Jucătorii celor de la Inter / Foto: Profimedia

Video Benfica – Inter 0-2. Italienii, cu un pas în semifinalele Champions League

11.04.2023, 23:51
  • Baraj SuperLigă: Botoșani - Mioveni, vineri, 20:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, vineri, 22:00, DGS 1

Inter Milano s-a impus cu scorul de 2-0 în fața portughezilor de la Benfica în prima manșă a duelului din sferturile de finală ale UEFA Champions League.

Italienii au controlat total partida, astfel că în returul programat pe 19 aprilie, Inter intră cu un avantaj de două goluri.

Benfica – Inter 0-2. Italienii avantaj de două goluri înaintea returului

Prima ocazie mare a partidei a venit abia în minutul 16, când Rafa Silva a șutat în forță din careu, însă, pe direcția lui Onana. Lusitanii au pus în pericol poarta oaspeților și în minutul 19, la șutul lui Joao Mario.

Replica lui Inter a venit în minutul 25, când Acerbi a expediat un șut în forță de la mare distanță, însă balonul a trecut puțin peste poartă.

Milanezii puteau marca și pe finalul primei reprize, însă Lautaro Martinez nu a ajuns la un balon trimis în fața porții de Dimarco.

Italienii au deschis scorul după pauză, în minutul 51, când Barella s-a înălțat la o centrare perfectă expediată de Bastoni și a înscris cu capul.

Lusitanii au fost aproape de a restabili egalitatea câteva minute mai târziu, dar Dumfries a avut două intervenții senzaționale și a păstrat scorul intact.

În minutul 79, Joao Mario a atins mingea cu mâna în careu, iar centralul a dictat penalty. Lukaku a mers la punctul cu var și a dublat avantajul trupei lui Inzaghi.

Pe final, Goncalo Ramos a fost aproape să reducă din diferență, însă Onana a intervenit salvator.

VIDEO Rezumatul partidei Benfica - Inter 0-2

Benfica - Inter 0-2

Min. 90+4: Final de meci!

Min. 90+4: Ocazie Benfica! Goncalo Ramos este aproape să înscrie golul de onoare, însă Onana intervine salvator.

Min. 82: Goool Inter! Lukaku înscrie de la 11 metri.

Min. 79: Penalty pentru Inter! Joao Mario atinge balonul cu mâna în interiorul careului, iar centralul partidei dictează penalty după ce merge la monitorul VAR.

Min. 78: Ocazie Inter! Dumfries încearcă să înscrie cu capul la centrarea lui Bastoni, dar Vlachodimos reușește să respingă. Mingea ajunge tot la Dumfries care trimite spre poartă, dar șutul său este blocat.

Min. 73: Ocazie Benfica! Grimaldo șutează de la marginea careului, însă mingea este deviată și iese în afara terenului.

Min. 66: Ocazie Inter! Mkhitaryan șutează din interiorul careului, însă Vlachodimos are o intervenție bună și respinge.

Min. 57: Ocazie Benfica! Joao Mario pasează în interiorul careului, acolo unde Grimaldo aștepta în fața porții, acesta nu reușește să trimită spre poartă, dar Goncalo Ramos încearcă să îl învingă pe Onana, însă Dumfries blochează excelent. Minge se întoarce la lusitani, dar Dumfries are din nou o intervenție foarte bună.

Min. 51: Goool Inter! Bastoni avansează în flancul stâng și centrează în fața porții, acolo unde Barella apare la finalizare și trimite cu capul în poarta lusitanilor.

Min. 41: Ocazie pentru Inter! Barella centrează, Dimarco trimite în careu, dar balonul trece prin spatele lui Lautaro Martinez.

Min. 25: Ocazie pentru Inter! Acerbi șutează de la mare distanță, însă balonul trece puțin peste poartă.

Min. 19: Ocazie pentru Benfica! Joao Mario trimite o diagonală, însă balonul trece pe lângă poarta milanezilor.

Min. 16: Ocazie pentru Benfica! Rafa Silva șutează din interiorul careului pe direcția lui Onana, iar portarul lui Inter reușește să respingă.

Min. 1: Începe meciul!

