FOTBAL:FC VOLUNTARI-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (29.02.2024)
Helmut Duckadam a pus la zid un jucător de la FCSB: "Și-a luat salariul și atât!"

Chelsea Chelsea
PSG PSG
    Fluier final. Chelsea - PSG 2-0. Londonezii merg în semifinale!
  • 90+4 | OcaziiChelsea
    Ocazie imensă pentru PSG! La o fază în care a urcat în careul londonez până și portarul Sirigu, Marquinhos primește în suprafeța de pedeapsă și șutează la colțul scurt, dar Cech se opune excelent și scoate în corner
  • 90 | Faze meci
    De la margine se arată 4 minute de prelungire
  • 88 | Faze meciChelsea
    După gol, Jose Mourinho a sprintat până la colțul terenului, unde elevii săi celebrau reușita lui Ba. A pătruns chiar pe teren, în încercarea de a le transmite noi ordine pe care să le aplice pentru a închide jocul
  • 87 | Goluri

GOOOOL Chelsea!!! Demba Ba face 2-0. Londonezii au aruncat mingea în careu, Eto'o a ratat șutul, însă balonul a ajuns cu noroc la Azpilicueta, care a trimis și el pe jos, în diagonală. Demba Ba a urmărit excelent și a apărut surprinzător la colțul lung, în careul mic, trimițând mingea în plasa porții lui Sirigu

• 85 | Faze meciChelsea
    Ocazie pentru Chelsea! A fost îmbulzeală mare în careul parizian la o aruncare de la margine a londonezilor. Eto'o a șutat în blocajul fundașilor echipei oaspete, însă arbitrul a fluierat fault în atac, pentru o împingere a lui Demba Ba asupra unui apărător advers
  • 84 | Schimbări
    Schimbare la PSG: iese Lucas Moura (mijlocaș ofensiv) și intră Marquinhos (fundaș)
  • 77 | OcaziiChelsea
    Ocazie de zile mari pentru PSG! Cavani a șutat cu puțin peste poartă, după ce a fost lansat excelent în spatele liniei apărătorilor londonezi
  • 76 | OcaziiChelsea
    Ivanovic l-a blocat bine pe Cavani, care ar fi primit ca pe tavă o centrare de pe dreapta, după o greșeală a lui Terry. Mingea a ajuns la Maxwell, care a șutat din prima, cu stângul, din colțul careului, însă la circa o jumătate de metru pe lângă poartă
  • 73 | Schimbări
    Schimbare la PSG: iese Lavezzi, înlocuit de Pastore
  • 72 | OcaziiChelsea
    Ocazie pentru PSG! Cavani este lansat cu o minge lungă, preia și pătrunde în viteză în careu prin partea stângă, dar șutul său cu stângul trece cu puțin peste poarta lui Cech
  • 71 | Faze meciChelsea
    Oscar primește în tușa stângă o minge lungă trimisă de David Luiz, avanează de-a lungul liniei de fund și încearcă o centrare surprinzătoare pentru Demba Ba, însă portarul lui PSG este alert și prinde fără probleme de la colțul scurt
  • 68 | OcaziiChelsea
    Șansă de gol pentru Chelsea! Schurrle primește în marginea careului, preia și șutează din zonă centrală, dar nu îi iese cea mai bună execuție, iar Sirigu prinde cu siguranță
  • 66 | Schimbări
    A doua schimbare la Chelsea: iese Lampard (mijlocaș la închidere) și intră Demba Ba (atacant)
  • 61 | Faze meciChelsea
    Lucas Moura încearcă un șut de la distanță, însă Terry pune corpul la blocaj și respinge
  • 57 | Faze meciChelsea
    Lavezzi execută periculos o lovitură liberă din stânga careului lui Chelsea, dar Cech reușește să respingă în corner
  • 55 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Branislav Ivanovic, după un fault comis asupra lui Matuidi, în marginea careului londonez. Sârbul ar lipsi la meciul următor, dacă Chelsea ar obține calificarea
  • 55 | Schimbări
    Schimbare la PSG: iese Verratti și intră Cabaye
  • 54 | OcaziiChelsea
    Încă o bară pentru Chelsea! Oscar a șutat direct la poartă dintr-o lovitură liberă de la circa 20 de metri, dar mingea a zguduit din nou transversala porții pariziene
  • 52 | OcaziiChelsea
    Bară pentru Chelsea! La capătul unei acțiuni rapide a londonezilor, Schurrle a șutat puternic din interiorul careului, dar mingea a izbit în plin bara transversală a porții apărate de Sirigu
    Începutul reprizei secunde
    Pauză la Londra, acolo unde Chelsea conduce cu 1-0 în fața lui Paris Saint-Germain, din returul sferturilor de finală din UEFA Champions League
  • 41 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Lampard, după un fault din spate asupra lui Lavezzi, la mijlocul terenului
  • 40 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Edinson Cavani, care a stat în fața mingei, la o lovitură liberă pe care David Luiz a încercat să o bată rapid. Uruguayanul ar lipsi la meciul următor, dacă PSG obține calificarea
  • 38 | Faze meci
    Momente de întrerupere a jocului, după ce căpitanul parizienilor, Thiago Silva, s-a accidentat în urma unei intrări prin alunecare asupra lui Eto'o. Jocul se reia, iar după scurt timp brazilianul revine pe teren
  • 37 | OcaziiChelsea
    Ocazie de zile mari pentru Chelsea! Cahill a luftat incredibil în careu, după o nouă centrare a lui Lampard, dintr-o lovitură liberă de pe stânga. Fundașul central se afla liber în centrul suprafeței de pedeapsă, dar a ratat total voleul
  • 34 | Faze meciChelsea
    Chelsea cere penalty, după o cădere a lui Schurrle, în duel cu Verratti în careul parizienilor
  • 32 | Goluri
    GOOOOL Chelsea! Andre Schurrle deschide scorul pentru londonezi. După o aruncare lungă de la margine, David Luiz s-a lăsat în jos, mingea l-a lovit în spate și a ajuns la Schurrle, care se afla nemarcat, în mijlocul careului. Germanul a finalizat cu latul, punând mingea lângă bară
  • 28 | OcaziiChelsea

