albanoo
Foto A "măcelărit" imnul în fața a 70.000 de oameni și a ajuns să fie batjocorit în întreaga țară: "Retrage-te!"
WhatsApp Image 2024-05-16 at 10.41.11
Video Juventus a câștigat Cupa Italiei! Allegri, eliminat după o criză de nervi la final: ”Să-ți fie rușine!”
albion-rrahmani
Ce nebunie: cea mai titrată echipă din Europa vrea un jucător din SuperLigă! Prețul: 8.000.000 €

VIDEO Inter - Bologna 3-2. Ranocchia a adus calificarea în minutul 120!

15.01.2013, 12:04

Inter a avut nevoie de prelungiri și de un gol în minutul 120 pentru a trece de Bologna în sferturile Cupei Italiei. Fără Chivu, doar rezervă, nerazzurii au deschis scorul prin Guarin, cu 10 minute înainte de finalul primei reprize.

1captura ranocchia
  • Premier League: Man. City - West Ham, duminică, 18:00, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - FCSB, duminică, 21:00, DGS 1

Inter s-a văzut cu sacii în căruță după reușita lui Palacio, însă Bologna avea alte planuri. Diamanti a redus din diferență cu o execuție splendidă din lovitură liberă, iar Jonathan i-a facilitat lui Gabbiadini marcarea golului de 2-2. Același Gabbiadini a avut șansa de a marca din nou, dar s-a opus Handanovic.

Imediat, Agliardi a dus meciul în prelungiri, cu intervenția la mingea deviată de Palacio. Zanetti a ratat o dublă ocazie în minutul 110, insă nici Bologna nu s-a lăsat mai prejos. Gabbiadini s-a trezit singur cu Handanovic, dar a trimis slab și meciul parea că va fi decis la loviturile de departajare. Ranocchia n-a fost de acord și a calificat-o pe Inter cu un gol marcat in minutul 120, după eroarea lui Agliardi. În semifinale, echipa lui Chivu va întâlni câștigătoarea din meciul Fiorentina - Roma, care e în direct pe Digi Sport 2, miercuri, de la ora 22:00.

REZUMAT

LIVE SCORE

Min - 120+1: Fluier final, Inter se califică în sferturile Cupei Italiei!

Min - 120, GOOOL INTER, 3-2: Ranocchia aduce golul victoriei printr-o lovitură de cap după un corner executat de Guarin, în ultimul minut al prelungirilor!

Min - 115: Vine rândul Bolognei să rateze incredibil prin Gabbiadini, după ce acesta a trimis cu capul spre poarta gazdelor, dar Handanovic intervine in extremis!

Min - 110: Zanetti ratează uluitor de două ori, după ce și-a făcut singur o minge din partea dreaptă și a pătruns în careu. Balonul șterge bara, deși poarta era goală la al doilea șut!

Min - 91: Jocul a fost reluat

Min - 90+5: Se termină cele 90 de minute, iar meciul intră în prelungiri

Min - 90+2: Oaspeții sunt foarte aproape de a da lovitura de grație în prelungiri prin Gabbiadini, dar Handanovic respinge în corner

Min - 90: Ranocchia reia prin foarfecă după un corner, mingea nu prinde cadrul porții

Min - 87: Mudingayi intră în locul lui Jonathan la Inter

Min - 84 GOOOL BOLOGNA, 2-2: Gabbiadini egalează și o readuce incredibil pe Bologna în meci!

Min - 82: Ghinion incredibil pentru Bologna, care ratează egalarea la o fază în care Ranocchia a fost aproape de autogol, dar mingea care a lovit bara a venit direct în brațele lui Handanovic

Min - 80 GOOOL BOLOGNA, 2-1: Diamanti execută perfect o lovitură liberă de la 18 metri lateral dreapta, iar mingea trece peste zid și șterge tranvsersala înainte de a intra în poartă pe colțul scurt

Min - 77 GOOOL INTER, 2-0: Palacio majorează scorul printr-un șut excelent plasat de la 20 de metri

Min - 75: Bologna ratează egalarea prin Gilardino, care trimite cu capul pe lângă poartă din situație ideală!

Min - 73: Palacio reia spre poartă după o fază rapidă de atac, dar șutul este fix pe direcția portarului oaspeților

Min - 70: Ocazie mare pentru Inter prin Cassano, dar acesta trimite slab din partea stângă a careului

Min - 60: Palacio intră în locul lui Rocchi

Min - 60: Diamanti trimite puțin pe lângă poartă din marginea careului de 16 metri

Min - 57: Iese Pasquato și intră Gabbiadini la Bologna

Min - 46: Se reia jocul. Pazienza intră la oaspeți în locul lui Guarente, iar Cambiasso îl schimbă pe Benassi

Min - 45+1: Pauză, scor 1-0 pentru Inter

Min - 44:  Bologna ratează egalarea prin același Diamanti, după ce acest șutează, dar Handanovic respinge

Min - 41: Handanovic are o intervenție de excepție la un șut al lui Diamanti

Min - 34 GOOOL INTER, 1-0: Guarin a deschis scorul după un șut din marginea careului!

