WhatsApp Image 2024-04-26 at 17.16.09
Foto 29.000 de spectatori în tribune la un meci din liga a treia! Doar câțiva pași până la promovare
MKE Ankaragucu v Besiktas - Ziraat Turkish Cup
Previziune sumbră după accidentarea lui Moruțan. Verdict dur din partea medicului care i-a tratat pe Hagi și Popescu
dinamo voluntari
Live Video&Text Dinamo - FC Voluntari 0-0, ACUM, în direct pe Digi Sport 1. ”Finală” pentru salvarea de la retrogradare
Etapa 7 Superliga: Dinamo-Voluntari
Play-out

VIDEO Al Fateh - Al Ittihad 2-2. Echipa lui Piţurcă a revenit nesperat de la 0-2. Szukala şi Sânmărtean, integralişti

06.02.2015, 13:02

La debutul oficial al lui Szukala şi Sânmărtean, ambii integralişti, Al Ittihad a reuşit să revină de la 0-2 şi să obţină o remiză, scor 2-2, pe terenul celor de la Al Fateh, în prima etapă a returului din campionatul Arabiei Saudite.

gol
  • SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Fostul selecţioner al României, Victor Piţurcă, rămâne astfel fără victorie în opt meciuri pe banca grupării saudite, unde a obţinut doar trei remize şi a pierdut de cinci ori.

Al Ittihad a început cum nu se poate mai prost primul meci oficial din 2015, primind două goluri în primele 10 minute. Ambele reuşite au purtat semnătura congolezului Salomo, care a deschis scorul după o mare greşeală a portarului Fawaz, pentru ca apoi să dubleze avantajul gazdelor la capătul unei acţiuni superbe.

Lucrurile puteau deveni dramatice pentru echipa lui Piţurcă, un alt fost stelist, brazilianul Elton, şutând în bara transversală din interiorul careului.

Deşi oaspeţii au reuşit să echilibreze meciul şi chiar să ameninţe în câteva rânduri poarta lui Abdullah Al Oaisher, rezultatul a rămas neschimbat până la pauză.

În debutul părţii a doua, Al Ittihad a primit uşor o lovitură de pedeapsă, însă brazilianul Marquinho a executat slab şi goalkeeperul lui Al Fateh a respins. Abdullah Al Oaisher a intervenit providenţial încă o dată la aceeaşi fază, înainte ca oaspeţii să aibă şi ei o bară.

Gazdele au rămas în 10 oameni după ceva mai mult de o oră de joc, când Mohammed Al Fuhaid a primit al doilea galben, iar Marquinho s-a revanşat după ratarea penalty-ului, reuşind o dublă în doar trei minute pentru a restabili egalitatea.

Al Ittihad nu a mai putut forţa şi un al treilea gol şi chiar a fost aproape de a pierde, Szukala fiind la un pas de autogol, după o neînţelegere cu acelaşi nesigur Fawaz.

În minutul 90, Sânmărtean a primit un cartonaş galben, unul dintre puţinele momente în care fostul mijlocaş stelist a ieşit în evidenţă.

În urma acestui rezultat, Al Ittihad rămâne pe locul 5, cu 24 de puncte, 13 mai puţin decât liderul Al Nasr.

Min. 90+4 - FINAL DE MECI! Al Ittihad a revenit după ce a fost condusă cu 2-0, printr-o dublă a brazilianului Marquinho, care a ratat şi un penalty, dar Victor Piţurcă rămâne fără victorie în Arabia Saudită, unde a obţinut trei remize a suferit cinci înfrângeri. Foştii stelişti Lukasz Szukala şi Lucian Sânmărtean au fost integralişti, în timp ce la AL Fateh, brazilianul Elton, un alt jucător care a trecut prin Ghencea, a evoluat 66 de minute.

Min. 90 -     Lucian Sânmărtean a primit un cartonaş galben.

Min. 83 - GOOOOOOOOOL Al Ittihad, 2-2!!! Al Ittihad reuşeşte să revină, datorită aceluiaşi Marquinho, care a transformat impecabil o lovitură liberă.

Min. 78 - GOOOOOOOL Al Ittihad, 2-1! Marquinho reduce din diferenţă cu un gol marcat din mijlocul careului, după ce portarul gazdelor a respins greu un şut excelent de la distanţă al lui Saleh

Min. 63 -     Gazdele au rămas în 10 oameni, după ce Al Fuhaid Mohammed a primit al doilea galben şi a fost eliminat.

#Lovitura de pedeapsă primită de Al Ittihad a fost dictată foarte uşor, portarul gazdelor jucând mingea la faza respectivă.

Min. 48 - Al Ittihad a ratat şansa de a reveni în meci, după ce penaltyul executat de brazilianul Marquinho a fost respins de portar. Pe urmărire, un alt jucător al echipei lui Piţurcă a fost blocat de goalkeeperul gazdelor, înainte ca transversala să-i salveze pe cei de la Al Fateh. Scorul rămâne 2-0 în favoarea gazdelor.

