Tennis: US OPEN
Decizie finală! Simona Halep nu a primit wild-card la turneul unde spera să joace
2018 French Open - Day Fourteen
Ce cotă a primit Simona Halep la câștigarea Roland Garros, după ce a jucat doar un meci de la revenire
FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (27.04.2024)
Exclusiv Peste 40.000 de bilete, în 17 ore! Va spulbera FCSB recordul la meciul în care va celebra titlul?
LIVE Stirile Digi Sport

VIDEO Simona Halep s-a calificat în sferturi la BRD Bucharest Open

10.07.2014, 00:52

Simona Halep, principala favorită, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului BRD Bucharest Open (WTA), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, joi, după ce a dispus de sârboaica Aleksandra Krunic, cu 6-2, 6-4, în optimile de finală.

captura halep bucurie
  • Liga 2: CS Mioveni - Csikszereda, joi, 17:00, DGS 1

• Premier League: Chelsea - Tottenham, joi, 21:30, DGS 1

Halep (22 de ani, numărul 3 mondial) s-a impus după o oră şi 11 minute în faţa unei adversare de 21 de ani, aflată pe locul 155 în lume.

Debutul meciului a fost echilibrat, fiecare jucătoare reuşind să îşi fructifice serviciul, dar Halep a reuşit break-ul la 2-2, după care a dominat întâlnirea şi şi-a adjudecat primul set cu 6-2, în 28 de minute. Setul secund a început tot cu Krunic în avantaj (1-0), după care Simona a salvat o minge de break, a egalat (1-1), iar apoi a trecut în avantaj după ce a câştigat pe serviciul adversarei (2-1). Atât Halep, cât şi Krunic au avut probleme în continuare în a-şi fructifica serviciul, înregistrându-se şapte break-uri consecutive (5-4), înainte ca Simona să îşi câştige serviciul, setul (6-4) şi meciul.

Halep şi-a asigurat un cec de 5.900 dolari şi 60 puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe Lara Arruabarrena Vecino (Spania), care în turul anterior a trecut de turcoaica Cagla Buyukakcay, cu 7-5, 3-6, 7-6 (6). Simona Halep a învins-o pe iberică în ambele meciuri directe, anul trecut la Hobart în primul tur, cu 6-3, 6-2, şi anul acesta la Madrid, 6-4, 6-4, în turul secund.

UPDATE 20:24: GAME, SET, MECI SIMONA! 6-2, 6-4! Victorie și calificare în sferturile de finală! Următoarea adversară va fi Lara Arruabarrena.

UPDATE 20:21: BREAK la zero Simona! 5-4 și va servi pentru meci!

UPDATE 20:17: După cel mai lung game al meciului Krunic reușește un nou break și egalează, 4-4, în setul al doilea.

UPDATE 20:10: Al cincelea break consecutiv din setul al doilea. Simona revine la conducere, 4-3.

UPDATE 20:06: Krunic nu cedează și reușeaște la rândul ei break-ul, egalând la 3.

UPDATE 20:02: REBREAK Simona, care revine la conducere, 3-2.

UPDATE 19:58: REBREAK KRUNIC. 2-2, dar jucătoarea din Serbia n-a câștigat vreun punct, Toate reușitele ei au fost greșeli neforțate ale Simonei.

UPDATE 19:54: Break Simona, care conduce cu 2-1 în setul secund. Loviturile ei sunt foarte sigure și tot ce poate face Krunic acum este să țină mingea în joc cât mai mult posibil.

UPDATE 19:52: 1-1 în setul secund. Simona a reușit să salveze prima minge de break de care a beneficiat adversara ei.

UPDATE 19:46: 6-2, 0-1. Krunic pune punct unei serii de 5 game-uri cosnecutive câștigate de Simona.

UPDATE 19:42: SET HALEP: 6-2. De 28 de minute a avut nevoie Simona pentru a lua primul set. Al doilea începe cu Krunic la serviciu.

UPDATE 19:39: 5-2 Simona, după al doilea break. Românca servește pentru set. În acest game Simona a reușit cea mai frumoasă minge a meciului, o diagonală scurtă după o venire la fileu.

UPDATE 19:33: 4-2 pentru Simona, care e din ce în ce mai autoritară în joc. Controlează disputa și pare că vrea săt ermine foarte repede. A devenit mai agresivă și încheie foarte repede punctele.

UPDATE 19:29: BREAK SIMONA! 3-2! Halep a început să lovească din ce în ce mai tare și Krunic e pusă în dificultate la fiecare schimb. Jucătoarea din Serbia greșește la retur, obligată de loviturile precise ale Simonei.

UPDATE 19:25: 2-2. Simona își face mai ușor ca în game-ul precedent serviciul și egalează. Pare că simte din ce în ce mai bine suprafața de joc, ea revenind pe zgură după trei săptămâni de joc pe iarbă.

UPDATE 19:22: 2-1 Krunic. Adversara Simonei joacă fără complexe și încheie game-ul cu un as.

UPDATE 19:18: 1-1. Simona își face serviciul, dar Krunic a mai pus o scurtă reușită la jumătatea game-ului. Sârboaica e deocamdată concentrată și cu lovituri variate îi pune probleme favoritei principale de la București.

UPDATE 19:15: 1-0 pentru Krunic, care își face serviciul la 0. Sârboaica a reușit și o scurtă excelentă, la punctul de 40-0.

UPDATE 19:13: A început partida, cu Aleksandra Krunic la serviciu!

