Real Madrid, favorită în cursa starului de 110.000.000 de euro! Anunțul presei din Germania
das Logo der Marke "FC Barcelona", Palma de Mallorca.
Marea lovitură e iminentă: starul de 85.000.000€ s-a înțeles cu Barcelona
Florinel Coman / Foto: Sport Pictures
Video De ce vor arabii să-și ”tragă” bani din clauza lui Coman. Gigi Becali a dezvăluit care sunt semnele de întrebare
Liga Digi Sport

a:1:{i:0;s:5:"Video";} Sporting Gijon - Espanyol 2-4. A doua victorie consecutivă pentru echipa lui Gâlcă

27.02.2016, 17:18

Costel Gâlcă începe să lege victoriile la Espanyol. Echipa antrenorului român s-a impus cu 4-2 în deplasare cu Sporting Gijon şi s-a îndepărtat pentru moment de zona periculoasă a clasamentului.

espanyol-1
  • Media: Liga Digisport, joi, 15:30, DGS 1

• Media: Fotbal Club, joi, 19:30, DGS 1

Gazdele au deschis scorul pe El Molinon, în minutul 20, prin Carlos Castro, aflat la al treilea meci consecutiv în care înscrie.

Espanyol a egalat cu patru minute înainte de pauză, când Burgui a realizat o acţiune de toată frumuseţea şi l-a învins pe Cuellar.

Trupa lui Gâlcă a trecut în avantaj in minutul 48, când Gerard Moreno a fructificat centrarea perfectă a lui Javi Lopez şi a marcat al patrulea gol al sezonului în La Liga.

Espanyol şi-a majorat avantajul peste zece minute, prin acelaşi Gerard Moreno, care a realizat dubla după un şut superb la colţul lung.

Gijon a redus din diferenţă imediat, prin acelaşi Carlos Castro, care făcut la rândul său "dubla" şi a relansat meciul.

Sporting a trimis de două ori mingea în bara, prin Sanabria şi Rachid Ait-Atman, dar cei care au înscris au fost tot oaspeţii. Pe un contraatac declanşat de Marco Asensio, şutul acestuia a fost deviat în proprie poartă de Luis Hernandez.

În minutul 83, Gijon a rămas în 10 oameni. Nacho Cases, intrat pe teren de scurt timp, a fost eliminat direct de către Carlos Velasco.

S-a terminat 4-2 în favoarea catalanilor, care au urcat pentru moment pe locul 13 şi au ajuns la 28 de puncte.

ECHIPELE

Sporting: Cuellar - L. Hernandez, Vranjes, Mere, Isma Lopez - Carmona (Halilovic 57), Mascarell (Cases73 ), Rachid, Jony - Sanabria (Lora 88), Carlos Castro

Antrenor: Abelardo Fernandez

Espanyol: Pau Lopez - Javi Lopez, Alvaro, O. Duarte, V. Alvarez - V. Sanchez (E. Roco 73), Diop, Abraham - Asensio, G, Moreno (S. Sevilla 89), Burgui (H. Perez 66)

Antrenor: Costel Gâlcă

LIVE VIDEO&SCORE

Min. 90: FINAL DE MECI! Espanyol Barcelona se impune cu 4-2 şi obţine a doua victorie consecutivă, îndepărtându-se pentru moment de zona fierbinte a clasamentului din La Liga.

Min. 80: GOOOOL ESPANYOL! Echipa lui Costel Gâlcă se desprinde din nou la două goluri, după autogolul lui Luis Hernandez. Jucătorul gazdelor a trimis în propria poartă o mingea centrată de pe partea stângă de Asensio.

Min 75: BARĂ SPORTING GIJON! Gazdele continuă să pună presiune la poarta lui Pau Lopez. Rachid a trimis un șut centrare înșelător care a lovit transversala porții catalane

Min 72: BARĂ SPORTING GIJON! Catalanii scapă fără gol primit la o fază extrem de delicată. După un corner, mingea a ajuns în fața porții, la Sanabria, care din cădere a șutat purtenic, dar a nimerit transversala

Min 62: GOOOOL SPORTING GIJON! GOOOL CASTRO! Replică imediată a gazdelor. Castro reușește și el dubla, cu o lovitură de cap din 6 metri.

Min 60: GOOOOL ESPANYOL! GOOOL GERARD MORENO! Atacantul lui Gâlcă reușește dubla, finalizând o acțiune personală cu un șut fără speranțe pentru Cuellar

Min 48: GOOOOL ESPANYOL! GOOOL GERARD MORENO! Început perfcet de repriză pentru formația catalană. Javi Lopez a centrat în fața porții pentru Gerard Moreno, care a reluat în plasa porții gazdelor din 6 metri

Min 46: A început repriza secundă a meciului dintre Sporting Gijon și Espanyol

Min 45: Final de repriză. Cele două formații au intrat la cabine la egalitate, scor 1-1

Min 42: GOOOOL ESPANYOL! GOOOL BURGUI! Echipa lui Costel Gâlcă a reușit să egaleze chiar înainte de pauză. Burgui a luat o acțiune pe cont propriu, a driblat toată apărarea gazdelor și l-a învins pe Cuellar cu un șut la colțul lung

Min 22: BARĂ ESPANYOL! Marcos Asensio execută foarte bine o lovitură liberă dintr-un unghi închis și trimite mingea în transversala porții apărate de Cuellar

Min 20: GOOOL SPORTING GIJON! GOOOL CASTRO! După câteva oportunități bune de a înscrie, gazdele au deschis scorul în cele din urmă. Pau Lopez a respins în față o centrare venită din flancul stâng al ofensivei gazdelor, balonul a ajuns la Carlos Castro, care a reluat în plasă din 8 metri.

Min 1: A început partida dintre Sporting Gijon și Espanyol

Etichete: galca , galca espanyol , gijon espanyol live video , sporting gijon espanyol video

Cei trei bărbați care transformă India într-o superputere economică. Țara va devansa Germania și Japonia până în 2027

Un oraș liniștit de coastă din statul indian Gujarat a atras mai multă atenție în luna martie decât...

ioana-nastase
”Cea mai frumoasă femeie din lume”, gata să spună totul despre Ilie Năstase: ”Nu mai pot să trăiesc în minciună. E dureros”

Scandal uriaș după Real Madrid - Bayern: nemții au egalat în minutul 90+13, dar degeaba! Eroare gravă de arbitraj
Real Madrid v FC Bayern München: Semi-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24
Specialistul a explicat tot, după faza decisivă care a declanșat un scandal uriaș la Real - Bayern + Momentul, cadru cu cadru