2. Robert Lewandowski (Bayern Munchen) / Foto Getty Images

E Barcelona victimă sigură?! Bayern, record greu de bătut la meciurile inaugurale ale grupelor Champions League

14.09.2021, 14:51
  • SuperLiga: Farul - Sepsi, vineri, 20:00, DGS 1

• Liga 2, play-off: Șelimbăr - Gloria Buzău, vineri, 17:00, DGS 1

Barcelona și Bayern se întâlnesc în această seară în prima etapă a grupelor Champions League, de la 22:00, în direct la Digi Sport 1.

Ultima întâlnire dintre cele două echipe s-a încheiat cu un scor umilitor pentru catalani. Bayern a învins-o pe Barcelona cu 8-2, în sferturile Champions League ale sezonului 2019-2020.

Bayern, 17 victorii la rând la meciurile inaugurale ale grupelor Champions League

Bayern este unul dintre cluburile cele mai puternice ale Europei, iar exemplul dat de conducere nemților este unul demn de urmat. Bavarezii nu au datorii, iar transferurile pe bani mulți sau salariile exorbitante sunt rare la campioana Germaniei, totul fiind făcut cu un plan bine conturat, atât din punct de vedere financiar, cât și sportiv.

Câștigătoare a Bundesligii în ultimii 9 ani, Bayern a reușit în acest timp să se impună și în cea mai tare competiție inter-cluburi, Champions League, în 2013, și în 2020.

Nemții reprezintă o sperietoare pentru aproape orice echipă din lume, iar recordul impresionant pe care îl au la primul meci disputat în grupele Ligii Campionilor este remarcabil. Bayern Munchen a bătut în fiecare partidă inaugurală pe care a jucat-o în ultimii 17 ani, iar din aceste confruntări, doar în două a primit gol.

Golaverajul este unul care caracterizează foarte bine forța și constanța grupării bavareze: 42-2.

Bayern, victorie zdrobitoare pe terenul vicecampioanei RB Leipzig

Gazdele au irosit șanse importante în prima repriză. În minutul 37, Laimer putea restabili egalitatea atunci când a trimis foarte bine cu capul, dar intervenția lui Neuer a păstrat scorul neschimbat. În minutul 45, Dani Olmo a avut la rândul lui o ocazie imensă. Acesta a primit o pasă foarte bună în fața porții, a șutat, dar mingea a trecut puțin peste poartă.

Bavarezii au început în forță ce-a de-a doua parte a jocului. În minutul 47, Davies a centrat foarte bine, iar Musiala a finalizat cu un șut în stânga portarului.

Câteva minute mai târziu, Bayern Munchen a înscris din nou. Musiala a trimis spre poartă, iar Leroy Sane a marcat cu ușurință, trimițând cu latul în poarta goală. Leipzig a redus din diferență în minutul 58, prin Laimer, cu un șut superb expediat cu mult din afara careului.

În prelungirile partidei, Choupo-Moting și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor după ce a profitat de pasa trimisă de Kimmich.

Etichete: barcelona , liga campionilor , bayern , record

O tânără care a crezut că este mahmură a ajuns până la urmă la spital iar medicii i-au spus că mai are doar 12 luni de trăit

O tânără de 19 ani care se simțea rău după o vacanță cu prietenele și credea să suferă de mahmureală a primit o veste devastatoare de la medici.

La o lună și jumătate de la moartea fostului ei iubit, Aryna Sabalenka ar avea o nouă relație. Milionarul ar fi căsătorit

A cerut-o în căsătorie, apoi, în decurs de doar o săptămână, a fost surprins cu alte trei femei: ”Viața e frumoasă”

Reacția lui Gianluigi Buffon, după ce Man și Mihăilă au promovat cu Parma în Serie A

Foto Are 38 de ani și a iscat multe discuții după ce s-a aflat ce dietă ține. ”N-ar trebui să te lauzi cu asta”

Daniel Niculae, prima reacție după comunicatul lui Dan Șucu. Ce mesaj a postat

Exclusiv ”Dacă mă cheamă Gigi Becali și-mi dă 35.000 €, aș zice NU”. A câștigat 4 trofee cu FCSB, dar nu vrea să revină

Postecoglou nici nu vrea să audă de Drăgușin! Varianta surpriză pregătită pentru apărarea lui Spurs

500.000€ nu l-au ținut pe loc pe Victor Pițurcă! Antrenorul a spus totul acum: ”Puteam să-mi cer salariul pe trei ani”

Nota primită de Nicolae Stanciu, după meciul în care echipa sa a primit 4 goluri în 25 de minute

Xavi nu vrea să mai audă de ei: cele patru nume pe care nu se mai bazează la Barcelona

”Amenințarea” lui Kylian Mbappe, după ce PSG a pierdut turul cu Dortmund din semifinalele UCL

PEROZ61 de ani? Demi Moore le face "concurență" fiicelor ei, în cele mai noi imagini needitate în care apar toate în costum de baie

FILM NOWAlec Baldwin, adevărul despre dependența de cocaină: „O consumam la fel de des cum beam cafea”

Cât costă atacantul sud-african pe care îl vrea Gigi Becali la FCSB! A dat două goluri și a fost desemnat omul meciului citeşte ştirea pe Prosport.ro

Aryna Sabalenka, pe urmele Simonei Halep. Ce a făcut jucătoarea clasată pe locul 2 WTA citeşte ştirea pe ziare.com

Fotbalistului considerat mai talentat decât Hagi și care nu s-a înțeles niciodată cu Dobrin. 32 de ani de la tragica moarte a lui Bogdan Bănuță citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Delia, în costum de baie asortat cu o cagulă tricotată cu coarne, în piscina de acasă. Nu-i pasă de gura lumii și trăiește cum îi place