Bucuria jucătorilor lui Chelsea după golul de 2-0 / Foto : Getty Images

Video Chelsea - Real Madrid 2-0 | Londonezii vor juca finala cu Manchester City de la Istanbul

05.05.2021, 23:53
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Chelsea s-a impus cu 2-0 în returul cu Real Madrid din semifinalele UEFA Champions League și va juca ultimul act de la Istanbul contra lui Manchester City.

Va fi a doua finală la rând pentru Thomas Tuchel după cea pierdută sezonul trecut cu PSG în fața lui Bayern Munchen.

Germanul a câștigat clar duelul tactic cu Zinedine Zidane - londonezii au dominat partida din start și au deschis scorul prin Timo Werner care a reluat facil în plasă după ce mingea a ricoșat din transversală.

Portarul gazdelor, Mendy, a fost și el imbatabil în duelul cu compatriotul său, Benzema, care a avut două mari ocazii în prima parte.

În rest, Chelsea s-a jucat cu focul - Havertz, Mount și Kante au trecut pe lângă majorarea scorului. Emoțiile s-au risipit abia spre final după reușita lui Mason Mount.

Gruparea de pe Stamford Bridge se impune cu 3-1 la general în fața spaniolilor care au 13 trofee ale Ligii Campionilor în palmares.

Chelsea va încerca să adauge în vitrină al doilea trofeu în finala de la Istanbul de pe 29 mai, transmisă în direct la Digi Sport.

Vezi video cu rezumatul meciului Chelsea - Real Madrid:

UPDATE Minutul 90+4 Final de partidă. Chelsea se impune cu 2-0 și va juca finala cu Manchester City de la Istanbul.

UPDATE Minutul 83 GOOOL Chelsea!!! Mason Mount reia în plasă centrarea lui Pulisic. El devine al doilea cel mai tânăr juctor englez care înscrie în semifinalele Ligii Campionilor după Wayne Rooney.

UPDATE Minutul 66 NGolo Kante nu-l poate învinge nici el pe Courtois după un contraatac purtat de Timo Werner.

UPDATE Minutul 58 Ratare uriașă Kai Havertz care îl ia la țintă pe Courtois.

UPDATE Minutul 53 Ocazie Chelsea! Mason Mount reia peste poartă după ce scăpase singur cu Courtois.

UPDATE Minutul 47 Ocazie Chelsea! Kai Havertz reia cu capul din centrarea lui Azpilicueta, iar Courtois este salvat de transversală.

UPDATE Minutul 46 A început repriza secundă.

UPDATE Minutul 45 Se încheie prima repriză.

UPDATE Minutul 34 O nouă ocazie pentru Benzema care continuă duelul cu Mendy! Portarul lui Chelsea respinge mingea trimisă cu capul de atacantul francez.

UPDATE Minutul 27 GOOOL Chelsea!!! Timo Werner reia în plasă din apropiere după ce Kai Havertz nimerise transversala.

UPDATE Minutul 26 Ocazie mare Real Madrid! Karim Benzema șutează periculos lângă bară, dar Mendy plonjează și respinge.

UPDATE Minutul 18 Gol anulat lui Chelsea pentru ofsaid la Timo Werner.

UPDATE Minutul 12 Vine replica londonezilor cu șutul sănătos al lui Rudiger respins de Courtois.

UPDATE Minutul 11 Prima amenințare la poarta lui Chelsea este șutul lui Toni Kroos, fără emoții pentru Mendy.

UPDATE Minutul 1 A început partida de pe Stamford Bridge.

Chelsea pleacă favorită înainte de returul de pe Stamford Bridge cu Real, după rezultatul de 1-1 de la Madrid. Londonezii beneficiază de golul dat în deplasare și vânează un rezultat care să îi asigure calificarea în prima finală Champions League după nouă ani.

Echipele de start:

Chelsea: Mendy - Christensen, Thiago Silva, Rudiger - Azpilicueta, Jorginho, Kante, Chilwell - Mount, Werner, Havertz.

Real Madrid: Courtois - Nacho, Militao, Ramos, Mendy - Modric, Casemiro, Kroos - Vinicius, Hazard, Benzema.

Chelsea - Real Madrid, ora 22:00, LIVE VIDEO, pe Digi Sport 1. Londonezii, avantaj înainte de retur

Dacă Chelsea se va califica în finală, va fi a doua oară în ultimii trei ani când două echipe din Premier League ajung în ultimul act al Champions League, după ce, în 2019, Liverpool și Tottenham s-au duelat pentru trofeu la Madrid, pe Wanda Metropolitano.