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+4 - PAUZĂ! După patru minute de prelungire, s-a încheiat prima repriză. Gazdele conduc cu 2-0, prin două goluri marcate de Salomo în primele zece minute, şi au avut şi o bară, prin Elton. În echipa lui Piţurcă, Szukala şi Sânmărtean nu au ieşit în evidenţă.

#Al Fateh, echipă la care evoluează fostul stelist Elton, a fost campioana Arabiei Saudite în 2013, singurul titlu din istoria clubului.

#Al Fateh ocupă locul 10 în clasamentul campionatului din Arabia Saudită, în timp ce Al Ittihad, care nu a câştigat încă sub conducerea lui Piţurcă, se află pe poziţia a cincea, la 14 puncte în urma liderului Al Nasr.

Min. 15 - După începutul slab de meci, echipa lui Piţurcă dă semne de viaţă, portarul celor de la Al Fateh fiind nevoit să intervină la două şuturi periculoase ale jucătorilor de la Al ittihad.

Min. 8 - GOOOOOOL, 2-0 Al Fateh! Gazdele se desprind la două goluri, la capătul unei acţiuni superbe finalizate de acelaşi Salomo, care a reuşit dubla.

Min. 2- GOOOOOOL, 1-0 Al Fateh! Salomo a deschis scorul pentru gazde, după o greşeală uriaşă a portarului Fawaz.

Min. 1 - A început meciul.

E confirmat oficial! Al Ittihad a anunțat primul unsprezece folosit de Pițurcă în meciul cu Al Fateh și ambii foști steliști sunt titulari.

Echipa de start a lui Al Ittihad: Fawaz - Qasem, Al Absi, Szukala, Al Qumayzi - Jamal, Sânmartean, Marquinho, Fahad, Fattah - Al Ghamdi

Etichete: program digi sport , video , digi sport , digisport , lukasz szukala , program digisport , lucian sanmartean , piturca al ittihad , sanmartean szukala al ittihad

Doi angajați de la o bancă din București au văzut că un client avea o sumă mare în cont și i-au furat 140.000 €

Doi funcţionari bancari sunt urmăriţi penal de procurori, după ce ar fi sustras din contul unei...

wanda5
Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii

A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
csa-steaua-fcsb
Fanii sunt în delir! A semnat și revine la Barcelona, după ce Xavi a decis să nu mai plece
Festive mood at Camp Nou stadium, full sold out with 91,648 spectators, the world attendance record for a women's football match, in 2022 Champions
”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
gigi becali
Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”
adrian mutu

Cerința specială a jucătorilor de la FCSB înaintea meciului cu Farul
FOTBAL:FCSB-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (7.04.2024)
Care este starea lui Adrian Mititelu Jr, la cinci zile de la internarea de urgență în spital
Adrian Mititelu jr. / Foto: Sport Pictures
Corvinul ar putea juca pe un stadion de 25.000.000€, dacă va câștiga Cupa României și va evolua în Europa League
stadion sepsi
Motivul pentru care Ianis Hagi va fi convocat la EURO, chiar dacă nu joacă la Alaves: ”E ceva ciudat”
Screenshot 2024-03-27 at 00.20.40
A strălucit la FCSB și i-a spus lui Eduard Radaslavescu să schimbe de urgență echipa
Romania U20 v England U20, UEFA U20 Elite League, Football, Stadionul Arcul de Triumf, Bucharest, Romania - 12 Oct 2023
Plină de viață și cu zâmbetul ei inconfundabil, Meg Ryan a fermecat publicul din Barcelona. Actrița, spectaculoasă într-o rochie șic
Transferul lui Florinel Coman în Qatar, în impas! Gigi Becali dezvăluie cum poate cădea mutarea: „Sunt idiot? Nu sunt!"
Dan Șucu reacționează tranșant după ce Daniel Niculae a devenit inculpat în dosarul materialelor pirotehnice!
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Anna Lesko și-a arătat picioarele superbe într-o rochie extrem de scurtă, dar a furat toate privirile cu un detaliu inedit
Nike și Adidas, bătute de niște fete fâșnețe: invenția unei companii elvețiene fascinează lumea FOTO
Cum era să-și piardă Sergiu Nicolaescu un picior în „Mihai Viteazul"? „A fost la minute de amputare"
Ce nu ai voie să faci în faţa blocului primăvara. Intenţiile pot fi bune, dar primeşti amendă. Este interzis!
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
Cosmin Contra și Nicolae Stanciu, o nouă înfrângere în Arabia Saudită! Pe ce loc au ajuns românii

Șase lucruri prin care trece o persoană aflată pe patul de moarte, cu puțin înainte să se stingă. O asistentă a explicat fenomenele stranii
Reacția unui elefant când este spălat cu furtunul. Cascadoriile animalului au devenit virale: „E adorabil!”