”Este așteptat să se finalizeze”. Transferul lui Denis Drăguș, pe ultima sută de metri
Denis Drăguș și-a dat acordul, dar riscă să rateze transferul
Screenshot 2024-04-28 at 16.43.12
Gigi Becali: ”Vine!”. A doua mutare a verii confirmată la FCSB
LIVE Premier League: Tottenham-Arsenal
Etapa 35

Ce seară minunată! Gaziantep - Beșiktaș 2-0. Sorescu și Drăguș au marcat golurile. Niță a parat un penalty

11.03.2024, 21:13

Ce seară minunată! Victorie mare pentru Gaziantep în etapa 29 din SuperLig (Turcia) contra lui Beșiktaș, scor 2-0.

colaj dragus sorescu
Denis Drăguș și Deian Sorescu au marcat golurile lui Gaziantep în victoria cu 2-0 în fața lui Beșiktaș / Foto: Instagram-@gaziantep
  • SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

Deian Sorescu și Denis Drăguș au marcat golurile partidei. Niță, imbatabil

Golurile au fost marcate de către Deian Sorescu (9) și Denis Drăguș (85). Pe final (89), Florin Niță a apărat o lovitură de la 11 metri

Protagonist a fost și Florin Niță, care s-a remarcat prin mai multe parade de mare efect, cum a fost și cea din minutul 31, la scorul de 1-0, când a respins printr-un reflex extraordinar  ”ghiuleaua” expediată de Rashica. Pe final, Niță a încasat și un galben, dar finalul a fost unul interzis cardiacilor.

Antrenorul Selcuk Inan (39 de ani), care i-a luat locul lui Marius Șumudică pe banca tehnică a celor de la Gaziantep, a mizat din start pe Florin Niță, Deian Sorescu, Alexandru Maxim și Denis Drăguș, iar ”Tricolorii” și-au făcut din plin datoria.

Niță și Sorescu, integraliști

Niță și Sorescu au fost integraliști, în timp ce Maxim a fost înlocuit în minutul 90, iar Drăguș, în minutul 90+4 pentru trecerea timpului.

Prin acest succes, Gaziantep a ieșit din zona ”nisipurilor mișcătoare” și se află pe locul 15, cu 31 de puncte, dar lupta pentru salvare este departe de a se fi încheiat. Pe primul loc retrogradabil se află acum Hatayspor, cu 30 de puncte, iar cele două echipe sunt despărțite de Ankaragucu, tot cu 30 de puncte, dar cu un golaveraj superior.

Oricum, victoria lui Gaziantep este una uriașă, mai ales că a fost obținută în fața unui colos din Turcia. Beșiktaș se află pe locul 4 al ierarhiei, cu 46 de puncte. Dacă ar fi obținut azi victoria, gruparea din Istanbul s-ar fi apropiat la un punct de echipa de pe locul 3, Trabzonspor, care are 49 de puncte.

Deian Sorescu (26 de ani) face spectacol pentru Gaziantep. Fundașul dreapta a marcat un gol în meciul cu Beșiktaș, care se joacă în acest moment, în etapa 29 din SuperLig (Turcia).

UPDATE Ora 21:18. Gaziantep și-a mărit avantajul la 2-0 pe finalul partidei cu Beșiktaș. A marcat și Denis Drăguș în minutul 85

Deian Sorescu, gol în minutul 9 pentru Beșiktaș

Antrenorul Selcuk Inan (39 de ani), care i-a luat locul lui Marius Șumudică pe banca tehnică a celor de la Gaziantep, echipă care luptă din greu pentru salvarea de la retrogradare, s-a bazat pe toți românii pentru duelul cu colosul Beșiktaș.

Cu Florin Niță, în poartă, Deian Sorescu, fundaș dreapta, Alex Maxim, la mijloc, și Denis Drăguș, în atac, gazdele au început în forță și au deschis scorul prin Sorescu.

În minutul 9, fostul fotbalist al celor de la FCSB a punctat după o pasă excelentă a lui Monteiro, după o fază care a ridicat publicul în picioare.

Florin Niță, salvatorul de serviciu. Parada, aplaudată la scenă deschisă

Vestea că Sorescu a marcat, dar și faptul că patru români au început meciul cu Beșiktaș din primul minut nu-l poate decât bucura pe EDi Iordănescu, mai ales că EURO 2024 se apropie cu pași repezi.

În afara lui Deian, și Niță s-a remarcat deja în acest meci. În minutul 31 al partidei, goalkeeperul ”Tricolorilor” s-a remarcat printr-o intervenție de zile mari la ”ghiuleaua” expediată de Rashica.

Etichete: besiktas , alex maxim , florin nita , gaziantep , denis dragus , deian sorescu , gaziantep-besiktas

Sunt extratereștrii pe K2-18b? Telescopul James Webb a fost îndreptat spre planeta pe care au fost detectate semne de viață

Semne de viață extraterestră au fost observate pe o planetă îndepărtată. Potrivit astronomilor, ei...

ilie3
Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

S-a aflat de ce Parma l-a exclus din lot pe Dennis Man! Anunțul făcut în Italia
man
Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!
mm-stoica2
Promovare! Vor juca din nou în prima ligă, la 8 ani de când au marcat întreaga lume a fotbalului
promovare
Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”
Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18

Aur pentru România la Europenele de canotaj, în proba ”regină”
cantoaj romania
Live Score&Video Tottenham - Arsenal 0-3, ACUM, în direct la DGS 1. Nottingham - City e la 18:30, pe DGS 2
Tottenham Hotspur v Arsenal, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 15 Jan 2023
Vară "de foc" pentru FCSB! Se știe primul meci oficial pe care îl va disputa sezonul următor
fcsb
Omul care a vorbit cu Gigi Becali la 12 noaptea după titlul luat de FCSB: "Coman pleacă 99 la sută!"
Gigi Becali a dezvăluit ce mesaj a primit de la Dan Șucu și ce a făcut Cristi Borcea, după ce FCSB a luat titlul!
Cum arată Tia Carrere la peste 20 de ani de la serialul "Vânătoarea de comori". Într-o rochie scurtă și decoltată, la 57 de ani, actrița pare că a făcut un pact cu timpul
Megan Thee Stallion, nud pe coperta unei reviste. Artista, dezvăluiri după ce Tory Lanez a împușcat-o în picior
De la Smart la Simple: ”Telefonul plictisitor" un nou trend printre tineri. Video
Cum sunt păcăliți șoferii să plătească amenzi care nu le-au fost date de poliție? Cine sunt escrocii
Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie
FCSB e campioana României după 9 ani! Meciul decisiv, contra lui Gică Hagi
Alexandru Maxim, one-man show! Gol din lovitură liberă și assist, în mai puțin de 30 de minute