Show-ul lui Ronaldo, criticat de Mourinho: “S-a pierdut emoţional, nu a contribuit cu nimic”
lippi belgia
Lippi, posibilul înlocuitor al lui Wilmots. Italianul a fost propus federaţiei belgiene
chipciu
Video Alex Chipciu l-a înjurat pe arbitru 15 secunde fără pauză, după un moment din Oțelul - ”U” Cluj
LIVE Digi Sport Special

VIDEO Toate rezumatele, marcatorii și clasamentele din preliminariile Euro 2016

08.10.2014, 12:38

52 de meciuri s-au jucat în rundele 2 și 3 ale preliminariilor Euro 2016, de joi, 9 octombrie, până marți, 14 octombrie, iar 25 dintre acestea au fost transmise de canalele noastre - 22 în direct, iar 3 dintre ele înregistrate.

euro quali
  • SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Rezultatele meciurilor din preliminariile EURO 2016:

MARŢI, 14 OCTOMBRIE

Campioana mondială en titre, Germania, a scăpat printre degete victoria în faţa Irlandei, cu care a terminat la egalitate, 1-1, marţi seara, la Gelsenkirchen, în preliminariile EURO 2016, după un gol marcat de insulari în prelungiri.

John O'Shea a înscris în minutul 90+4, după ce Nationalmannschaft deschisese scorul prin Toni Kroos (71). Germania venea după un eşec răsunător în Polonia (0-2) şi ocupă doar locul 4 în grupă. Polonia, performera etapei trecute, a fost ţinută în şah de Scoţia, 2-2, meci în care fundaşul Stelei, Lukasz Szukala, a fost integralist la gazde.

Cristiano Ronaldo a adus primele puncte Portugaliei, prin autogolul provocat în min. 90+5 al meciului cu Danemarca, de la Copenhaga (1-0). Partida Serbia - Albania a fost abandonată în urma unui scandal general, iar Ungaria a învins Insulele Feroe în grupa României, scor 1-0.

Grupa D

Germania - Irlanda 1-1
Au marcat: Kroos (71) / O'Shea (90)

Polonia - Scoţia 2-2
Au marcat: Maczynski (12), Milik (76) / Maloney (18), Naismith (57)

Gibraltar - Georgia 0-3
Au marcat:
Gelashvili (9), Okriashvili (19), Kankava (69)

CLASAMENTUL

Grupa E

San Marino - Elveţia 0-4
Au marcat:
Seferovic (10 și 24), Dzemaili (30), Shaqiri (79)

Danemarca - Portugalia 0-1
A marcat: Cristiano Ronaldo (90+5 autogol)

Serbia - Albania 0-0 (meci abandonat)

CLASAMENTUL

LUNI, 13 OCTOMBRIE

Reprezentativa de fotbal a Olandei, medaliată cu bronz la Cupa Mondială din Brazilia, continuă prestaţiile catastrofale din acest debut de campanie pentru Euro 2016, printr-un nou eşec, 0-2 cu Islanda, luni seara, la Reykjavik.

Gylfi Sigurdsson a marcat ambele goluri ale insularilor (10 - penalty, 42), care conduc în clasament cu maximum de puncte, la fel ca şi Cehia (4-2 în Kazahstan), în timp ce Olanda este pe locul trei doar, cu trei puncte.

Bosnia şi Belgia au terminat nedecis, 1-1, la Zenica, iar Italia a învins Malta la limită, în deplasare, cu 1-0, într-un meci în care arbitrul Ovidiu Haţegan a eliminat câte un jucător de la fiecare echipă.

Mijlocaşul de origine franceză Vincent Laban (Astra Giurgiu) a marcat golul echipei Ciprului, învinsă în deplasare cu 2-1 de Ţara Galilor, liderul Grupei B. Israelul s-a impus cu 4-1 în Andorra, meci arbitrat de Cristian Balaj, în care Damari a reuşit un hat-trick. Croaţia a reuşit scorul zilei, 6-0 cu Azerbaidjan.