Ocazie mare pentru Chelsea! Șutul lui Lampard, dintr-o lovitură liberă din stânga careului, a fost deviat foarte periculos de zid, dar Salvatore Sirigu a plonjat și a respins chiar de lângă bara dreaptă. Corner pentru Chelsea

• 27 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Marco Verratti, după un fault comis asupra lui Oscar
  • 24 | Faze meciChelsea
    Cavani a șutat în zid, din lovitura liberă care a rezultat după faultul lui Willian
  • 23 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Willian, după un fault comis asupra lui Lucas Moura, în fața careului londonez
  • 22 | Faze meciChelsea
    PSG apare din nou periculos în careul lui Chelsea, însă centrarea lui Motta este prea lungă pentru Cavani, care preia la colțul lung și întoarce pentru Jallet. Faza se stinge, dar parizienii rămân în posesia mingei, pe care o păstrează de minute bune și primesc "ole"-uri la Londra (!)
  • 18 | Schimbări
    Prima schimbare a meciului este efectuată de Chelsea: iese Eden Hazard și intră Andre Schurrle
  • 15 | OcaziiChelsea
    Maxwell urcă bine pe stânga și centrează pe jos, dar Cech intervine excelent și scoate chiar din piciorul lui Cavani
  • 13 | Faze meciChelsea
    Eto'o încearcă să profite de indecizia portarului Sirigu, la o fază în care acesta a întârziat o degajare, dar îl faultează în atac pe goalkeeper-ul parizienilor
  • 12 | Faze meciChelsea
    După câteva acțiuni bune ale lui PSG, Chelsea a pus stăpânire pe joc
  • 10 | Faze meciChelsea
    Branislav Ivanovic trimite cu mult pe lângă poartă, cu o lovitură de cap la capătul centrării din cornerul rezultat la faza anterioară
  • 9 | OcaziiChelsea
    Ocazie pentru Chelsea! Oscar pătrunde pe stânga, driblează și pătrunde în careu și îi pasează scurt lui Eto'o, al cărui șut este scos în corner de apărătorii oaspeților
  • 4 | Faze meci
    Început echilibrat pe Stamford Bridge, cu un joc tare la mijlocul terenului, dar cu posesia de partea francezilor, în aceste prime minute. Parizienii se apără foarte sus, făcând pressing în jumătatea de teren a gazdelor
    Fluier de start al meciului dintre Chelsea Londra și Paris Saint-Germain, din returul sferturilor de finală din UEFA Champions League
Laurent BlancPSG

VIDEO Chelsea - PSG 2-0. Revenire de poveste pentru formaţia lui Mourinho!

Chelsea a reușit miracolul de care avea nevoie pentru a merge în semifinalele UEFA Champions League. După ce a pierdut cu 1-3 în turul din Franța (REZUMATUL VIDEO și DETALII AICI), echipa lui Jose Mourinho a câștigat cu 2-0 în manșa secundă, grație golurilor marcate de doi jucători care începuseră meciul ca rezerve: Andre Schurrle (32) și Demba Ba (87).

