Adrian Mutu, antrenorul celor de la Neftchi / Foto: Instagram @adrian10mutu

Adi Mutu, un pachet de nervi la conferința de presă după al treilea meci oficial la rând fără victorie

15.08.2023, 12:35
  • SuperLiga: CFR - Farul, sâmbătă, 21:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - Sepsi, sâmbătă, 21:00, DGS 2

Neftchi Baku și Adrian Mutu (44 de ani) nu au reușit decât un rezultat de egalitate cu Sabail, 1-1, un meci în care egalarea a venit pe final, în minutul 81, din penalty.

La conferința de presă, fostul antrenor al Rapidului era mai nervos decât a putut fi văzut în cele 18 luni din Giulești. Este al treilea meci oficial la rând în care echipa nu câștigă. În campionat, în prima etapă, Neftchi a pierdut în deplasare cu Kapaz, scor 0-1, apoi a fost învinsă pe teren propriu de Beșiktaș, scor 1-3, în Conference League, iar acum a venit acest semieșec.

Mutu, nervos după semieșecul cu Sabail. ”Vom fi mai puternici după pauza pentru echipele naționale”

Antrenorul român se plânge de lipsa timpului pentru pregătirea jocurilor și solicită mai multe transferuri.

"Ritmul jocurilor este prea mare pentru noi. Nu există timp să ne antrenăm bine. Mâine (n.r. marți) plecăm spre Istanbul. După ce ne întoarcem de acolo, va trebui să jucăm din nou. Nu avem timp să ne pregătim pentru meciuri. Este o perioadă dificilă pentru noi.

Era prea târziu să amânăm umătorul meci (n.r. în camionatul Azerbaijanului). Ne-ar fi ajutat să-l amânăm pe cel din prima etapă, am făcut solicitare, dar am fost refuzați. ... Vom trece printr-o perioadă dificilă. Vom folosi pauza pentru meciurilor naționalelor. În câteva săptămâni, echipa va fi mai bună. Asteptam noi transferuri și vom fi mai puternici după sosirea lor.

Am fost supărat pentru că nu-mi place să pierd. Chiar și când joc acasă cu fiul meu, vreau să câștig. Sunt foarte sensibil cu chestia asta la fotbal”, a declarat Adrian Mutu la finalul jocului.

Remiză pentru Adrian Mutu și Neftchi Baku în al doilea meci din campionat

În a doua etapă a campionatului de fotbal din Azerbaijan, cei de la Nefchi Baku au remizat în meciul de pe teren propriu contra celor de la Sabail, scor 1-1.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 34, prin Pedro, în timp ce formația lui Adrian Mutu a egalat în repriza a doua, prin Saief, din penalty, în minutul 81.

Astfel, după două etape disputate în noul sezon, Netfchi se află pe locul opt în clasament, cu un singur punct.