Max Verstappen, la MP de Formula 1 al Belgiei / Foto: Profimedia

Video Max Verstappen câștigă Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei, după ce a plecat al șaselea la start. Leclerc termină pe 3

30.07.2023, 17:35
  • Baraj SuperLigă: Botoșani - Mioveni, vineri, 20:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, vineri, 22:00, DGS 1

Olandezul Max Verstappen (25 de ani) s-a impus în Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei, după ce a plecat al șaselea de la linia de start a cursei.

Monegascul Charles Leclerc (25 de ani), de la Ferrari, a plecat din pole position în Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei, dar nu a reușit să termine nici pe locul al doilea cursa.

Max Verstappen câștigă MP de Formula 1 al Belgiei. Charles Leclerc termină al treilea

Deși a plecat din pole-position, Charles Leclerc a fost depășit destul de repede de Sergio Perez în startul cursei.

Oscar Piastri și Carlos Sainz s-au ciocnit în startul cursei și au abandonat amândoi la Spa Francorchamps.

Max Verstappe, plecat de pe locul șase din cauza unei penalizări primite în califirări, a intrat ușor în depășiri și a ajuns la un moment dat în spatele colegului Sergio Perez.

După mai multe tururi în care a fost în spatele mexicanului, Max Verstappen l-a depășit pe Perez în turul 17 și nu s-a mai oprit până la finalul cursei.

Astfel, Verstappen a triumfat în Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei, Perez a terminat al doilea, în timp ce Leclerc a încheiat podiumul.

Britanicul Lewis Hamilton a forțat pe finalul cursei de la Spa Francorchamps și a terminat al patrulea.

Clasamentul piloților pentru cursa de la Spa Francorchamps

Clasamentul piloților din Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei / Foto: formula1.com

Clasamentul general al piloților din Formula 1

Clasamentul general al piloților din Formula 1 / Foto: formula1.com

Clasamentul constructorilor din Formula 1

Clasamentul constructorilor din Formula 1 / Foto: formula1.com

Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei, câștigat de Max Verstappen

FINAL DE CURSĂ

UPDATE: Turul 44: Max Verstappen triumfă în Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei. Sergio Perez a încheiat al doilea, iar Charles Leclerc al treilea.

UPDATE: Turul 39: Ocon trece spectaculos de Tsunoda.

UPDATE: Turul 28: Lewis Hamilton intră la boxe și îi cedează poziția a patra lui Fernando Alonso.

UPDATE: Turul 17: Max Verstappen trece la conducerea cursei de la Spa Francorchamps, după ce îl devansează și pe colegul Sergio Perez.

UPDATE: Turul 9: Verstappen trece și de Leclerc și ajunge în spatele colegului Sergio Perez.

UPDATE: Turul 6: Verstappen trece de Lewis Hamilton și ajunge pe podium, după ce a plecat al șaselea la start.

UPDATE: Turul doi:  Oscar Piastri ajunge în afara pistei și nu mai poate continua cursa după un contact cu Carlos Sainz. Ulterior, adversarul Sainz a renunțat și el la cursă.

UPDATE: Leclerc a plecat din pole-position, dar Sergio Perez i-a luat fața monegascului deja.

UPDATE: Start în Marele Premiu de Formual 1 al Belgiei.

UPDATE: Piloții parcurg turul de formare.

Olandezul Max Verstappen (Red Bull), liderul clasamentului piloților, a obținut vineri cel mai bun timp în calificări, dar nu va porni duminică decât pe poziţia a șasea a grilei de start, după ce a primit o penalizare de cinci locuri din cauza unei schimbări a cutiei de viteze peste cota autorizată.

Pe grila de start de astăzi, Charles Leclerc va fi urmat de Sergio Perez (Red Bull Racing), Lewis Hamilton (Mercedes), Carlos Sainz (Ferrari), Oscar Piastri (McLaren) și Max Verstappen.

Sâmbătă, Max Verstappen a câștigat cursa de sprint, urmat de Oscar Piastri (McLaren) și Pierre Gasly (Alpine).

În urma acestei victorii, care i-a adus opt puncte, olandezul şi-a consolidat poziţia de lider al clasamentului general din Formula 1, distanţându-se la 118 puncte de mexicanul Sergio Perez, coechipierul său de la Red Bull, care a abandonat sâmbătă.

În 2022, Max Vestappen a câștigat Marele Premiu al Belgiei, deși n-a plecat din pole position.

Clasamentul piloților din Formula 1

Clasamentul general al piloților / Foto: formula1.com

Etichete: ferrari , formula 1 , red bull , max verstappen , charles leclerc

Avertisment după ce o dansatoare a murit sufocată în timp ce avea relații intime cu iubitul ei

Un medic legist a emis un avertisment după ce o anchetă a stabilit că o femeie a fost strangulată de iubitul ei, în timp ce întrețineau relații intime.

Foto Ianis Hagi, lovit în față de Vinicius Junior! Gestul făcut imediat apoi de starul lui Real Madrid

Reacția "Împăratului" Fatih Terim, după ce Răzvan Lucescu l-a bătut a 3-a oară la rând: "Trebuie s-o spun!"

Familia lui Schumacher a strâns 4.000.000 €. Bani pentru ”tratamente pe care nicio ființă umană nu le-a primit”

Exclusiv Ilie Dumitrescu a văzut ipostaza cu ”pătrățelele” fotbaliștilor de la Corvinul și a reacționat: ”Vrei să-ți spun ceva?”

Video Victorie istorică! Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României, după ce a învins-o pe Oțelul la penalty-uri

Exclusiv Florin Prunea: ”Fără dar și poate, este numărul 1 din România”

Lotul Franței pentru EURO 2024 a fost anunțat! Decizie neașteptată a selecționerului

Exclusiv Răzvan Zăvăleanu a intervenit în ”cazul Edgar Ie”: ”N-am cum să fiu convins”

Englezii au anunțat suma uriașă pregătită de Tottenham pentru transferuri! "Accent pe fundași"

A văzut cum a apărut în public la Miami și a întrebat-o direct: ”Ești bolnavă?”. Răspunsul dat imediat de model

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Chinei! Premieră pentru pilotul olandez

PEROZO femeie și fiica ei au fost date afară dintr-un supermarket, din cauza felului în care erau îmbrăcate: „Mi s-a părut ridicol!”

FILM NOWCum arată Eva Green la 18 ani de când a fost fată Bond. A făcut furori în două apariții în aceeași zi la Cannes

Adrian Mititelu a început revoluția la FC U Craiova: a semnat cu 5 fotbaliști! Detalii secrete din Bănie citeşte ştirea pe Prosport.ro

Simona Halep a vorbit despre finalul carierei: ”Vreau să mă retrag de pe teren” VIDEO citeşte ştirea pe ziare.com

ITP la 6 luni pentru acești șoferi români, s-a schimbat legea. Care sunt mașinile vizate citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Fustă foarte scurtă, top minuscul și cizme cu toc cui, atuurile vestimentare pe care mizează Alexandra Stan. Dans senzual pe Instagram