu un șut de la distanță, din lovitură liberă, dar goalkeeper-ul lui Leeds a scos în lateral, cu antebrațul

Min. 41: Ocazie pentru Chelsea! Frank Lampard șutează bine din afara careului, dar portarul Ashwood plonjează și scoate excelent mingea care a "mușcat" și pământul în fața sa

Min. 38: GOOOOL Leeds United! Becchio deschide scorul pe "Elland Road". "Decarul" argentinian a punctat din centrul careului, punând latul la o centrare de pe stânga și trimițând la rădăcina barei

Min. 35: Branislav Ivanovic primește la mijlocul terenului și are în față o zonă liberă. Avansează cu balonul la picior până la 25 de metri, fără a fi atacat de vreun adversar, apoi șutează în forță, dar peste poartă

Min. 26: O nouă ocazie pentru Chelsea! Juan Mata a fentat un apărător advers în marginea careului și a tras periculos către colțul scurt, dar mingea a fost deviată în corner

Min. 17: Branislav Ivanovic este la un pas de o gafă impardonabilă, dar portarul Petr Cech iese din careu și respinge cu piciorul, din fața unui atacant al gazdelor

Min. 15:      Primul cartonaș galben al meciului este încasat de Frank Lampard, după un fault tare comis asupra lui El Hadji Diouf

Min. 11: Șansă și pentru Leeds! Lees trece pe sub minge în careul mic, la o recentrare după o lovitură liberă de pe dreapta

Min. 6: Ocazie pentru Chelsea! Moses primește în stânga careului, preia, avansează câțiva pași și trage puternic, dar pe direcția portarului Ashdown, care scoate în corner

Min. 1: Fluier de început al meciului dintre Leeds United și Chelsea Londra, din turul 4 al Cupei Angliei

Etichete: cupa ligii , live text video leeds chelsea cupa ligii angliei digi sport , cupa ligii angliei leeds chelsea , video leeds chelsea , neil warnock rafa benitez , leeds - chelsea 1-5 , leeds united - chelsea londra 1-5 , video leeds - chelsea 1-5 , rezumat leeds - chelsea 1-5

Tânără ucisă de iubitul drogat, la Sibiu. Prietenul criminalului: „Avea episoade în care disocia sau auzea voci”

Un tânăr de 24 de ani a fost arestat preventiv pentru crima din Sibiu. Acesta și-a recunoscut...

radu-dragusin
Nota surprinzătoare primită de Radu Drăgușin după ce a jucat 103 de minute în ultimul meci al sezonului pentru Tottenham

OUT de la FCSB după eșecul cu Rapid! Gigi Becali: ”Poate găsește să se ducă undeva”. Alți doi jucători vor fi împrumutați
gigi-becali
"Dezgustător". Ce a făcut Tyson Fury, după ce a pierdut "Lupta Secolului" în fața lui Oleksandr Usyk
profimedia-0874301808
Aris - PAOK 1-2. Victorie istorică: PAOK a câștigat titlul! Răzvan Lucescu e campionul Greciei!
Griechenland - Fußball Super League Saison 2023-2024 Apostolis Nikolaidis Stadion Athen, 01.10.2023 Panathinaikos Athen
Cristiano Ronaldo s-a dus la ”bătaia greilor”, dar nu se aștepta la așa ceva. Ce a pățit după ce a intrat în sală
cristiano box

Mesajul lui Radu Drăgușin după ultimul meci al sezonului la Tottenham! Și-a decis viitorul
Sheffield United v Tottenham Hotspur, Premier League, Football, Bramall Lane, Sheffield, UK - 19 May 2024
Șansă pentru Horațiu Moldovan, după ce Atletico Madrid a fost umilită pe teren propriu
Horatiu Moldovan of Atletico de Madrid looks on prior to the LaLiga EA Sports match between Getafe CF and Atletico Madrid at Coliseum Alfonso Perez on May 15, 2024 in Getafe, Spain. (Photo by QSP)
Laszlo Dioszegi a răbufnit la finalul sezonului, după ce Sepsi a ratat Europa: ”Au fost greșeli de arbitraj. Ne doare”
dioszegi
profimedia-0874551969 (1)
Oficial Ultimul dans! A fost stabilită și a treia echipă retrogradată din Premier League
Luton Town v Fulham Premier League 19/05/2024. GOAL CELEBRATION Fulham Midfielder Harry Wilson (8) makes it 2-4 during t
Bella Hadid, într-un costum de baie minuscul, la plajă în Cannes. Imaginile cu modelul au făcut furori în mediul online
El este nouarul de Champions League ales de Gigi Becali la FCSB. A rupt porțile în acest sezon de SuperLiga
Surpriză uriașă în lotul României la EURO 2024! Ce atacant le-a luat fața lui Louis Munteanu și Florin Tănase
Jennifer Lopez și Ben Affleck, zâmbete largi în fața paparazzilor, tensionați în rest. Detaliul care i-a "scăpat" actorului, după zvonurile divorțului
Lili Sandu, superbă în costum de baie, în vacanță în Abu Dhabi. Cele din două piese o pun în valoare cel mai bine
Sute de soldați și mercenari ruși se revarsă în Libia. Ce urmărește Moscova
Ce amendă uriașă riști dacă faci țuică și palincă la tine acasă? Ce trebuie sa știe românii?
Doliu în sportul din România! A murit un mare campion, Sorin Pop avea 56 de ani
FOTO Răzvan Lucescu i-a șocat pe greci: cum a sărbătorit câștigarea titlului
Erling Haaland le-a închis gura contestatarilor, imediat după ce a câștigat titlul cu Manchester City