Raluca Strămăturaru: "Acest loc 7 la JO reprezintă încununarea muncii mele"

Germania e lider în clasamentul pe medalii de la JO de iarnă

Getty Images

13.02.2018, 20:18
  • La Liga, etapa 24: Betis - Real (azi, 21:45, Digi Sport 2)
  • Liga 1, etapa a 25-a: Dinamo - FCSB (azi, ora 20:45, Digi Sport 1)

Germania a dominat proba feminină de sanie, în care România a obţinut cel mai bun rezultat la Jocurile Olimpice de iarnă din ultimii 24 de ani, prin Raluca Strămăturaru, şi ocupă primul loc în clasamentul pe medalii, după patru zile de la startul competiţiilor de la PyeongChang.

Cu 5 medalii de aur, două de argint şi două de bronz, Germania se află în faţa Olandei (4 medalii de aur, 4 de argint şi două de bronz) şi a Norvegiei (3 medalii de aur, 5 de argint şi 3 bronz).

Canada are tot 10 medalii în total, la fel ca Norvegia, dar ocupă doar poziţia a patra, pentru că doar 3 dintre ele sunt de aur.

În total, 10 ţări au obţinut cel puţin o medalie de aur, inclusiv gazda Coreea de Sud, şi 19 ţări au urcat măcar o dată pe podiumul olimpic de la PyeongChang.

Cel mai bun rezultat al României în Coreea de Sud a fost obţinut azi, de Raluca Strămăturaru, care a ocupat locul 7 în proba feminină de sanie. Din 1994, când Ioan Apostol şi Liviu Cepoi terminau pe locul 6 în proba de sanie, la Lillehammer, nu s-a mai întâmplat ca ţara noastră să se claseze atât de sus la JO de iarnă.

Datoriile lanțului de restaurante pe care îl deține depășesc 71 de milioane de lire sterline.

Video Surpriză pentru majoretele Coreei de Nord: în tribune a apărut sosia lui Kim Jong-un