Grupa A

Kazahstan - Cehia 2-4
Au marcat: Logvinenko (84 și 90+3) / Dockal (13), Lafata (44), Krejci (56), Necid (88)

Islanda - Olanda 2-0
Au marcat: Sigurdsson (10 și 42 - penalty)

Letonia - Turcia 1-1
Au marcat: Sabala (54 - penalty) / Bilal Kisa (47)

CLASAMENTUL

Grupa B

Andorra - Israel 1-4
Au marcat: I. Lima (15 - penalty) / O. Damari (3, 41 și 82), Hemed (90)

Bosnia - Belgia 1-1
Au marcat: Dzeko (28) / Nainggolan (51)

Ţara Galilor - Cipru 2-1
Au marcat: Cotterill (13), Robson-Kanu (23) / Laban (36)

CLASAMENTUL

Grupa H

Croaţia - Azerbaidjan 6-0
Au marcat:
Kramaric (11), Perisic (34, 45), Brozovic (45), Modric (56 - penalty), Sadygov (61 - autogol)

Malta - Italia 0-1
A marcat: G. Pelle (24)

Norvegia - Bulgaria 2-1
Au marcat: Elyounoussi (13), H. Nielsen (72) / Bodurov (43)

CLASAMENTUL

DUMINICĂ, 12 OCTOMBRIE

Duminică, un jucător de la Dinamo Kiev a decis victoria Ucrainei în fața Macedoniei, scor 1-0. Sydorchuk a marcat din nou, după ce o făcuse și în poarta Belarusului, iar vecinii noștri au luat o opțiune serioasă pentru calificarea la Campionatul European.

O altă țară vecină a României a furnizat marea surpriză a serii: Moldova a ținut în șah Rusia chiar la Moscova, scor 1-1, după un gol egalizator al lui Epureanu. Spania nu s-a complicat în Luxemburg, unde s-a impus cu 4-0, în vreme ce Suedia și Slovacia au obținut victorii importante, cu Liechtenstein (2-0), respectiv Belarus (3-1). Anglia a avut nevoie de o lovitură liberă executată de Rooney pentru a câștiga la limită în Estonia, 1-0.

Și Slovenia a bifat un succes, scor 2-0 în Lituania, unde ambele goluri au fost marcate de Milivoje Novakovic. Acesta este printre golgheterii preliminariilor după etapa a doua, cu 3 reușite la activ. Este devansat în top de polonezul Lewandowski, autor a 4 goluri.

Grupa C

Ucraina - Macedonia 1-0
A marcat: Sydorchuk (45)

Belarus - Slovacia 1-3
Au marcat: Kalachev (79) / Hamsik (65 și 84), Sestak (90)

Luxemburg - Spania 0-4
Au marcat:
 David Silva (27), Alcacer (42), Diego Costa (69), Bernat (88)

Rusia - R. Moldova 1-1
Au marcat: Dzyuba (73 - penalty) / Epureanu (74)

Suedia - Liechtenstein 2-0
Au marcat: Zengin (34), Durmaz (46)

CLASAMENTUL

SÂMBĂTĂ, 11 OCTOMBRIE

Și sâmbătă au fost surprize uriașe în meciurile transmise LIVE la Digi Sport. Polonia a reușit prima victorie din istorie în fața Germaniei, în a 19-a întâlnire directă dintre cele două echipe, iar acum echipa lui Szukala este lider în grupa D!

În aceeași grupă, Irlanda a spulberat Gibraltarul, cu 7-0, iar Robbie Keane a devenit golgheterul all-time al preliminariilor pentru Campionatele Europene, cu 21 de reușite. Scoția a trecut, la limită, de Georgia, cu 1-0.