UPDATE 19:10: Simona Halep și Aleksandra Krunic au ieșit pe teren și se încălzesc, înaintea partidei din turul al doilea. Organizatorii au decis să se joace acest meci, după ce ploaia a stat.

UPDATE 17:49: Din păcate a început ploaia și meciurile de la Arenele BNR au fost întrerupte. Pe arena Centrală trebuia să se dispute un meci de dublu, între perechile Raluca Olaru (România)/Valeria Solovieva (Rusia) - Elena Bogdan (România)/Alexandra Cadanţu (România), iar apoi partida Simonei Halep cu Aleksandra Krunic.

Simona Halep va juca în optimile de finală ale probei de simplu de la BRD Bucharest Open, în timp ce Raluca Olaru, Irina Begu, Elena Bogdan şi Alexandra Bogdan vor juca la dublu, în sferturile de finală, joi, la Arenele BNR din Capitală.

Olaru va juca alături de rusoaica Valeria Solovieva, împotriva româncelor Elena Bogdan/Alexandra Cadanţu, în al doilea meci de pe Terenul Central, iar Simona Halep va urma pe aceeaşi arenă, nu înainte de ora 18:00, împotriva sârboaicei Aleksandra Krunic.

În ultimul joc de pe arena centrală, Silvia Soler Espinosa o va înfrunta pe învingătoarea dintre Alexandra Dulgheru şi Roberta Vinci. Pe Terenul 1, Begu şi Maria Irigoyen (Argentina) vor înfrunta cuplul Buyukakcay/Knapp, nu înainte de ora 16:30.

Programul de joi:

Teren Central (15:00)

Danka Kovinic (Muntenegru) - Karin Knapp (Italia/favorită 4) 6-4, 2-6, 6-3

Simona Halep (România/favorită 1) - Aleksandra Krunic (Serbia) 6-2, 6-4

Silvia Soler-Espinosa (Spania) - Roberta Vinci (Italia/favorită 2), ÎN DIRECT pe Digi Sport 2

Terenul 1 (15:00)

Petra Cetkovska (Cehia/favorită 7) - Kiki Bertens (Olanda), 6-4, 3-6, 7-6

Terenul 2

nu înainte de ora 16:30:

Katarzyna Piter (Polonia)/Olga Savciuk (Ucraina/favorită 1) - Petra Cetkovska (Cehia)/Alexandra Panova (Rusia) continuare de la 3-1

Etichete: simona halep , halep , halep optimi , halep brd bucharest open , brd bucharest open halep

"Nu există așa ceva". Reacția unui bărbat venit din Cehia la o terasă în România unde i s-au pus pe masă cârnați și mici

Turiștii care au ajuns în vestul țării, la Băile Felix, s-au bucurat de o baie în piscină, dar și...

gracie1
Femeia care și-a cumpărat un avion pentru a nu mai plăti mereu două locuri a intrat pe teren și internetul ”a explodat”

Vestea primită de Horațiu Moldovan! Decizia luată de Atletico Madrid
Reacția lui Gianluigi Buffon, după ce Man și Mihăilă au promovat cu Parma în Serie A
Daniel Niculae, prima reacție după comunicatul lui Dan Șucu. Ce mesaj a postat
Daniel Niculae / Foto: Instagram-@danielniculae21
Semnează cu Real Madrid până în 2028! Spaniolii anunță inevitabilul

skybar-santiago-7
A ieșit din fotbal și i-a ”explodat” averea! Fostului conducător de la Dinamo îi priește în afaceri
ionut negoita
După ce a câștigat titlul cu FCSB, Siyabonga Ngezana a spus lucrurilor pe nume: ”A fost primul șoc”
Jucătorul crescut de Dinamo, out din vară! În trecut a fost dorit de AS Roma
Cât costă atacantul sud-african pe care îl vrea Gigi Becali la FCSB! A dat două goluri și a fost desemnat omul meciului
Pierce Brosnan, transformat total pentru cel mai nou film al său. Cum arată fostul James Bond, în imaginile surprinse pe platourile de la „Giant”
Delia, în costum de baie asortat cu o cagulă tricotată cu coarne, în piscina de acasă. Nu-i pasă de gura lumii și trăiește cum îi place
„Săptămâna Patimilor" se încheie incendiar: fotbalul nostru oferă trei meciuri tari, cu mize uriașe
Cât de vechi e jocul de table, de fapt? Împăratul roman ce paria echivalentul a 10.000 $ pe partidă
Fotbalistului considerat mai talentat decât Hagi și care nu s-a înțeles niciodată cu Dobrin. 32 de ani de la tragica moarte a lui Bogdan Bănuță
Ronnie O'Sullivan, eliminat! Surprize mari la Campionatul Mondial de snooker, n-a mai rămas niciun jucător din Top 10
A spus stop! Singura sportivă străină care a felicitat-o pe Simona Halep pentru revenire se retrage din tenis
Melbourne, Australia. 24th Jan, 2022. Australia, January 24, 2022, Alize Cornet of France & Simona Halep of Romania in action during the fourth round at the 2022 Australian Open, WTA Grand Slam tennis tournament on January 24, 2022 at Melbourne Park in Me

Cum să fierbi ouăle de Paște fără să le spargi. Metoda simplă pe care trebuie să o încerci
Momentul când un polițist prinde un porc care alerga prin oraș. Imaginile sunt virale: „Trebuia să joci rugby”