Benfica: Vlachodimos – Gilberto, Antonio Silva, Morato,Grimaldo- Ciquinho, Florentino – Joao Mario, Rafa Silva, Aursnes – Goncalo Ramos

Rezerve: Soares, Andre Gomes, Verissimo, Neres, Goncalo Guedes,Tengstedt, Schjelderup, Musa, Rodrigues, Joao Tome, N’Dour, Joao Neves

Inter: Onana – Darmian, Acerbi, Bastoni – Dumfries, Barella, Brozovic, Mkhitaryan, Dimarco – Martinez, Dzeko

Rezerve: Handanovic, Cordaz, Gagliardini, De Vrij, Gosens, Correa, Bellanova, Asllani, D’Ambrosio, Carboni, Zanotti, Lukaku

În ”optimi” Inter a reușit să învingă tot o echipă din Portugalia, pe FC Porto. Milanezii au câștigat turul, scor 1-0, în timp ce returul s-a terminat la egalitate, scor 0-0.

De cealaltă parte, Benfica a avut o misiune mult mai ușoară. ”Vulturii” au trecut de belgienii de la Club Brugge, scor 7-1 la general.

Ultimele meciuri directe dintre cele două formații datează din 2004, în cadrul ”optimilor” Champions League. Turul din Portugalia s-a încheiat 0-0, în timp ce returul de pe Meazza s-a terminat cu victoria celor de la Inter, scor 4-3.

Benfica - Inter, LIVE VIDEO, de la ora 22:00, pe Digi Sport 2. Echipele probabile:

Inter (3-5-2): Onana; Acerbi, Bastoni, Darmian; Dumfries, Barella, Brozovic, Mkhitaryan, Dimarco; Lautaro Martinez, Dzeko.

Antrenor: Simone Inzaghi

Benfica (4-2-3-1): Vlachodimos; Gilberto, Morato, Antonio Silva, Grimaldo; Florentino, Chiquinho; Aursnes, Rafa Silva, Joao Mario; Ramos.

Antrenor: Roger Schmidt

Etichete: inter , champions league , benfica , ucl

Avertisment după ce o dansatoare a murit sufocată în timp ce avea relații intime cu iubitul ei

Un medic legist a emis un avertisment după ce o anchetă a stabilit că o femeie a fost strangulată de iubitul ei, în timp ce întrețineau relații intime.

Reacția "Împăratului" Fatih Terim, după ce Răzvan Lucescu l-a bătut a 3-a oară la rând: "Trebuie s-o spun!"

Exclusiv Ilie Dumitrescu a văzut ipostaza cu ”pătrățelele” fotbaliștilor de la Corvinul și a reacționat: ”Vrei să-ți spun ceva?”

Video Victorie istorică! Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României, după ce a învins-o pe Oțelul la penalty-uri

Presa din Grecia, tranșantă după ce PAOK-ul lui Lucescu a ajuns să aibă titlul la mâna ei: "La gunoi!"

Ce au scris francezii, după ce Simona Halep a abandonat în primul tur de la Trophee Clarins

Exclusiv Surpriză! Jucătorul de la FCSB văzut în lotul României la EURO 2024

Video Exclusiv Helmut Duckadam a aflat ce antrenor aduce Rapidul și a făcut gluma serii

Allegri, OUT! Juventus și-a ales viitorul antrenor

45.000.000€ pentru "Messi al Turciei"! Real Madrid s-a decis pe loc

Primele echipe care îl vor pe Vitor Roque, după ce Barcelona i-a stabilit prețul

A câștigat titlul cu FCSB, iar acum Siyabonga Ngezana visează la grupele Champions League

PEROZO femeie și fiica ei au fost date afară dintr-un supermarket, din cauza felului în care erau îmbrăcate: „Mi s-a părut ridicol!”

FILM NOWCum arată Eva Green la 18 ani de când a fost fată Bond. A făcut furori în două apariții în aceeași zi la Cannes

Adrian Mititelu a început revoluția la FC U Craiova: a semnat cu 5 fotbaliști! Detalii secrete din Bănie citeşte ştirea pe Prosport.ro

WTA Roma: Sabalenka promite "răzbunare" în fața lui Swiatek. "Cu ajutorul vostru, o să o înving" citeşte ştirea pe ziare.com

ITP la 6 luni pentru acești șoferi români, s-a schimbat legea. Care sunt mașinile vizate citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Fustă foarte scurtă, top minuscul și cizme cu toc cui, atuurile vestimentare pe care mizează Alexandra Stan. Dans senzual pe Instagram