În grupa României, două meciuri s-au încheiat la egalitate, cu același rezultat: 1-1. România-Ungaria și Finlanda-Grecia s-au încheiat remiză, în timp ce Irlanda de Nord a dispus cu 2-0 de Insulele Feroe. Astfel, britanicii au ajuns lideri ai grupei F, cu maximum de puncte după două runde.

În grupa I, Armenia-Serbia și Albania-Danemarca s-au încheiat la egalitate, 1-1, în timp ce Portugalia a jucat un amical cu Franța, pe care l-a pierdut cu 1-2. După două meciuri jucate, Albania și Danemarca își împart prima poziție în grupă.

Grupa D

Irlanda - Gibraltar 7-0
Au marcat: Robbie Keane (6, 14, 18-penalty), McClean (46, 53), Perez (52-autogol), Hoolahan (56)

România - Ungaria 1-1 DETALII
Au marcat: Rusescu (45) / Dzsudzsak (82)

VINERI, 10 OCTOMBRIE

Kazahstan a fost aproape de o surpriză uriașă în aceste preliminarii. La pauză, kazahii conduceau cu 1-0 în Olanda, contra ”Portocalei Mecanice”, prin golul marcat de Abdulin, în minutul 18. După pauză, însă, Huntelaar (62), Affelay (82) și Van Persie (89, din penalty), au readus lucrurile la normal.

Batavii au concurență acerbă, însă, în grupa A. Islanda a bifat a doua victorie consecutivă, din tot atâtea meciuri, câștigând cu 3-0 în deplasare, în Letonia. Tot două victorii consecutive are și Cehia, care a trecut, la Istanbul, de Turcia, cu 2-1.

În grupa B, Belgia a trecut cu 6-0 de Andorra, iar Israel a câștigat, în deplasare, cu 2-1, în Cipru. Țara Galilor nu a reușit decât un 0-0 acasă, contra Bosniei.

În fine, în grupa H, Croația a învins Bulgaria, în deplasare, cu 1-0, prin golul ”bătrânului” Ivica Olic. Italia a trecut de Azerbaidjan cu 2-1, toate cele trei goluri fiind marcate de Chiellini, care a reușit un ”hattrick” inedit: două reușite pentru Italia și una pentru azeri.

În fine, Norvegia nu a avut nicio problemă în Malta, unde s-a impus cu 3-0, înregistrând prima sa victorie în aceste preliminarii.

Grupa A

Letonia - Islanda 0-3
Au marcat: Sigurdsson(66), Gunnarsson (77), Gislason (90)

Olanda - Kazahstan 3-1 DETALII
Au marcat: Huntelaar (62), Affelay (82), Van Persie (89-penalty) / Abdulin (18)

Turcia - Cehia 1-2 DETALII
Au marcat: Umut Bulut (8) / Sivok (16), Dockal (58)

CLASAMENTUL

Grupa B

Belgia - Andorra 6-0
Au marcat: De Bruyne (30-penalty, 34), Chadli (37), Origi (59), Mertens (65, 68)

Cipru - Israel 1-2
Au marcat:
 Makrides (67) / Damari (38), Ben Haim (45)

Ţara Galilor - Bosnia 0-0

CLASAMENTUL

Grupa H

Bulgaria - Croaţia 0-1
A marcat: Olic (36)

Italia - Azerbaidjan 2-1 DETALII
Au marcat: Chiellini (44, 82) / Chiellini (76-autogol)

Malta - Norvegia 0-3
Au marcat: Daehli (22), King (25, 49)

CLASAMENTUL

JOI, 9 OCTOMBRIE

"Etapa" internaţională a furnizat o primă mare surpriză. Spania, campioana europeană en titre, a fost învinsă surprinzător de Slovacia, cu scorul de 2-1 (1-0), joi seara, la Zilina.