Min - 32: Cassano are o nouă ocazie, dar Agliardi a deviat în corner

Min - 20: Ocazie pentru Bologna, după ce Diamanti trimite pe lângă poartă din partea stângă

Min - 16: Cassano centrează în careu din lovitură liberă, iar Silvestre trimite cu capul pe lângă poartă

Min - 9: Cassano face o cursă pe partea dreaptă, urcă în careu, dar aici ține mult mingea și șutează slab pe lângă poartă

Min - 1: A început meciul!

ECHIPELE DE START

Inter: Handanovic - Ranocchia, Silvestre, Juan - Jonathan, Zanetti, Benassi, Pereira - Guarin - Rocchi, Cassano

Antrenor: Andrea Stramaccioni

Rezerve: Belec - Di Gennaro, Palacio, Mudingayi, Mariga, Cambiasso, Gargano, Chivu, M'Baye, Duncan, Bessa, Livaja

Bologna: Agliardi - Sorensen, Portanova, Antonsson - Motta, Perez, Guarente, Morleo - Pasquato, Diamanti, Gilardino

Antrenor: Stefano Pioli

Rezerve: Curci - Stojanovic, Krhin, Pulzetti, Gabbiadini, Abero, Cherubin, Paponi, Riverola, Pazienza, Kone, De Carvalho

Etichete: bologna , inter , cupa italiei , chivu inter , internazionale milano , cristian chivu , coppa italia , chivu titular , chivu cupa

Cum a ajuns „Regele Cripto” al Canadei, care trăia în vile de lux și conducea mașini scumpe, să fie răpit, bătut și arestat

Aiden Pleterski a fost răpit din centrul orașului Toronto în mijlocul nopții în decembrie 2022...

amp8
Gestul lui Ronald Gavril față de Anamaria Prodan, după ce a câștigat centura WBC Latino

Adrian Mutu s-a întâlnit cu ”my friend” Cristiano Ronaldo! Cadoul primit de la portughez
Screenshot 2024-05-17 at 18.33.57
"A fost frânt!" Le-a cerut coechipierilor să nu-i paseze în meciul cu Manchester City și englezii au aflat totul
Manchester United v Tottenham Hotspur - Premier League - Old Trafford
Acord! Luka Modric urmează să semneze ultimul contract din carieră! Salariu cu 50% mai mic
Real Madrid Celebrate 36th League Title - Madrid
36 de milioane €! Marius Lăcătuș e convins: ce urmează în ”războiul” FCSB - CSA Steaua, după verdictul în cazul palmaresului
laca

De neînțeles! Ce s-a întâmplat cu Ianis Hagi după ce a fost cel mai bun cu Real Madrid. A atins de 3 ori mingea
Getafe, Spain - May 15: Ianis Hagi of Deportivo Alav� s passes the ball during the La Liga AE match between Real Madrid
Primul transfer al FCSB-ului pentru Champions League! Când face vizita medicală + Salariul jucătorului
FOTBAL:FCSB-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (11.05.2024)
Și-a anunțat plecarea imediat după ultimul meci al sezonului: ”Mă duc undeva unde sunt dorit”
aganovic
Ce poreclă a primit Meghan Markle după vizita în Nigeria: „A fost greu să nu faci această comparație”
Florin Talpan rupe tăcerea și face un anunț important: "CSA Steaua, șanse minime să aibă drept de promovare"
Contractul ”beton” prin care Nelu Varga vrea să-l convingă pe Risto Radunovic să o trădeze pe FCSB pentru CFR Cluj
Tom Cruise a primit cea mai mare lovitură de la fiica sa, Suri. Ce decizie a luat tânăra în vârstă de 18 ani
Anitta, cea mai senzuală braziliancă, în slip din jeans, pe plaja din Rio. Are o dezinvoltură aparte și un trup perfect
Arbitru suspendat pe viață după ce a ajutat cu nesimțire o echipă să promoveze și a sărbătorit alături de jucători
Top 3 cele mai grele întrebări de la examenul la sală pentru carnetul de șofer. 90% le greșesc
Cosmonautul rus uitat și abandonat în spațiu: Povestea neverosimilă a ultimului cetățean al URSS
Simona Halep s-a retras din nou! Românca a mai ratat un turneu important. Când poate reveni în circuit
Pus la zid în întreaga țară după ce a "măcelărit" imnul Italiei, Al Bano a reacționat