simo
Directorul turneului a făcut anunțul: ”Simona Halep are un wild card pregătit”. E așteptată pe teren în România
Miami Open Presented by Itau, Hard Rock Stadium, Miami Gardens, Florida, USA - 19 Mar 2024
Câți bani a câștigat Simona Halep din tenis, de la revenirea pe teren: suma, una neobișnuită pentru româncă
FOTBAL:ROMANIA-BULGARIA, AMICAL (4.06.2024)
După ce suporterii i-au huiduit la finalul meciului cu Bulgaria, Ianis Hagi a surprins
LIVE Campionatul Europeande Minifotbal (Sferturi): România - Bosnia

Ruse - Radwanska 3-6, 6-4, 5-7. Buzărnescu - Sabalenka 6-7, 6-1, 6-4. Trei românce sunt în turul doi la Wimbledon

02.07.2018, 23:12

Zi bună pentru sportivele din România la Wimbledon. Sorana Cîrstea, Alexandra Dulgheru şi Mihaela Buzărnescu au trecut în turul secund, după victorii spectaculoase. Begu şi Ruse au părăsit competiţia, ultima după o confruntare dramatică, în faţa Agnieszkăi Radwanska.

ruse
  • Minifotbal: România-Bosnia şi Herţegovina (”sferturi”), joi, 21:00, DGS1

• Fotbal: Olanda - Canada, joi, 22:15, DGS 1

Marţi, în concurs vor intra în scenă Marius Copil, Ana Bogdan, Monica Niculescu şi Simona Halep.

Ruse, la un pas de victoria carierei

În premieră pe tabloul principal al unui Grand Slam, Elena Gabriela Ruse a fost la o aruncătură de băţ de victoria carierei. La 20 de ani, bucureşteanca a ratat prezenţa în turul secund la Wimbledon, după ce a ratat 6 mingi de meci în faţa Agnieszkâi Radwanska, finalistă la Wimbledon în 2012.

Poloneza s-a impus cu 6-3, 4-6, 7-5, după o partidă care a durat aproape două ore şi 45 de minute.

Sportiva noastră a condus cu 5-4 în decisiv şi a avut 6 oportunităţi de a închide meciul, însă le-a ratat, într-un game care a durat aproape un sfert de oră. Şocul a fost resimţit din plin, iar Aga, cu o experienţă mult mai mare, a ridicat la final braţele în semn de victorie.

Ruse este în acest moment pe locul 195 în lume, dar cu siguranţă, având în vedere calităţile sale fantastice, va intra în curând între cele mai bune 100 de jucătoare ale lumii.

În turul următor, Radwanska o va întâlni pe Lucie Safarova, care a trecut în primul tur în minimum de seturi de Bondarenko.

UPDATE 23:12: Mihaela Buzărnescu - Aryna Sabalenka 6-7, 6-1, 6-4. Miki are nervi tari şi trece în turul secund la Wimbledon, după o dispută maraton.

UPDATE 22:59: Mihaela Buzărnescu - Aryna Sabalenka 6-7, 6-1, 5-2. Românca e la un game distanţă de turul secund de la Wimbledon.

UPDATE 22:51: Mihaela Buzărnescu - Aryna Sabalenka 6-7, 6-1, 3-1. Mihaela îşi confirmă breakul şi pare favorită să se califice în manşa următoare

UPDATE 22:49 Gabriela Ruse - Agnieszka Radwanska 3-6, 6-4, 5-5. Românca a ratat 6 mingi de meci, după un game maraton, care a durat aproape un sfert de oră.

UPDATE 22:34: Gabriela Ruse - Agnieszka Radwanska 3-6, 6-4, 5-4. Gabriela Ruse e aproape de o mare surpriză. Conduce cu 5-4 în decisiv și urmează Radwanska la serviciu.

UPDATE 22:24: Gabriela Ruse - Agnieszka Radwanska 3-6, 6-4, 4-3. Gabriela se ține tare și își câștigă serviciul.

UPDATE 22:24: Mihaela Buzărnescu - Aryna Sabalenka 6-7, 6-1. Buzărnescu nu-i dă nicio șansă jucătoarei din Belarus, câștigând setul secund și ducând meciul în decisiv.

UPDATE 22:14: Mihaela Buzărnescu - Aryna Sabalenka 6-7, 4-1. Mihaela revine și conduce cu 4-1, profitând de greșelele adversarei.

