Le président Emmanuel Macron et l'émir du Qatar accueillent les invités au dîner d'état en l'honneur de l'émir au palais de l'Elysée à Paris
Emmanuel Macron nu s-a mai ferit, după ce Kylian Mbappe și-a anunțat plecarea de la PSG: ”Contez pe Real Madrid”
lunin
Viitorul unui titular de la Real Madrid este în mâinile lui Carlo Ancelotti
olaru
Foto Darius Olaru n-are dubii: a spus cine a câștigat ”duelul outfit-urilor” și i-a descris ținuta în două cuvinte
LIVE Digi Sport Matinal

Video Valencia - Real Madrid 1-3. ”Galacticii” se califică în finala Supercupei Spaniei

08.01.2020, 22:52

Real Madrid a învins-o pe Valencia, scor 3-1, și s-a calificat în finala Supercupei Spaniei. În cealaltă semifinală se vor întâlni Atletico Madrid și FC Barcelona, iar meciul poate fi urmărit mâine, de la ora 21:00, în direct pe Digi Sport 1 și pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS.

Real Madrid și Valencia joacă semifinala Supercupei Spaniei/ Foto: Getty Images
  • Premier League: Man. United - Arsenal, duminică, 18:30, DGS 1

• Superliga: Dinamo - UTA Arad, duminică, 21:30, DGS 1

Real Madrid s-a calificat în finala Supercupei Soaniei, după ce a trecut fără emoţii de Valencia, 3 la 1. În finală, echipa lui Zidane va întâlni învingătoarea partidei Barcelona - Atletico.

Real Madrid a defilat la Jeddah, împotriva Valenciei, în prima semifinală a Supercupei Spaniei. Domenech a intervenit excelent la lovitura de cap a lui Varane, dar a comis-o când Toni Kroos a trimis din corner direct spre poartă. Era minutul 15 când germanul a deschis scorul în Arabia Saudită. Replica Valenciei a întârziat să apară, iar Real şi-a majorat avantajul prin Isco în minutul 39. Liliecii nu au reacţionat nici după pauză, iar Luka Modric a făcut 3 la 0. Valencia a marcat golul de onoare în prelungiri, din penalty.

Minutul 90+3: Final de meci! Real Madrid se califică în finală și își așteaptă adversara, care se va decide mâine, după meciul dintre Atletico Madrid și FC Barcelona.

VIDEO CU REZUMATUL PARTIDEI

Minutul 90: GOOOOL Valencia! ”Liliecii” înscriu dintr-un penalty dictat de centralul partidei în urma unui henț comis de Sergio Ramos. Parejo execută și înscrie.

Minutul 65: GOOOOL Real Madrid! Luka modric duce scorul la 3-0, cu o minge trimisă cu exteriorul în poarta lui Domenech.

Minutul 46: A început repriza secundă la Jeddah!

Minutul 45: Pauză!

Minutul 39: GOOOOL Real Madrid! Modric trimite spre poartă, Garay respinge, dar mingea ajunge la Isco, iar acesta trimite din prima direct în plasa porții lui Domenech.

Minutul 29: Gameiro ratează prima ocazie notabilă a celor de la Valencia! Atacantul francez trimite peste poartă din interiorul careului.

Minutul 16: GOOOOL Real Madrid! Kroos profită de o neatenție a lui Domenech și înscrie din corner.

Minutul 5: Ocazie imensă pentru madrileni! Varane reia cu capul o minge centrată în careu de Casemiro, dar Domenech este atent și respinge

Minutul 1: Fluier de start la Jeddah, în prima semifinală din Supercupa Spaniei!

Valencia a înregistrat un singur eșec în ultimele 10 partide, înfrângerea cu 2-1 în fața celor de la Real Betis din La Liga. "Liliecii" au mai bifat șase victorii și trei egaluri.

În ceea ce privește trupa lui Zinedine Zidane, Realul nu a suferit vreo înfrângere în ultimele 10 jocuri. "Galacticii" s-au impus în șase dintre partide și au făcut patru egaluri.

Ultimul meci dintre Valencia și Real Madrid s-a terminat la egalitate, scor 1-1

În ceea ce privește întâlnirile directe, în ultimele cinci meciuri Real Madrid s-a impus de două ori, Valencia o dată, iar două dintre partide s-au terminat la egalitate, așa cum a fost și cazul jocului care a avut loc pe 15 decembrie, pe Mestalla, terminat cu scorul de 1-1.

