Athletic Club and UD Almeria - La Liga Santander, Bilbao, Vizcaya, Spain - 30 Sep 2022
Arsenal vrea să transfere din La Liga! Pe ce atacant au pus ochii ”Tunarii”
FC Barcelona v AC Milan - UEFA Champions League
Scenariul sumbru lansat de Pep Guardiola înainte de ”finala” pentru titlu: ”Am o presimțire”
Sheffield United v Tottenham Hotspur, Premier League, Football, Bramall Lane, Sheffield, UK - 19 May 2024
Mesajul lui Radu Drăgușin după ultimul meci al sezonului la Tottenham! Și-a decis viitorul
Digi Sport Special

Video West Ham - Arsenal 2-2. Pas greșit făcut de ”Tunari” în lupta pentru titlu

16.04.2023, 18:01

Partida dintre West Ham și Arsenal s-a încheiat cu un rezultat de egalitate, scor 2-2, în etapa a 31-a din Premier League.

Meciul West Ham - Arsenal / Foto: Profimedia
  • Baraj SuperLiga: Dinamo - Csikszereda, luni, 20:00, DGS 1

• Serie A: Bologna - Juventus, luni, 21:45, DGS 2

În urma remizei din deplasare cu West Ham, cei de la Arsenal au ratat șansa de a reface distanța de șase puncte față de Manchester City, principala urmăritoare în cursa pentru titlu.

West Ham - Arsenal 2-2. ”Tunarii”, la patru puncte distanță față de Manchester City

După primele 10 minute ale jocului, cei de la Arsenal aveau deja 2-0. Gabriel Jesus a înscris în minutul 7 din doi metri, cu poarta goală, în timp ce Odegaard a dublat avantajul în minutul 10, cu un șut din șase metri.

Până la pauză, gazdele au redus din diferență. Benrahma a transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 32, după un fault anterior al lui Gabriel la Paqueta, în careu.

În partea a doua a meciului, cei de la Arsenal au avut șansa de a se desprinde din nou pe tabela de marcaj, dar Saka a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 52, în urma unui henț comis de Antonio.

Două minute mai târziu, Bowen a egalat situația de pe tabela de marcaj, cu un șut superb din interiorul careului mare. Antonio putea da lovitura în minutul 82, însă mingea s-a a lovit bara. Astfel, meciul s-a încheiat la egalitate.

În urma rezultatului din etapa a 31-a din Premier League, Arsenal a acumulat 74 de puncte în clasament, cu patru mai mult decât Manchester City, ocupanta locului doi în clasament. West Ham se află pe locul 15, cu 31 de puncte.

VIDEO Rezumat West Ham - Arsenal 2-2

West Ham - Arsenal 2-2, în etapa a 31-a din Premier League

FINAL DE MECI

Min 82: Antonio nimerește bara laterală a porții lui Ramsdale, în urma unei lovituri de cap.

Min 70: Saka trimite un balon modest în brațele lui Fabianski, din 12 metri.

Min 54: GOOOL West Ham. Bowen egalează cu un șut superb din interiorul careului mare.

Min 52: Saka ratează lovitura de la 11 metri. Mingea se duce pe lângă.

Min 50: Penalty pentru Arsenal. Antonio face henț în careu.

Min 46: Începe repriza a doua a meciului.

PAUZĂ

Min 32: GOOOL West Ham. Benrahma transformă lovitura de la 11 metri.

Min 31: Penalty pentru West Ham. Gabriel îl faultează în careu pe Lucas Paqueta, iar arbitrul acordă lovitură de la 11 metri.

Min 10: GOOOL Arsenal. Martin Odegaard dublează avantajul oaspeților cu un șut din șase metri.

Min 7: GOOOL Arsenal. Gabriel Jesus înscrie din doi metri, cu poarta goală.

Min 4: Gabriel Magalhaes trimite o lovitură de cap modestă, care se duce pe lângă poarta celor de la West Ham

Min 1: Începe meciul.

