Erling Haaland şi Kylian Mbappe, două din vedetele meciului/FOTO:twitter japan live soccer

Video Dortmund - PSG 2-1 | Erling Haaland, regele Borussiei! Norvegianul i-a eclipsat cu o "dublă" pe Neymar şi Mbappe

18.02.2020, 23:50
  • SuperLiga: CFR Cluj - Rapid, duminică, 21:30, DGS 1

• SuperLiga: Petrolul - Oțelul, duminică, 15:30, DGS 1

Borussia Dortmund a învins la limită pe PSG în turul optimilor Ligii Campionilor, scor 2-1.

Start spectaculos în optimile UEFA Champions League. Borussia Dortmund a răpus-o, acasă, pe PSG. Eliminați în această fază în ultimele trei ediții, campionii Franței și-au arătat primii colții. Neymar nu a trimis însă cadrat.

Răspunsul gazdelor a venit prin Sancho, dar Navas a fost la post. După pauză, Mbappe a avut două ocazii importante, fără a putea deschide scorul.

Ratările s-au răzbunat. Puștiul minune, Haaland, a marcat pentru a noua oară în acest sezon din competiția stelelor. PSG a reacționat imediat și a restabilit egalitatea, prin Neymar. Bucuria vedetelor lui Tuchel a ținut mai puțin de două minute.

Și Neymar a fost aproape de dublă, dar bara s-a opus și PSG a plecat învinsă de la Dortmund. A cedat cu 1 la 2, dar calificarea este departe de a fi jucată. Returul va fi pe 11 martie, în direct la Digi Sport.

Vezi aici rezumatul meciului:

UPDATE Minutul 90+4 Fluier final, Borussia se impune în prima manşă din optimi cu 2-1.

UPDATE Minutul 87 Meunier şi Veratti văd cartonaşul galben.

UPDATE Minutul 81 Ocazie PSG! Neymar aproape de egalare, dar şutul său şterge bara.

UPDATE Minutul 77 Schimbare la PSG - Angel Di Maria este înlocuit cu Pablo Sarabia.

UPDATE Minutul 77 GOOOL Borussia!Erling Haaland devine eroul lui Dortmund! Norvegianul îşi trece în cont "dubla" cu un şut fantastic de la 20 de metri!

UPDATE Minutul 76 GOOOOL PSG! Egalează Neymar din pasa lui Mbappe!

UPDATE Minutul 69 GOOOL Borussia! Erling Haaland îi aduce pe germani în avantaj. Este golul cu numărul 9 în 7 apariţii în acest sezon de Liga Campionilor, primul pentru Dortmund.

UPDATE Minutul 65 Mbappé urcă la rampă - trage cu dreptul din unghi, dar Burki este atent.

UPDATE Minutul 68 Schimbare la Dortmund - intră Giovanni Reyna, iese Thorgan Hazard.

UPDATE Minutul 60 Neymar este şi el avertizat de arbitru.

UPDATE Minutul 54 Cartonaş galben pentru Gueye pentru un fault asupra lui Witsel.

UPDATE Minutul 50 Hakimi a pătruns în careu şi a fost blocat de Keylor Navas.

UPDATE Minutul 46 A început repriza secundă.

UPDATE Minutul 45 Mateu Lahoz fluieră finalul primei reprize.

UPDATE Minutul 44 Axel Witsel de la gazde vede primul cartonaş galben al partidei.

UPDATE Minutul 35 Servit de Jadon Sancho, Haaland a încercat să reia spre poartă, dar fără succes.

UPDATE Minutul 27 Jadon Sancho îl pune la grea încercare pe Keylor Navas cu un şut în forţă.

UPDATE Minutul 13 Prima ocazie a partidei aparţine parizienilor. Neymar a încercat să trimită la vinclu din lovitură liberă, dar mingea trece pe lângă poartă.

UPDATE Minutul 1 A început partida.

INTRĂ AICI PENTRU A VEDEA LIVE PARTIDA BORUSSIA DORTMUND - PSG!!!

Dortmund - PSG (22:00, Digi Sport 2). Echipele de start

Dortmund: Bürki - Piszczek, Hummels, Zagadou - Hakimi, Can, Witsel, Guerreiro - Hazard, Haaland, Sancho.