Slovacia a deschis scorul prin Juraj Kucka (17), ibericii au restabilit pentru scurt timp egalitatea, graţie golului reuşit de Paco Alcacer (83), dar Miroslav Stoch a marcat golul victoriei echipei gazdă în minutul 87. Doar 9.800 de spectatori au asistat la acest succes.

În alt meci, Lituania a dispus cu 1-0 de Estonia, prin golul lui Saulius Mikoliunas (76), din pasa lui Deivydas Matulevicius, atacantul echipei Pandurii. Matulevicius a fost schimbat în minutul 90 cu Ricardas Beniusis, în timp ce Giedrius Arlauskis, portarul Stelei, a evoluat tot meciul la gazde.

Macedonia a obţinut o victorie in extremis cu Luxemburg, 3-2, graţie unui gol marcat în prelungiri, Ucraina s-a impus cu 2-0 în Belarus, în timp ce Elveţia a pierdut al doilea meci consecutiv, 0-1 cu Slovenia. Muntenegru a fost ţinută în şah, la Vaduz, de Liechtenstein (0-0), iar Suedia şi Rusia au încheiat nedecis, 1-1. Mai jos, marcatorii serii de 9 octombrie.

Grupa C

Belarus - Ucraina 0-2 DETALII
Au marcat: Martynovich (82 - autogol), Sydorchuk (90)

Macedonia - Luxemburg 3-2
Au marcat: Trajkovski (20), Jahovic (60 - penalty), Abdurahimi (90) / Bensi (39), Turpel (44)

Slovacia - Spania 2-1 DETALII
Au marcat: Kucka (17), Stoch (87) / Alcacer (82)

CLASAMENTUL

Grupa E

Anglia - San Marino 5-0 DETALII
Au marcat: Jagielka (25), Rooney (43 - penalty și 78), Welbeck (49), Townsend (72)

R. Moldova - Austria 1-2
Au marcat: Dedov (24 - penalty) / Alaba (12 - penalty), Janko (51)

Suedia - Rusia 1-1
Au marcat: Toivonen (49) / Kokorin (10)

CLASAMENTUL

Cele mai importante faze şi toate golurile care se marchează în partidele din preliminariile Euro 2016, inclusiv din confruntările României, vor putea fi văzute doar la Digi Sport, dar și pe site-ul digisport.ro.

Etichete: program digi sport , transmisiuni digi sport , preliminarii euro 2016 , preliminarii ce 2016 , program euro 2016 , meciuri preliminarii euro 2016 , meciuri euro 2016 digi sport , preliminarii euro la digi sport

Un cuplu care a cumpărat un conac vechi de 400 de ani a descoperit sub podeaua din bucătărie o comoară

În timp ce-și renovau bucătăria din casa lor veche, doi soți din Dorset, Anglia, au descoperit o...

FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24
Notele primite de Istvan Kovacs în marile publicații sportive, după Barcelona - PSG 1-4

Barcelona a fost învinsă la scor de PSG, 1-4, în returul sferturilor de finală ale UEFA Champions...

Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid
După o lună, Adrian Mutu și-a dat șapca jos! Ce a ieșit
Screenshot 2024-04-02 at 23.10.18
Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4 d.l.d.). ”Galacticii”, în semifinalele UEFA Champions League!
Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte
lunin
chipciu

Video Oțelul - ”U” Cluj 2-1. Gălățenii au dat lovitura în minutul 90 și s-au calificat în finala Cupei României
Live Text Sferturi UECL: PAOK Salonic - Club Brugge 0-0. Răzvan Lucescu, față în față cu istoria / Lille - Aston Villa 2-1
profimedia-0864199478
Foto Au apărut primele imagini: Ion Țiriac a primit ”bijuteria” după 5 ani! ”Nu întrebați cât costă, că e obscen”
Screenshot 2024-04-18 at 21.05.58
Ronaldo rememorează finala Euro 2016: "Francezii au crezut că vor câştiga uşor. Erau prea destinşi, zâmbeau foarte mult"