UPDATE 21:50: Gabriela Ruse - Agnieszka Radwanska 3-6, 6-4, 2-1. Ruse, aflată pe locul 192 în clasamentul mondial, face meciul vieții și conduce cu 2-1 în setul decisiv, însă Radwanska urmează la serviciu.

UPDATE 21:58: Mihaela Buzărnescu - Aryna Sabalenka 6-7. Mihaela pierde primul set la tie-break, după 41 de minute de joc.

UPDATE 21:53: Mihaela Buzărnescu - Aryna Sabalenka 6-6. Începe tie-break-ul primului set.

UPDATE 21:50: Gabriela Ruse - Agnieszka Radwanska 3-6, 6-4. Gabriela reușeșete o adevărată performanță, după ce și-a adjudecat al doilea set în fața jucătoarei de pe locul 30 în lume.

UPDATE 21:48: Mihaela Buzărnescu - Aryna Sabalenka 5-6. Mihaela reușește să meargă cap la cap cu adversara sa și servește pentru a trimite primul set în tie-break.

UPDATE 21:37: Gabriela Ruse - Agnieszka Radwanska 3-6, 5-2. Gabriela reușește să întoarcă scorul, conducând cu 5-2 și e pe cale să ia setul.

UPDATE 21:15: Mihaela Buzărnescu - Aryna Sabalenka 2-3. Se joacă de la egal la egal, iar jucătoarea din belarus conduce cu 3-2.

UPDATE 21:15: A început și meciul Mihaela Buzărnescu - Aryna Sabalenka.

UPDATE 21:09: Gabriela Ruse - Agnieszka Radwanska 3-6, 1-1. Setul secund începe mai echilibrat, însă Gabriela are de recuperat dezavantajul din primul act.

UPDATE 20:54: Gabriela Ruse - Agnieszka Radwanska 3-6. Ruse mai ia un game, însă pierde setul, în cele din urmă, după 38 de minute.

UPDATE 20:47: Gabriela Ruse - Agnieszka Radwanska 2-5. Gabriela revine spectaculos și câștigă două game-uri la rând după ce a fost condusă 0-5.

UPDATE 20:38: Gabriela Ruse - Agnieszka Radwanska 0-5. Românca e dominată la toate capitolele de poloneză.

UPDATE 20:30: Gabriela Ruse - Agnieszka Radwanska 0-3. Poloneza a dominat clar debutul de meci și s-a desprins în primul set.

UPDATE 20:10: A început meciul dintre Gabriela Ruse și Agnieszka Radwanska, din primul tur al turneului de la Wimbledon.

Irina Begu a fost învinsă fără drept de apel de Katie Swan (19 ani), cu 2-6, 2-6, luni, în prima rundă a turneului pe iarbă de la Wimbledon, al treilea de Grand Slam al anului.

Swan (204 WTA) a câştigat în doar 56 de minute meciul cu Irina Begu (27 ani, 36 WTA), românca având o evoluţie foarte slabă, cu cinci duble greşeli şi nicio minge de break creată.

Begu a ratat astfel şi un posibil duel în turul secund cu Mihaela Buzărnescu (30 ani, 28 WTA), cap de serie numărul 29, care o va înfrunta pe belarusa Arina Sabalenka (20 ani, 32 WTA).

UPDATE 19:37: Irina Begu - Katie Swan 2-6, 2-6. Irina Begu pierde, în cele din urmă, și al doilea set cu același scor ca și primul, 2-6. Meciul a durat 55 de minute.

UPDATE 19:22: Irina Begu - Katie Swan 2-6, 2-2. Setul secund începe mai echilibrat, cele două jucătoare jucând de la egal la egal.

UPDATE 19:08: Irina Begu - Katie Swan 2-6. Irina pierde primul set, după ce adversara sa a profitat de mai multe greșeli

UPDATE 18:54: Irina Begu - Katie Swan 1-4. Start ratat pentru Irina, la Wimbledon. Adversara ei are, totuși, un singur break în față.

UPDATE 18:35: A început meciul dintre Irina Begu și Katie Swan. Irina este a treia reprezentantă a României care a intrat pe scena de la Wimbledon.

Alexandra Dulgheru s-a calificat în turul secund la Wimbledon după ce a învins-o pe Kristyna Pliskova. Sportiva noastră s-a impus cu 6-4, 1-6, 6-2 la capătul unui meci foarte echilibrat și foarte spectaculos.

