Deportivo Alaves v FC Barcelona - LaLiga EA Sports, Vitoria-Gasteiz, Spain - 03 Feb 2024
Condiția pe care Barcelona trebuie să o îndeplinească ca să-l aducă pe Bernardo Silva
Decizia luată de FRF, după ce Andrei Burcă a suferit o ruptură musculară înainte de EURO 2024
Etapa 7 Superliga: Petrolul-Botosani
Play-out

VIDEO Barcelona - Cordoba 5-0. Calificare după un meci fără istoric

10.01.2013, 09:36

Meci fără istoric pe Camp Nou, unde Barcelona a avut parte de un antrenament cu public contra celor de la Cordoba. După 2-0 în prima manșă a optimilor de finală, catalanii aveau rezolvată ecuația calificării.

barcelona-cordoba
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Fără Tito Vilanova pe bancă, plecat la un control medical la New York, Barcelona a aliniat o echipă experimentală, un fel de combinată între titulari și rezerve. Ca de obicei în Cupă, Pinto a fost introdus în poartă în locul lui Valdes, iar Jordi Alba a fost la rândul său menajat. Tot pe bancă s-a regăsit și Lionel Messi, în timp ce linia de atac i-a prevăzut pe Alexis, Fabregas și David Villa.

Contra echipei lui Dubarbier, la care fostul mijlocaș al lui CFR Cluj a fost titular și a jucat fix o oră, partida a curs într-un singur sens de la bun început. Chiar dacă nu au fost faze clare de poartă în primul sfert de oră, acesta a consfințit posesia cvasitotală a gazdelor. Deschiderea scorului avea să vină implacabil, Thiago Alcantara înscriind în minutul 17 după o pasă primită de la Song. Trei minute mai târziu, Alexis ratează singur cu Saizar, dar golul doi al Barcei vine aproape imediat. David Villa s-a descurcat admirabil pe partea stângă și a marcat printr-o execuție de generic, pentru ca tot el să ridice scorul la 3-0 în minutul 26, printr-un șut puternic la colțul lung din partea stângă.

Până la pauză, Thiago Alcantara – bară și Alexis au ratat alte două mari oportunități, pentru ca cel de-al treilea gol al catalanilor să apară în minutul 55, când Alexis Sanchez a marcat printr-o lovitură de cap. La acest scor, Cordoba a avut primul șut pe poartă în minutul 64 prin Joselu, pentru ca un minut mai târziu echipa lui Dubarbier să aibă o șansă mare de a reduce din handicap, dar Pinto s-a opus la o minge trimisă de Pedro. Alcantara și Alexis au fost în centrul altor două faze de gol în minutul 83 și 84, pentru ca în minutul 85 Alexis să stabilească rezultatul final după o fază în care Tello a trimis spre poartă, iar Saizar a respins direct în atacantul Barcelonei. Victorie mai mult decât categorică pentru gazde, care vor juca în sferturi contra celor de la Malaga.

ECHIPELE DE START

Barcelona: Pinto - D. Alves, Puyol, Mascherrano, Montoya - S. Roberto, Song, Thiago - Alexis, Fabregas, Villa.

Antrenor: Jordi Roura

Cordoba: Saizar - Fernandez, Alberto, Armando, Fuentes - Garai, Caballero - Silva, Vico, Dubarbier - Joselu

Antrenor: Rafa Berges

LIVE TEXT

Min - 90+3: Fluier de final, Barcelona se califică la pas!

Min - 85 GOOOL BARCELONA, 5-0: Alexis reușește până la urmă să înscrie! Tello șutează din stânga, iar Saizar respinge direct în piciorul lui Alexis!

Min - 84: Alexis ratează incredibil, alunecând în fața porții goale după ce driblase un fundaș și portarul oaspeților!!!

Min - 83: Alcantara trimite un șut puțin peste transverală de la 16 metri. Altă ocazie mare pentru gazde!