PSG: Navas - Marquinhos, Thiago Silva, Kimpembe - Meunier, Gueye, Verratti, Kurzawa - Di Maria, Mbappé, Neymar.

"(Domnule Tuchel, ne explicați ce înseamnă Borussia Dortmund pentru dumneavoastră?) Galben. Stadion plin, emoții. Întreg orașul respiră Borussia, tot orașul este Borussia și Borussia este orașul. Este fotbal pur", a declarat Tuchel.

Înaintea confruntării din optimi, Thomas Tuchel știe ce-l așteaptă pe stadionul Borussiei Dortmund, unde revine în premieră ca adversar, după ce i-a antrenat pe nemți până în 2017. Acum, Tuchel o conduce pe PSG, echipa cu doar două goluri primite în grupe.

În duelul de la Dortmund își va face debutul european în tricoul Borussiei și Erling Haaland - pentru Salzburg, norvegianul a înscris de opt ori în şase meciuri și este al doilea golgheter al competiției, după Robert Lewandowski.

Scandinavul are nouă goluri în şase partide de la sosirea la Dortmund.

"Faptul că jucăm pe un asemenea stadion, cum e cel din Dortmund, va scoate tot ce e mai bun din noi. Să ajungi să lupți în fazele eliminatorii, într-un meci în care nu poate da nimeni o favorită clară, este excelent pentru noi", a mai spus Thomas Tuchel.

Borussia Dortmund - PSG va fi în direct la Digi Sport 2 astăzi, de la ora 22.00. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro.

Etichete: psg , borussia dortmund , paris saint germain , dortmund psg live video

Cine a ucis-o pe Karen în 1966? Misterul a fost elucidat abia acum, iar descoperirea a provocat stupoare

La aproape 60 după comiterea unei crime brutale, poliția l-a găsit și arestat pe autor datorită tehnicilor criminalistice de ultimă generație.

Foto După ce s-a lăsat filmată la duș, alături de soțul ei, a semnat contractul vieții. ”Ne vedem acolo”

E gata să plece la 5.000 km distanță, după ce amanta a născut al doilea copil, iar soția al patrulea. Pe cine ia cu el

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: ”Ei nu i-a plăcut niciodată”. S-a spus că soția l-a părăsit după accidentul teribil

Exclusiv ”Daniel Niculae, OUT de la Rapid - Șumudică, antrenor”. Mutări spectaculoase în Giulești. Cine va fi președinte

NE-BU-NI-E! O echipă din liga secundă a marcat în minutul 90+9, a câștigat Cupa și va juca în Europa League

Ioan Ovidiu Sabău a spus lucrurilor pe nume, după ”U” Cluj - Dinamo

Daniel Popa a explicat gestul ciudat după golul marcat cu Dinamo

Reacția lui Zeljko Kopic, după ce Dinamo a ratat victoria cu ”U” Cluj: ”Aceeași poveste în fiecare săptămână”

Foto Clasamentul din play-out, după ”U” Cluj - Dinamo: ”Câinii roșii” au urcat pe loc de baraj. Programul meciurilor rămase

Reacția lui Marco Reus, după ce a fost anunțată plecarea sa de la Borussia Dortmund: ”Am lămurit lucrurile”

Oficial Se încheie o eră! Marco Reus pleacă de la Borussia Dortmund, după 12 ani

PEROZCum arată Adelina Pestrițu în costum de baie, după ce a renunțat la implanturile mamare. Vedeta are o siluetă de invidiat

FILM NOWMike Myers, greu de recunoscut la 60 de ani. Interpretul lui Austin Powers a renunțat să-și mai vopsească părul

Patronul din Superligă care se umple de bani de pe urma transferului uriaș pe care-l va face Gigi Becali! „Iau milioane” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Fostul antrenor al lui Dinamo a dat lovitura în afaceri! Vinde pantofi scumpi în Franța citeşte ştirea pe ziare.com

Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Adele, elegantă, pe tocuri, la un meci din NBA, alături de partenerul ei de viață. „Cât de frumoasă ești!”