Venită din calificări, Alexandra a prestat un joc de senzație în fața locul 77 WTA. Problemele Alexandra au apărut în setul secund, dominat clar de cehoaică, dar bucureșteanca a fost mult mai proaspătă în setul decisiv. Alexandra a mai învins-o pe Kristyna în 2014, în primul tur la US Open, cu 6-3, 6-4.

Mai departe, Alexandra se va duela cu învingătoarea dintre Venus Williams și Johanna Larsson. Românca şi-a asigurat un cec de 63.000 de lire sterline şi 110 puncte WTA.

UPDATE ora 15:19. Alexandra Dulgheru - Kristyna Pliskova 6-4, 1-6, 6-2. Game, set și meci pentru Alexandra Dulgheru! Partida a durat o oră și 45 de minute.

UPDATE ora 15:19. Alexandra Dulgheru - Kristyna Pliskova 6-4, 1-6, 5-2. Câte un game în dreptul fiecărei jucătoare, dar sportiva noastră va servi pentru câștigarea partidei!

UPDATE ora 15:10. Alexandra Dulgheru - Kristyna Pliskova 6-4, 1-6, 4-1. Alexandra zburdă pe terenul 6: se află la două game-uri de câștigarea partidei!

Sorana Cîrstea s-a calificat, luni după-amiază, în turul doi al Grand Slam-ului de la Wimbledon, după un succes de mare efect. Reprezentanta noastră, aflată pe poziția 51 în ierarhia WTA, a eliminat-o din runda inaugurală pe favorita numărul 19, slovaca Magdalena Rybarikova, semifinalista la ediției de anul trecut, în două seturi, scor 7-5, 6-3.

În turul următor, Sorana se va duela cu învingătoarea partidei dintre rusoaica Evgeniya Rodina și nemțoiaca Antonia Lottner. Cîrstea şi-a asigurat un cec de 63.000 de lire sterline şi 70 de puncte WTA

UPDATE ora 15.06 Magdalena Rybarikova - Sorana Cîrstea 5-7. 3-6. Game, set și meci pentru Sorana Cîrstea! Partida a durat o ora și 30 de  minute.

UPDATE ora 15.06 Magdalena Rybarikova - Sorana Cîrstea 5-7. 3-5. Break pentru Sorana, care urmează să servească pentru câștigarea partidei.

UPDATE ora 15.03 Magdalena Rybarikova - Sorana Cîrstea 5-7. 3-4. Cele două jucătoare merg, în continuare, cap la cap.

UPDATE ora 14:58. Alexandra Dulgheru - Kristyna Pliskova 6-4, 1-6, 1-0. Alexandra începe cu dreptul setul decisiv.

UPDATE ora 14:52. Magdalena Rybarikova - Sorana Cîrstea 5-7. 2-3. Sorana își menține ritmul bun de joc și în setul secund. Cîrstea își folosește din plin forehandul, lovitura care o ține până acum la respect pe slovacă.

UPDATE ora 14:51. Alexandra Dulgheru - Kristyna Pliskova 6-4, 1-6. Set pentru Pliskova, după doar 31 de minute.

UPDATE ora 14:48. Alexandra Dulgheru - Kristyna Pliskova 6-4, 1-5. Alexandra nu se regăsește și, după ce și-a adjudecat un prim game în acest set, a pierdut alte două, iar cehoaica servește pentru a egala scorul.

UPDATE ora 14:40. Alexandra Dulgheru - Kristyna Pliskova 6-4, 0-3. Kristyna Pliskova nu mai stă la discuţii și are deja trei game-uri avans în setul secund.

UPDATE ora 14:28. Magdalena Rybarikova - Sorana Cîrstea 5-7. Trei game-uri consecutive a câștigat Sorana, două pe serviciul advers, iar târgovișteanca și-a acontat primul set cu 7-5.

UPDATE ora 14:18. Alexandra Dulgheru - Kristyna Pliskova 6-4. Alexandra Dulgheru câștigă primul set după 38 de minute.

UPDATE ora 13:40. A început și partida Alexandrei Dulgheru cu Kristyna Pliskova.

UPDATE ora 13:40. A început partida dintre Magdalena Rybarikova și Sorana Cîrstea.

