Diogo Jota, în momentul golului doi în Atalanta vs. Liverpool/ foto: Getty Images

Video Atalanta - Liverpool 0-5. Festival ofensiv al echipei lui Klopp, cu Diogo Jota ”la butoane”. Ajax bate și e pe doi în grupa D

04.11.2020, 00:09
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Liverpool a făcut un show veritbail în partida din deplasare cu Atalanta, în grupa D a UEFA Champions League, serie din care mai fac parte Ajax și danezii de la FC Midtjylland

Atalanta - Liverpool 0-5 | Diogo Jota, eroul lui Klopp în Italia

Portughezul Diogo Jota a fost în mare formă, deschizând scorul în minutul 16 al jocului, cu o scăriță de clasă peste goalkeeper-ul gazdelor, Sportiello.

Tot Jota a dublat avantajul trupei lui Jurgen Klopp. S-a întâmplat în minutul 33, când lusitanul a finalizat cu un șut cu dreptul, pe colțul scurt, după ce reușise o preluare cu piciorul stâng.

Liverpool s-a desprins și mai clar la două minute după pauză. Mohamed Salah a profitat de avântul ofensiv al Atalantei, a primit mingea în propria jumătate și a înscris superb, după o cursă de circa 50 de metri.

După alte două minute, Sadio Mane și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor. De această dată Salah s-a transformat în servant pentru colegul său din Senegal, care l-a lobat pe Sportiello și a dus scorul la 4-0.

Diogo Jota a înscris pentru a treia oară, în minutul 54. A primit de la Mane, l-a driblat pe portarul italian și a finalizat fără emoții.

Echipele la Atalanta vs. Liverpool:

• Atalanta: Sportiello - Toloi, Djimsiti, Palomino - Hateboer ('81 Depaoli), Pasalic ('63 Malinovsky), Freuler, Mojica ('81 Matteo Ruggeri) - Alejandro Gomez ('81 Sam Lammers) - Luis Muriel ('52 Pessina), Duvan Zapata
  • Liverpool: Alisson Becker - Alexander-Arnold ('82 Neco Williams), R. Williams, Gomez, Robertson ('65 Naby Keita) - Henderson ('66 Milner), Curtis Jones, Wijnaldum ('82 Tsimikas) - Salah, Diogo Jota ('66 Firmino), Sadio Mane

Rezumat Atalanta vs. Liverpool:

FC Midtjylland - Ajax 1-2 | Olandezii se impun în Danemarca și sunt pe locul doi în grupa D

Ajax a deschis scorul după doar un minut pe MCH Arena, din Herning. Antony l-a învins pe portarul gazdelor cu un șut în colțul lung, din interiorul careului.

Olandezii și-au mărit avantajul în minutul 13, prin Dusan Tadic. Sârbul a transformat o lovitură liberă indirectă din careul mic al celor de la Midtjylland, acordată după o greșeală a danezilor, care i-au pasat propriului goalkeeper, iar acesta a prins mingea.

Cinci minute mai târziu, gazdele au revenit pe tabelă, prin reușita lui Anders Dreyer, care a șutat superb, din marginea careului, și l-a învins pe Onana. În ciuda unui meci viu, nu s-a mai înscris. Antony, autorul primului gol, a avut o reușită anulată pentru ofsaid, în minutul 65.

Echipele la Midtjylland vs. Ajax:

• Midtjylland: Andersen - Andersson ('64 Cools), Sviatchenko, Scholz, Paulinho - Onyeka, Cajuste ('81 Ferreira) - Dreyer ('75 Kraev), Pione Sisto, Mabil - Sory Kaba ('81 Lasse Vibe)
  • Ajax: Onana - Mazraoui ('77 Klaiber), Schuurs ('60 Alvarez), Lisandro Martinez, Tagliafico - Ekkelenkamp ('46 Klaassen), Blind, Gravenberch - Antony ('90 Lassina Traore), Dusan Tadic, Quincy Promes

Clasamentul în grupa D, după trei runde

Etichete: grupa d , atalanta liverpool , midtjylland-ajax

Prinţul Paul al României a fost prins de poliţişti într-un resort din Malta. România va cere extrădarea acestuia

Prinţul Paul Phillipe al României, unul dintre fugarii celebri de la noi în țară, a fost prins în Malta. Potrivit surselor, era într-un resort, în vacanță, de unde ar fi fost ridicat de polițiști. Era fugit de aproape patru ani din România, unde este condamnat la 3 ani și 4 luni de închisoare.

Exclusiv Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Foto Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!

Exclusiv Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”

Cum a numit-o Gică Hagi pe FCSB, după ce a câștigat titlul chiar după victoria cu Farul

Video FCSB este noua campioană a României! Titlul, asigurat matematic după 2-1 cu Farul

Exclusiv Gata! Dan Petrescu s-a răzgândit

Au luat titlul cu FCSB și acum urmează să semneze contractele + Cine va pleca de la campioană

Exclusiv ”Dacă vine Gigi Becali cu un milion?”. Laszlo Dioszegi a dat răspunsul și și-a anunțat decizia finală

Transferul lui Florinel Coman e ”99% gata”

Știm semifinalele UEFA Europa League: AC Milan și Liverpool au fost eliminate!

PEROZAmal Clooney, într-o rochie mini de peste 20.000 de dolari. Avocata și-a arătat picioarele perfecte la o cină în New York

FILM NOWCum arată Tia Carrere la peste 20 de ani de la serialul "Vânătoarea de comori". Într-o rochie scurtă și decoltată, la 57 de ani, actrița pare că a făcut un pact cu timpul

Gigi Becali a anunțat primul transfer al verii pentru Champions League! Semnează cu FCSB: ”Am vorbit cu el” citeşte ştirea pe Prosport.ro

FCSB e campioana României după 9 ani! Meciul decisiv, contra lui Gică Hagi citeşte ştirea pe ziare.com

Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Kanye West, din nou în centrul atenției. Reacții după ce rapperul i-a făcut un „compliment” deplasat Biancăi Censori