Francezul de pe banca tehnică a lui Real Madrid nu se va putea baza pe șapte jucători importanți: Eden Hazard, Gareth Bale, Karim Benzema, Marco Asensio, Marcelo, James Rodriguez și Lucas Vasquez.

La rândul lor, pentru "lilieci" nu vor putea evolua Goncalo Guedes și Cristiano Piccini.

Valencia - Real Madrid | Echipe de start

• Valencia: Domenech - Wass, Garay, Gabriel, Gaya - Coquelin, Kondogbia, Parejo, Soler - Gameiro, F. Torres
  • Real Madrid: Courtois - Carvajal - Varane, Ramos, Mendy - Casemiro, Kroos, Valverde - Isco, Modric, Jovic

Etichete: real madrid , valencia , supercupa spaniei , valencia - real madrid

Mihai Leu, internat de urgenţă din cauza unor complicaţii după o operaţie

Campionul la box şi raliu Mihai Leu a fost internat de urgenţă, vineri seară, la spitalul din...

Englezii l-au descoperit pe ”românul care e atât de bogat încât a uitat că are una dintre cele mai tari mașini din istorie”

Ianis Hagi a jucat cu locul 2 din Spania, după 5 meciuri la rând pe bancă, și a fost decisiv! Nota primită
ianis
Nota primită de Radu Drăgușin, la prima apariție după 6 meciuri în care a fost ”uitat” pe bancă la Tottenham
Tottenham Hotspur v Burnley - Premier League - Tottenham Hotspur Stadium
Gigi Becali, nervos când a văzut ce s-a întâmplat la Arena Națională: ”La revedere! Au făcut ce au vrut”
gigii
OUT de la Bayern! Vândut la doar două zile după eliminarea din Champions League
firo: Fuvuball: Soccer: April 23, 2022 1st Bundesliga, season 2021/2022 31st matchday FC Bayern Mvnchen - Borussia Dortmund 3:1, Leroy Sane, Malik Tillman, FC Bayern Mvnchen, FCB, Bayern, FC Bayern, half figure,
olaru

Video&Foto Gigi Becali: ”Uitați-vă, mă, cu cine vin! Merg doar cu ei”. Cine sunt, de fapt, cei care l-au însoțit la Arena Națională
g4
Video Darius Olaru a oferit declarația serii, iar apoi s-a dat de gol fără să vrea despre viitorul la FCSB
darius olaru
Adio, Jurgen Klopp! A confirmat că s-a înțeles cu Liverpool: ”O chestiune de zile”
Liverpool v Atalanta, UEFA Europa League, Quarter Final, First Leg, Football, Anfield, Liverpool, UK - 11 Apr 2024
Presa franceză: "Vestiarul lui Real Madrid nu vrea să audă de Kylian Mbappe"
Kylian Mbappe (Paris Saint Germain, 07) aergert sich, FRA, Paris Saint Germain (PSG) vs Borussia Dortmund (BVB), Fussbal
Fiica lui Ion Țiriac, vacanță în Namibia cu nepotul cel mare, Alexander. Distracție la proprietatea de milioane a fostului tenismen
De ce nu s-a operat Tavi Popescu înainte de finalul sezonului: "Nu facem vrăjeală, ca în urmă cu 4-5 ani"
Transformarea spectaculoasă a lui Alexandru Tudor, omul de încredere al lui Gigi Becali. Nimeni nu l-a recunoscut
Elizabeth Hurley, fabuloasă în prag de 59 de ani, într-o rochie decupată în zona bustului. Și crăpătura de pe picior a fost de mare efect
Are 53 de ani, dar ar putea fi confundată cu o tânără de 30. Loredana Groza, zeiță într-o fustă scurtă și corset: „Cea mai frumoasă!”
Adio, Edi Iordănescu. Salariu de nerefuzat propus de arabi celui mai prost plătit selecționer de la Euro
Prima mașină a fost produsă pe teritoriul României de azi în 1910. Era sub licență din SUA Foto
Până la 10 ani fără permis și, în situații extreme, închisoare pe viață. Singurele măsuri care ar putea face ordine printre șoferii români
Gest bădărănesc al lui Florinel Coman după ce a fost scos de pe teren. Cum se justifică fotbalistul