darts

Video Dartsul ia amploare în România

Video Medalie de AUR la proba de 8+1! România este din nou campioană mondială

canotaj

Reacția Elisabetei Lipă după ce România a obținut două medalii de aur la Campionatele Mondiale

aur romania 8 1

01.10.2017, 19:24
  • Liga 1, etapa 25: Viitorul - Botoşani e luni, ora 20:45, pe Digi Sport 1

Echipajul feminin de 8+1 al României a cucerit aurul, duminică, la Campionatele Mondiale de canotaj de Sarasota-Bradenton (Florida/SUA), cu timpul de 6 min 06 sec 400/1000.

Echipajul alcătuit din Ioana Vrînceanu, Viviana-Iuliana Bejinariu, Mihaela Petrilă, Iuliana Popa, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Adelina Boguş, Laura Oprea şi Daniela Druncea a condus cursa de la un capăt la altul şi a devansat în clasamentul final Canada, 06 min 07 sec 090/1000, şi Noua Zeelandă, 06 min 07 sec 270/1000.

România a obţinut două medalii de aur la Mondiale, prima fiind adusă de Ionela-Livia Lehaci şi Gianina-Elena Beleagă, sâmbătă, în proba feminină de dublu vâsle categorie uşoară.

Tot duminică, la 8+1 masculin, România a ocupat locul 5. Cristian Ivaşcu, Marius-Vasile Cozmiuc, Adrian Damii, Constantin Adam, Constantin Radu, Sergiu-Vasile Bejan, Cristi-Ilie Pîrghie, Ciprian Tudosă şi Adrian Munteanu au fost înregistraţi în 05 min 31 sec 410/1000. Aurul a fost cucerit de Germania (05:26.850), pe locul al doilea a sosit echipajul SUA (05:28.450), Italia a terminat pe locul al treilea (05:28.900), iar pe patru s-a clasat Olanda (05:29.230).

România a aliniat şase echipaje la Mondialele din Florida.

La precedenta ediţie a Campionatelor Mondiale, în 2015, cea mai bună performanţă a României a fost locul 7.

Lupta strânsă se dă în continuare cu daneza Caroline Wozniacki, dar vine tare din urmă și Garbine...

Video Ambiții mari la tenis de masă: România e campioană europeană, acum vrea supremația mondială!

21616234 1488922971188453 9152463469604094738 n

Drama unei foste mari campioane de tenis

Exclusiv Medalia de aur de la spadă, raza de lumină a României la JO. "Am scris istorie, e cea mai de preț"

romania aur

Phelps e de neoprit: 22 de medalii de aur și 4 titluri olimpice la aceeași probă