În absența lui Zlatan Ibrahimovic - în continuare accidentat - greul din atacul parizian a căzut pe umerii lui Edinson Cavani. Deși elevii lui Blanc au început bine, cu un presing agresiv menit să încurce construcția "albaștrilor", Chelsea a știut încă de la început ce are de făcut și ocaziile au apărut repede la poarta lui Sirigu. Eto'o a apărut pentru prima dată periculos în minutul 9, dar șutul său a fost respins în corner de fundași. Cech a avut emoții la o centrare trimisă pe jos de Maxwell, însă a reușit să respingă din fața lui Cavani (15), apoi a apărut primul moment cu adevărat important. Eden Hazard nu a mai putut continua, Jose Mourinho l-a trimis în locul lui pe Andre Schurrle (18), iar germanul avea să deschidă scorul după un sfert de oră de la intrarea pe teren. A punctat cu un șut cu latul, după ce David Luiz i-a așezat mingea cu spinarea, la o aruncare de la margine (32) și dădea tonul revenirii britanice. Gazdele au continuat să preseze pentru calificare și Cahill a avut un luft de zile mari în minutul 37, la o fază în care mingea a rămas cu noroc la el, în mijlocul careului parizian.

Parizienii nu au reușit să stopeze "tăvălugul" londonez nici după pauză. Schurrle și-a trecut în cont și o bară (52), cu un șut de la 14 metri, după o minge așezată de Willian. Peste două minute, Oscar țintea și el transversala, direct din lovitură liberă. Chelsea încă mai presa, iar oaspeții turau motoarele, zbătându-se să "lege" pasele dincolo de jumătatea terenului. Cech a scos în corner o centrare periculoasă trimisă de Lavezzi (57), apoi Lucas Moura încercat un șut din afara careului, blocat de Terry (61), înainte ca gazdele să revină în ofensivă. Schurrle a greșit șutul din careu, trimițând în brațele lui Sirigu (68). Cavani a avut o primă ocazie bună de gol, dar a trimis cu puțin peste poartă după o diagonală lungă primită în spatele apărătorilor londonezi (72). Peste 5 minute, uruguayanul rata o șansă și mai mare, trimițând tot peste poartă din fața lui Cech (77), iar misterul încă plana asupra deznodământului calificării.

Demba Ba - senegalezul născut tocmai la Paris - a fost cel care a marcat golul calificării pentru Chelsea. Mourinho l-a trimis pe teren în minutul 66, în locul lui Frank Lampard, păstrând un singur mijlocaș la închidere, iar mutarea a avut efect. Londonezii au împins sufocant jocul în careul parizienilor, iar Ba a punctat în minutul 87, fructificând excelent un șut al lui Azpilicueta, care părea ratat, dar a servit perfect drept pasă de gol.

PSG putea da lovitura pe final, când a urcat și Sirigu în careul britanicilor, dar Cech a scos excelent de la colțul scurt un șut din prima trimis de Marquinhos, care le-ar fi "furat" calificarea lui Mourinho și alor lui.

Branislav Ivanovic, care a primit un cartonaș galben în minutul 55, va lipsi în turul semifinalelor.

În celălalt meci al serii, Real Madrid a pierdut cu 0-2 la Dortmund (VIDEO și DETALII AICI), dar s-a calificat mai departe, grație victoriei din tur, cu 3-0 (VIDEO și DETALII AICI).

Celelalte două semifinaliste le vom afla miercuri seară, după meciurile Atletico - Barcelona, transmis pe Digi Sport 1 (1-1 în tur - VIDEO și DETALII AICI) și Bayern Munchen - Manchester United, transmis pe Digi Sport 2 (1-1 în tur - VIDEO și DETALII AICI).

Tragerea la sorți pentru semifinalele UEFA Champions League va avea loc vineri, 11 aprilie și va fi transmisă ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, de la ora 13:00.

CLICK AICI PENTRU PROGRAMUL CANALELOR DIGI SPORT 1, DIGI SPORT 2 ȘI DIGI SPORT 3

Exclusiv ”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de...

gigi becali

Exclusiv Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan...

Gigi Becali

Florinel Coman a făcut anunțul așteptat...

FCSB v FC Nordsjaelland - UEFA Europa Conference League, Bucharest, Romania - 10 Aug 2023

Video Sepsi - FCSB 2-2. Gafa lui Ștefan...

Screenshot 2024-04-24 231756

• 09:40 Stirile Digi Sport
  • 10:00 Stirile Digi Sport
  • 10:15 Fotbal Club
  • Mutua Madrid Open 2024 - Day 1

TENIS: Jaqueline Cristian - Barbora Krejcikova, 16:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 2

MEDIA: Liga Digi Sport, 17:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

• fotbal club logo

MEDIA: Fotbal Club, 19:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

• FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)

FOTBAL: Dinamo - Voluntari, 20:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

• FOTBAL: Real Sociedad - Real Madrid, 22:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 2

Foto A venit reacția soțului, după ce o jurnalistă celebră s-ar fi sărutat cu alt bărbat în fața a 20.000 de oameni

48

Exclusiv Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”

Gigi Becali

Florinel Coman a făcut anunțul așteptat cu sufletul la gură de toți fanii FCSB-ului

”Va juca în Liga Campionilor”. Gigi Becali a făcut anunțul și trebuie să scoată aproape 500.000 € din buzunar