Wimbledon 2018 | Al treilea turneu de Grand Slam al anului, cel de la Wimbledon, va începe luni, odată cu primul tur, când vor intra în competiție și reprezentantele noastre. Este pentru prima dată în istoria competiției de la ”All England Club”, când România are la start nu mai puțin de 8 reprezentante. Organizatorii acestui Grand Slam au stabilit ordinea meciurilor, pe zile, dar mai au de stabilit și terenurile pe care se vor juca acestea.

Primele românce care vor intra în competiție luni vor fi Alexandra Dulgheru (29 de ani, 141 WTA), care se va duela cu Kristyna Pliskova (26 de ani, locul 77 WTA), pe terenul 6 de la ”All England Club” și Sorana Cîrstea (28 de ani, 51 WTA), care va evolua în fața Magdalenei Rybarikova (29 de ani, 19 WTA). Cele două vor intra în scenă în jurul orei 13:30.

În schimb, meciul dintre Irina Begu (27 de ani, 36 WTA) și Katie Swan (Marea Britanie, (19 ani 204 WTA) va fi ultimul al zilei pe terenul 14, nu mai devreme de ora 17:00. La ”închidere”, nu mai devreme de ora 19:00,  a fost programată și Mihaela Buzărnescu (30 e ani, 28 WTA), care va lupta contra Arynei Sabalenka (20 de ani, 32 WTA). Tot mâine, luni, 2 iulie, va intra în competiție și surpriza României la acest Grand Slam. Este vorba despre debutanta Gabriela Ruse (20 de ani, 195 WTA), pe care o așteaptă un meci infernal contra sportivei Agnieszka Radwanska (29 de ani, 30 WTA), după ora 19:00.

Simona Halep (1 WTA), Ana Bogdan (25 de ani, 59 WTA) și Monica Niculescu (30 de ani, 61 WTA) vor evolua marți, la fel ca și Marius Copil.

Etichete: simona halep , wimbledon 2018 , halep wimbledon 2018

Tortură în stil mafiot la o stână din Bacău. Proprietarul i-a turnat picioarele în beton unui cioban, ca să nu-l denunțe la poliție

Caz șocant la Bacău, unde un cioban a fost băgat cu picioarele în găleți cu ciment proaspăt de...

Spain: Sevilla FC - CFR 1907 Cluj Wanderers. UEFA Europa League, round of 16
A anunțat despărțirea de Dan Petrescu, după 8 ani! Mesajul de adio

"Alcoolul schimbă vieţi!" Transformarea lui Leonard Doroftei: a slăbit 20 de kilograme în câteva luni
doroftei
Tragedie! Au murit îmbrățișați după ce au căzut peste 600 de metri
pession
Cum a numit-o Novak Djokovic pe soția sa, după momentele cum rar se văd din timpul meciului de la Roland Garros
Screenshot 2024-06-04 at 16.13.22
Au bătut palma! Gicu Grozav a ales și urmează să semneze contractul
Screenshot 2024-06-05 at 23.17.44

Continuă problemele pentru Simona Halep: ”E gravă pentru că se umflă”. Planurile de viitor ale sportivei
Tennis: US OPEN
Scandal în semifinala Roland Garros: a început să plângă după ce a văzut decizia arbitrului! Verdict imediat: ”Îngrozitor”
Screenshot 2024-06-06 at 20.47.40
Exclusiv ”Ce jucător bun din Vest, pe care să dați bani, aveți în vizor?” Gigi Becali a răspuns instant
g
Foto Fotografia prin care Simona Halep a anunțat unde va juca următorul meci. ”Ne vedem peste 10 zile”
SIMONA HALEP - DIGISPORT-12
Suri Cruise, surprinsă de paparazzi în timp ce alerga în Central Park. Fiica lui Tom Cruise și-a etalat abdomenul plat fără rețineri
Ludovic Orban, verdict neașteptat în războiul FCSB – CSA Steaua! Cu ce echipă ține
Adrian Mititelu, scandal ”monstru” cu Gigi Becali! A luat decizia să nu mai vorbească niciodată cu patronul FCSB
Kim Cattrall, apariție rară alături de iubitul ei, mai tânăr cu 14 ani decât ea. Actrița a arătat fabulos într-o rochie scurtă
Loredana Groza, în fustă mini plisată și dresuri plasă. În câteva zile face 54 de ani, dar nu renunță la aparițiile provocatoare