Fotbaliștii lui Bayern, după victoria cu Salzburg / Foto: Getty Images

Borna fără precedent bifată de Bayern Munchen după calificarea în sferturile Ligii Campionilor

09.03.2022, 00:07
  • FOTBAL: Oviedo - Espanyol, duminică, 19:30, DGS 2

• MEDIA: Fotbal European, duminică, 21:00, DGS 1

Bayern Munchen a învins-o fără drept de apel pe RB Salzburg, scor 7-1, și s-a calificat, cu 8-2 la general, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Austriecii au venit la Munchen cu speranțe după remiza din tur, însă calificarea a fost tranșată de Bayern după 23 de minute, interval în care Robert Lewandowski a marcat de trei ori.

VIDEO cu rezumatul meciului Bayern - Salzburg 7-1:

Datorită succesului cu Salzburg, Bayern Munchen s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor pentru a 20-a oară în istorie.

Potrivit statisticienilor de la Opta, niciun alt club nu a fost prezent în sferturile Ligii Campionilor de atât de multe ori.

Următoarea clasată într-un astfel de top este FC Barcelona, care a ajuns în sferturile Ligii Campionilor în 18 rânduri. În acest sezon, formația catalană nu a trecut de grupe și joacă în Europa League, unde a ajuns în optimi, față a competiției în care o va întâlni pe Galatasaray.

Liverpool a pierdut cu Inter, dar e în sferturile Ligii Campionilor

În celălalt meci de marți, Inter a reușit să o învingă pe Liverpool cu 1-0 pe ”Anfield Road”, însă nu a fost suficient pentru o calificare în sferturi.

VIDEO cu rezumatul meciului Liverpool - Inter 0-1:

Echipa lui Jurgen Klopp a obținut accesul în faza următoare grație succesului din tur, scor 2-0.

Etichete: bayern munchen , recorduri champions league , bayern munchen - salzburg

Lecție de curaj de la un copil de 14 ani. Cu mâna fracturată, și-a salvat prietenul de la înec: „Mi-am dat ghipsul jos și am sărit”

Lecție de curaj oferită de un copil de 14 ani din Sibiu. Băiatul, cu mâna în ghips, și-a salvat prietenul de la înec.

Au promovat după 16 ani! ”Atmosferă sud-americană” în cel mai mare oraș din România care nu a avut echipă în Liga 1

Decizie scandaloasă în Rusia, înainte de primul meci al României la EURO! Ucrainenii au reacționat imediat

Tragedie în fotbal: a făcut meciul carierei cu adversara României, iar la 10 zile distanță a murit!

”Adevărata luptă a rușinii”: imagini reprobabile! Prima dispută din România dintre un bărbat și o femeie, KO după NOUĂ secunde

Ce nebunie! Echipa calificată deja în optimile EURO 2024, după doar un meci? ”Una dintre favoritele clare”

Foto ”Cel mai dezgustător moment de la EURO 2024”. Selecționerul Olandei, într-o ipostază jenantă: ”Ce faaaci?”

Live Text Slovenia - Danemarca 0-1, ACUM. GOOOL! Eriksen deschide scorul. Încă o ocazie ratată de nordic

Emoționant! Christian Eriksen a marcat la EURO 2024, la 1100 de zile după ce a suferit un infarct la EURO 2020

Exclusiv ”Este top”. Jucătorul român evidențiat înaintea meciului cu Ucraina

Oficial Jucătorul care ratează EURO 2024 după ce s-a îmbolnăvit a semnat cu Bayern

Primul transfer din ”era Kompany”. Bayern a activat clauza de reziliere de 30.000.000€

PEROZ"La naiba! De ce ești tânăr?". Sienna Miller, despre iubirea cu partenerul cu 15 ani mai mic, în care nici ea nu credea

FILM NOWBlonda despre care Kevin Costner spune că e o "frumusețe incontestabilă" și "o mare actriță". Cum i-a întors ea complimentele

Surpriză în atacul României cu Ucraina la EURO 2024! Cum a câștigat Denis Drăguș bătălia titularizării citeşte ştirea pe Prosport.ro

Ronaldinho se dezice de Brazilia: "Oameni buni, m-am săturat!" citeşte ştirea pe ziare.com

Șoferii români al căror permis de conducere expiră la 2 ani. De ce a fost micșorată valabilitatea carnetului de șoferi citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Bianca Censori, o nouă apariție controversată. A ieșit la restaurant într-o mantie transparentă. Toate privirile, îndreptate spre ea