România a pierdut finala CE la tenis de masă. Al treilea argint consecutiv
07.10.2013, 20:51România s-a calificat pentru a treia oară la rând în finala la Campionatul European. Întrecerea desfășurată în acest an la Schwechat (Austria) s-a încheiat trist pentru fetele noastre, care au fost învinse în duelul final, de către reprezentantele Germaniei.
![bernadette szocs ping pong](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTMl/MkYxMCUyRjA3JTJGMTQ0ODAzXzE0NDgw/M19iZXJuYWRldHRlX3N6b2NzX3Bpbmdf/cG9uZy5qcGcmdz0xMDYwJmg9NjM2Jmhh/c2g9N2YxYmRkMDQ5OWI2MDExN2RmM2FmM2MxM2IxYWEyYjE=.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
La fel ca și în cadrul celorlalte două ediții, echipa României a fost formată din Eliza Samara, Daniela Dodean şi Bernadette Szocs (FOTO).
Reprezentantele noastre au cedat în finala cu nemțoaicele, scor 1-3, după ce Dodean adusese primul punct pentru echipa noastră. După ce a condus cu 1-0, România a pierdut toate cele 3 partide ce au urmat: Samara a pierdut în set decisiv în fața lui Han Ying, iar Szocs a cedat tot în setul 5 în duelul cu cealaltă asiatică - Xiana Shan.
În meciul 4, Dodean a condus-o pe Han Ying cu 2-1 la seturi, însă nu a izbutit să închidă partida. Nemțoaica naturalizată și-a adjudecat următoarele două acte, a învins și a adus cel de-al treilea punct pentru Germania.
Este cea de-a treia oară consecutiv când România pierde în ultimul act la Campionatele Europene pe echipe, la feminin. În 2010, la Ostrava și în 2011, la Gdansk, tricolorele s-au recunoscut învinse de fiecare dată în fața Olandei. În 2012, la Herning, nu s-a mai organizat competiția pe echipe.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Parcursul fetelor noastre până în finala cu Germania:
În primul meci de la Europene, România a câștigat cu 3-2 în fața Ucrainei, pentru ca apoi să se impună clar în duelurile următoare: 3-0 cu Ungaria, şi tot 3-0 contra Rusiei, în semifinale.
În ultimul act reprezentantele noastre au dat piept cu jucătorarele din Germania, o echipă formată din Ying Han, Xiana Shan şi Kristin Silbereisen (33). Nemţoaicele au trecut în semifinale cu 3-1 de Cehia.
Etichete: tenis de masa , ce tenis de masa , tenis de masa romania , ping pong , campionatul european de tenis de masa , dodean romania , bernadette szocs , samara tenis de masa
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...