Echipele de start:

West Ham: Fabianski – Coufal, Zouma, Kehrer, Cresswell – Soucek, Rice, Bowen, Paqueta, Benrahma – Antonio

Arsenal: Ramsdale – White, Holding, Gabriel, Tierney – Odegaard, Partey, Xhaka – Saka, Jesus, Martinelli.

"Ciocănarii" au o situație dificilă în clasament, acolo unde spectrul retrogradării le dă emoții suporterilor.

În acest moment, West Ham este pe locul 15, cu 30 de puncte, la doar 3 lungimi peste ocupanta poziției a 18-a, Nottingham Forest.

Arsenal are un cu totul alb obiectiv, titlul, primul din 2005. "Tunarii" au 3 puncte avans peste Manchester City, după ce elevii lui Pep Guardiola s-au impus ieri, 3-1, cu Leicester.

Ultima confruntare dintre West Ham și Arsenal a fost câștigată de formația lui Arteta, 3-1, în tur, datorită golurilor marcate de Saka, Martinelli și Nketiah, respectiv Benrahma.

Clasament Premier League

Etichete: arsenal , west ham , campionatul angliei

Tânără ucisă de iubitul drogat, la Sibiu. Prietenul criminalului: „Avea episoade în care disocia sau auzea voci”

Un tânăr de 24 de ani a fost arestat preventiv pentru crima din Sibiu. Acesta și-a recunoscut...

radu-dragusin
Nota surprinzătoare primită de Radu Drăgușin după ce a jucat 103 de minute în ultimul meci al sezonului pentru Tottenham

OUT de la FCSB după eșecul cu Rapid! Gigi Becali: ”Poate găsește să se ducă undeva”. Alți doi jucători vor fi împrumutați
gigi-becali
"Dezgustător". Ce a făcut Tyson Fury, după ce a pierdut "Lupta Secolului" în fața lui Oleksandr Usyk
profimedia-0874301808
Aris - PAOK 1-2. Victorie istorică: PAOK a câștigat titlul! Răzvan Lucescu e campionul Greciei!
Griechenland - Fußball Super League Saison 2023-2024 Apostolis Nikolaidis Stadion Athen, 01.10.2023 Panathinaikos Athen
Cristiano Ronaldo s-a dus la ”bătaia greilor”, dar nu se aștepta la așa ceva. Ce a pățit după ce a intrat în sală
cristiano box

Oficial FCSB a anunțat despărțirea de Ovidiu Popescu
popesu
A început pe teren și nu s-a mai oprit până în zori! FOTO Cum a fost surprins Grealish după ce Man. City a cucerit titlul
profimedia-0874551969 (1)
Răsturnare de situație! Italienii au aflat ce se întâmplă, de fapt, cu Dennis Man
dennis-man
Un bărbat și-a părăsit iubita după o excursie cu cortul: „Nu o voi ierta niciodată pentru ceea ce a făcut”
El este nouarul de Champions League ales de Gigi Becali la FCSB. A rupt porțile în acest sezon de SuperLiga
Surpriză uriașă în lotul României la EURO 2024! Ce atacant le-a luat fața lui Louis Munteanu și Florin Tănase
Jennifer Lopez și Ben Affleck, zâmbete largi în fața paparazzilor, tensionați în rest. Detaliul care i-a "scăpat" actorului, după zvonurile divorțului
Lili Sandu, superbă în costum de baie, în vacanță în Abu Dhabi. Cele din două piese o pun în valoare cel mai bine
Sute de soldați și mercenari ruși se revarsă în Libia. Ce urmărește Moscova
Ce amendă uriașă riști dacă faci țuică și palincă la tine acasă? Ce trebuie sa știe românii?
Doliu în sportul din România! A murit un mare campion, Sorin Pop avea 56 de ani
FOTO Răzvan Lucescu i-a șocat pe greci: cum a sărbătorit câștigarea titlului
Video Man. City - West Ham 3-1 / Arsenal - Everton 2-1. ”Cetățenii” au câștigat Premier League! City, campioană a 4-a oară la rând