Min - 69: Rennella intră în locul lui Caballero

Min - 65: Ocazie mare pentru Cordoba, dar Pinto scoate șutul lui Pedro

Min - 64: Joselu trimite primul șut pe poartă al oaspeților, dar Pinto reține cu siguranță

Min - 62: David Villa trimite peste poartă din opt metri, ratând hat-trick-ul

Min - 60: Fostul jucător al CFR-ului, Dubarbier, este schimbat cu Pedro

Min - 55 GOOOL BARCELONA, 4-0: Alexis Sanchez înscrie printr-o lovitură de cap din 6 metri după centrarea din corner a lui Alcantara

Min - 54: Song trimite un lob de la 16 metri, dar portarul Cordobei scoate în corner

Min - 52: Sergi Roberto este înlocuit cu dos Santos

Min - 46: S-a reluat partida. Două schimbări la gazde: Bartra i-a luat locul lui Puyol, iar Tello a intrat în locul lui Fabregas. La oaspeți a ieșit Fede și a intrat Abel Gomez

Min - 45: Pauză

Min - 32: Dani Alves ratează trimite peste poartă din șase metri

Min - 31: Ocazie mare a catalanilor! Alcantara lovește bara din 16 metri la o fază la care Saizar era spectator

Min - 26 GOOOL BARCELONA, 3-0: Același David Villa majorează scorul printr-un șut la colțul lung din partea stângă, iar mingea intră în poartă după ce lovește bara

Min - 21 GOOOL BARCELONA, 2-0: David Villa se descurcă superb în partea stângă a careului și înscrie printr-o finalizare de excepție din unghi, ridicând balonul peste Saizar

Min - 20: Alexis scapă singur cu Saizar, însă lobul său este reținut de portarul Cordobei

Min - 17 GOOOL BARCELONA, 1-0: Alcantara primește o pasă de la Song în zona centrală, avansează și marchează pe lângă Saizar din marginea careului mare

Min - 1: A început meciul!

Etichete: barcelona , messi , malaga , cordoba , vilanova , live text video barcelona cordoba , roura , video barcelona cordoba

Un italian și-a adunat toate lozurile necâștigătoare cumpărate de-a lungul vieții și a calculat câți bani a pierdut

Un italian din Brescia, care a colecționat toate lozurile necâștigătoare pe care le-a cumpărat de-a...

ilie3
Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Gata! Dan Petrescu s-a răzgândit
Screenshot 2024-04-28 at 23.20.51
Cea mai în formă jucătoare din lume, un car de nervi în meciul cu Jaqueline Cristian: ”Vino aici! Mai mult respect”
profimedia-0868753464
”V-ați propus să mă luați la mișto?”. A aflat că FCSB a luat titlul și nu s-a abținut: ”Ca un cuțit în inimă”
andreea-prisacariu2
Gigi Becali: ”Vine!”. A doua mutare a verii confirmată la FCSB
Screenshot 2024-04-28 at 16.43.12

E gata! Înlocuitorul lui Jurgen Klopp la Liverpool a semnat
Deventer, The Netherlands. 25th Apr, 2024. Deventer - Feyenoord coach Arne Slot during the Eredivisie match between Go Ahead Eagles v Feyenoord at De Adelaarshorst on 25 April 2024 in Deventer, The Netherlands. Credit: box to box pictures/Alamy Live News
A auzit că-l vrea Gigi Becali la FCSB și i-a dublat salariul. ”Ar fi putut semna oriunde”
gigi becali cruce
Live Video&Text Petrolul - FC Botoșani 1-1, ACUM, Digi Sport 1. Irobiso a restabilit egalitatea după șapte minute
botosani
S-a autopropus la Barcelona și i-a anunțat pe catalani cât trebuie să plătească pentru transferul său: ”De atât e nevoie”
alex-baena
Are 77 de ani, dar nu se sfiește să-și arate silueta în rochii mulate: „Sunt criticată zilnic pentru felul în care mă îmbrac”
Alarmă la națională! Are ruptură musculară și este în pericol să rateze EURO 2024!
Horațiu Moldovan dă din lac în puț! Atletico îl vinde pe Oblak, dar Simeone a luat decizia transferului unui alt gigant
Sofia Vergara, selfie-uri doar în body-uri mulate, în oglinda din baie. "Cineva să-mi ridice fața de pe podea", i-a scris Nicole Scherzinger
Mariah Carey, în cea mai scurtă rochie, pe tocuri, în Vegas. Artista a împlinit recent 55 de ani și e în formă maximă
România, la ani-lumină de un trend global: Londra tocmai a realizat un record la care nici nu putem visa
Una din cele mai frumoase femei din lume ucisă de traficanți. Camerele au surprins momentul
O nouă monedă în România, bani noi de la BNR. Ce valoare are, cu ce ocazie s-a lansat
Neluțu Varga face anunțul mult așteptat: ”Petrescu se va ocupa de mâine ”