Aur la C.E. de caiac – canoe de la Zagreb pentru pentru Liviu Dumitrescu și Victor Mihalachi!
23.06.2012, 13:47Echipajul masculin de Canoe 2 al României, format din Liviu Dumitrescu şi Victor Mihalachi, a cucerit azi medalia de aur în finala la 1000 de metri, la Campionatele Europene de la Zagreb.
![kaiac.dumitrescu](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTIl/MkYxMiUyRjA0JTJGNTM5NV81Mzk1X2th/aWFjX2R1bWl0cmVzY3UuanBnJnc9MTA2/MCZoPTYzNiZoYXNoPTY0NmQ2MjQyNWEyY2U1NTg2OTYxMzVlNzczMjc1YjE0.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Cei doi sportivi români, multipli medaliați europeni şi mondiali, s-au impus detașat în cursă, cu timpul de 3:35.02 minute. La jumătatea probei, aceștia se clasau pe locul 2, pentru ca deja la 750 de metri să treacă pe prima poziție, pe care n-au mai părăsit-o până la final.
A fost cea de-a șasea medalie de aur pe care Dumitrescu și Mihalachi și-au trecut-o în palmares. Pe podium au mai urcat Germania (plus 0.52 secunde) şi Belarus (plus 0.72 secunde).
Proba de Canoe 2 pe distanţa de 1000 de metri este şi probă olimpică, cei doi sportivi români fiind calificaţi la JO de la Londra, unde reprezintă una dintre principalele speranțe ale României la o medalie olimpică.
Tot astăzi, echipajul masculin de Canoe 4 al României a luat medalia de argint în finala de la 1000 de metri. Sportivii Iosif Chirilă, Cătălin Costache, Mihail Simion şi Florin Comănici au încheiat cursa cu timpul de 3:23.54 minute. Proba a fost câştigată de Belarus (3:22.13 minute).
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
La Canoe 1, Iosif Chirilă s-a clasat pe locul 6 pe distanţa de 1000 de metri, iar echipajul feminin de Kaiac 4 s-a clasat în finala de la 500 de metri pe ultimul loc, al 9-lea.
Etichete: kaiac-canoe , aur , victor mihalachi , liviu dumitrescu
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnMuaXcucm8lMkZnYXRld2F5JTJGZyUy/RlptbHNaVk52ZFhKalpUMW9kSFJ3SlRO/QkpUSkdKVEpHJTJGYzNSdmNtRm5aVEE0/ZEhKaGJuTmpiMlJsY2k1eVkzTXQlMkZj/bVJ6TG5KdkpUSkdjM1J2Y21GblpTVXlS/akl3TWpRbCUyRk1rWXdOeVV5UmpJMkpU/SkdNakF6TXpRM01WOHlNRE16JTJGTkRj/eFgxWnBkbWxoYmkxS1pXNXVZUzFYYVd4/emIyNHQlMkZjMmt0Uld4dmJpMU5kWE5y/TG1wd1p5WjNQVFU1TUNabyUyRlBUTXpN/Q1pvWVhOb1BUZ3hNRFE1WkRreU5tUTFa/amd5T0RrME1EYzNObUZqWTJZd09UUmpP/VGhsLnRodW1iLmpwZyZ3PTM4MCZoPTIy/OCZoYXNoPTg4ZTVjYzliYmNhN2U2OTdkM2Q0OTU2ODNlZDFmYTI4.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...