Marko Arnautovic (Inter) depășește doi adversari de la Benfica / Foto: Profimedia

”A rupt blestemul”! Jucătorul care a marcat în Champions League după o pauză de 4740 de zile

30.11.2023, 08:21
  • La Liga: Las Palmas - Real Betis, joi, 20:30, DGS 4

• La Liga: Almeria - Barcelona, joi, 22:30, DGS 1

Inter Milano a remizat, scor 3-3, cu Benfica, în deplasare, în etapa a 5-a a Grupei D din Champions League.

Golurile din acest meci au fost marcate de Joao Mario (minutele 8, 13 și 34) pentru portughezi, respectiv Marko Arnautovic (minutul 51), Davide Frattesi (minutul 58) și Alexis Sanchez (minutul 72) pentru italieni.

Marko Arnautovic, gol după 4740 de zile în Champions League

În această partidă, Marko Arnautovic (34 de ani), atacantul celor de la Inter Milano, a marcat în minutul 51 din pasa lui Yann Bisseck (23 de ani) și, astfel, a reușit să puncteze pe tabela de marcaj în cea mai importantă competiție inter-cluburi din Europa după o pauză de 4740 de zile.

Ultima oară când vârful austriac marcase în Champions League a fost în iarna anului 2010, când acesta juca pentru Werder Bremen și puncta chiar împotriva actualei sale echipe, Inter, într-o partidă pe care germanii au câștigat-o cu scorul de 3-0 în ultima etapă a grupelor de UCL.

Conform celor de la Sponda Nerazzurra, această perioadă ”de secetă” a lui Marko Arnautovic reprezintă cel mai lung interval de timp înregistrat vreodată între două goluri marcate de un jucător în istoria Champions League.

• 3 goluri a marcat Arnautovic în Champions League

Împrumutat de Inter Milano până la sfârșitul acestui sezon de la Bologna, Marko Arnautovic a marcat un gol și a furnizat o pasă decisivă, în 10 meciuri jucate pentru italieni.

• 5 milioane de euro este cota de piață a lui Arnautovic, potrivit Transfermarkt

În cariera sa, în afară de Inter Arnautovic a mai jucat pentru Bologna (58 de meciuri, 25 de goluri, două pase decisive), Floridsdorfer (18 partide, 5 goluri), Shanghai Port (39 de partide, 20 de goluri, 4 pase de gol), Twente (59 de partide, 14 goluri, 10 assist-uri), West Ham (65 de meciuri, 22 de goluri, 12 pase decisive), Werder Bremen (84 de partide, 16 goluri, 13 pase decisive) și Stoke City (145 de meciuri, 26 de goluri, 32 de assist-uri).

VIDEO cu golul marcat de Marko Arnautovic în meciul Benfica - Inter, scor 3-3

VIDEO Rezumat Benfica - Inter, scor 3-3

Etichete: champions league , inter milano , marko arnautovic

Bărbatul omorât în bătaie de doi tineri de 16 și 20 de ani lângă Parcul Crângași a încercat să apere două fete

Bărbatul de 46 de ani care a fost omorât de doi tineri, de 16 și 20 de ani, lângă Parcul Crângași din București, a încercat să apere două fete, fiicele iubitei lui, care îl însoțeau.

Nota primită de Radu Drăgușin, după ce a jucat peste 100 de minute cu Manchester City

Foto Ianis Hagi, lovit în față de Vinicius Junior! Gestul făcut imediat apoi de starul lui Real Madrid

Video Ce a spus Ange Postecoglou despre Radu Drăgușin chiar pe gazon, imediat după meciul cu Manchester City

Radu Drăgușin i-a făcut pe spanioli să exclame ”Incredibil! Inexplicabil!” în meciul cu City. Reacția lui spune totul

Video Victorie istorică! Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României, după ce a învins-o pe Oțelul la penalty-uri

Presa din Grecia, tranșantă după ce PAOK-ul lui Lucescu a ajuns să aibă titlul la mâna ei: "La gunoi!"

Exclusiv Mircea Lucescu a spus lucrurilor pe nume, după ce Dan Șucu ar fi ales noul antrenor al Rapidului

Cristiano Ronaldo a cerut, arabii trec la treabă: transfer de peste 100.000.000€ la Al-Nassr!

Posibilii adversari ai Corvinului în preliminariile Europa League, după câștigarea Cupei României

A câștigat titlul cu FCSB, iar acum Siyabonga Ngezana visează la grupele Champions League

Cadoul pe care Real Madrid i l-a pregătit eroului Joselu

PEROZKim Kardashian, cu părul blond și îmbrăcată într-o rochie mulată, un look în stilul Pamela Anderson, anii '90: „Babewatch”

FILM NOWCum arată Eva Green la 18 ani de când a fost fată Bond. A făcut furori în două apariții în aceeași zi la Cannes

Prima reacție milionarului Dorin Mateiu, bărbatul de 57 de ani care s-ar iubi cu Simona Halep! Ce zice de relație citeşte ştirea pe Prosport.ro

Simona Halep a vorbit despre finalul carierei: ”Vreau să mă retrag de pe teren” VIDEO citeşte ştirea pe ziare.com

Adevărul despre aflarea locației unui contact din WhatsApp, fără să știe citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Fosta iubită a lui Dorian Popa, super distracție în Dubai. Bruneta de 41 de ani și-a luat la ea numai ținute scurte, decupate și mulate