Ieri, Manchester City și-a asigurat calificarea în finala Ligii Campionilor pentru prima oară în istorie, după ce a trecut de PSG cu 4-1 la general.

De partea cealaltă, Real Madrid are nevoie de o victorie sau de un egal cu cel puțin două goluri marcate pentru a se califica în finala Champions League.

Madrilenii au câștigat ultimele șapte finale de Champions League pe care le-au jucat. Ultima oară când au pierdut s-a întâmplat în sezonul 1980-1981, în fața lui Liverpool (1-0).

lie Dumitrescu, analiza meciului tur: "Chelsea a distrus laboratorul de la mijlocul terenului"

"Tuchel l-a surprins pe Zidane, a fost net superior din punct de vedere tactic. Real a fost vizibil incomodată de așezarea lui Chelsea. Pulisic a făcut o seară fantastică. Fundașii laterali de la Chelsea i-au surprins pe jucătorii de la Real cu pressingul avansat, n-au avut pe unde să iasă.

Marcelo nu a avut nici el soluții, Chelsea a acoperit foarte bine spațiile. Au fost multe momente când Chelsea a controlat jocul, i-am văzut de multe ori cu toți cei trei fundași centrali în jumătatea adversă.

Chelsea este o echipă lucrată, o echipă incomodă. Real nu a avut nicio ocazie în acest meci! Golul a venit din fază fixă, Real a pus probleme doar din faze fixe. Prea puțin pentru Real.

Nu mă așteptam ca Chelsea să aibă o asemenea abordare, să aibă posesia, în niciun moment nu s-au retras. Mă așteptam ca Zidane să schimbe sistemul de joc la pauză. Chelsea a distrus laboratorul de la mijlocul terenului, eu credeam că Modric, Kroos și Casemiro vor da totul.

În schimb, nu au existat pe teren! Chelsea este o echipă grea! Este incredibil ce arie acoperă Kante. Ai o siguranță fantastică cu el", a spus Ilie Dumitrescu la Eurofotbal.

Etichete: chelsea , real madrid , chelsea-real madrid , meciuri liga campionilor

Cum va arăta M5, superiahtul miliardarilor care se transformă în submarin. Va avea un heliport, un balon cu aer cald și un cinematograf

O companie austriacă vrea să construiască pentru miliardari un superiaht care se poate transforma într-un submarin. Reprezentanții firmei spun că superiahtul va avea mai multe facilități, printre care se numără și un heliport, un balon cu aer cald, o piscină, o sală de gimnastică, o galerie de artă și un cinematograf, transmite CNN.

Exclusiv Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Foto Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!

Exclusiv Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”

Cum a numit-o Gică Hagi pe FCSB, după ce a câștigat titlul chiar după victoria cu Farul

Exclusiv Gata! Dan Petrescu s-a răzgândit

Exclusiv 200 de minute! Atât a jucat la FCSB, iar Gigi Becali a luat decizia: ”Nici nu l-am văzut”

Record! 500.000 de cereri de bilete au fost făcute pentru un singur meci de Champions League

Foto Octavian Popescu a sărbătorit pe teren alături de persoana acuzată că-l distruge. Ce spunea Becali în urmă cu câteva luni

Boloni trimite ”săgeți” către PSG după titlul cucerit de parizieni: ”E a doua oară când se întâmplă asta!”

Xabi Alonso vrea să aducă la Bayer Leverkusen unul dintre cei mai vechi jucători ai lui Real Madrid

”Messi al Turciei” a transmis un mesaj categoric, după ce Ancelotti i-a stabilit viitorul

PEROZAmal Clooney, într-o rochie mini de peste 20.000 de dolari. Avocata și-a arătat picioarele perfecte la o cină în New York

FILM NOWCum arată Tia Carrere la peste 20 de ani de la serialul "Vânătoarea de comori". Într-o rochie scurtă și decoltată, la 57 de ani, actrița pare că a făcut un pact cu timpul

Horațiu Moldovan dă din lac în puț! Atletico îl vinde pe Oblak, dar Simeone a luat decizia transferului unui alt gigant citeşte ştirea pe Prosport.ro

FCSB e campioana României după 9 ani! Meciul decisiv, contra lui Gică Hagi citeşte ştirea pe ziare.com

Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Kanye West, din nou în centrul atenției. Reacții după ce rapperul i-a făcut un „compliment” deplasat Biancăi Censori