Sabitzer, după un gol marcat în Champions League / Foto: Getty Images

Video Leipzig - Tottenham 3-0. Mourinho, demolat de Nagelsmann. Nemții se califică en-fanfare în sferturi

10.03.2020, 23:30
  • SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Leipzig a dat de pământ cu Tottenham în optimile Champions League, scor 4-0 la general, după 3-0 în retur.

Finalista din sezonul trecut se poate concentra acum pe campionat, după ce nu a reușit să înscrie niciun gol în poarta nemților. Leipzig, sub îndrumarea lui Nagelsmann, s-a calificat în premieră în sferturile Champions League.

Leipzig a lămurit rapid lucrurile în returul cu Tottenham, din optimile UEFA Champions League. După ce a marcat golul victoriei în turul de la Londra, Timo Werner a stat la originea fazei din care căpitanul Sabitzer a deschis scorul.

11 minute mai tarziu, austriacul a reuşit dubla. Putea fi chiar 3-0 la pauză - Dier a gafat incredibil, dar Lloris a salvat. Fundaşul gazdelor, Mukiele, le-a dat emoţii fanilor în startul reprizei secunde, după ce a fost lovit cu mingea în faţă.

Intrat în locul lui Sabitzer, Forsberg a stabilit scorul final, 3-0 pentru Leipzig, la chiar prima atingere, iar germanii merg în sferturi, cea mai mare performanta europeana din istoria clubului fondat in 2009.

VIDEO Rezumatul meciului Leipzig - Tottenham 3-0

VIDEO Leipzig - Tottenham 3-0 (1-0 în tur)

• Leipzig: Gulacsi - Klostermann, Upamecano, Halstenberg - Mukiele (T. Adams 55), Laimer, Sabitzer (Forsberg 87), Angelino - Nkunku (Haidara 59), Schick, Werner
  • Rezerve: Mvogo - Y. Poulsen, Lookman, Olmo
  • Tottenham: Lloris - Aurier (Fagan-Walcott 90+1), Alderweireld, Tanganga, Sessegnon - Dier, Winks - Lo Celso (G. Fernandes 80), Alli, Lamela - Lucas Moura
  • Rezerve: Gazzaniga - Vertonghen, Ndombele, Skipp, Parrott

Min. 90+6: Fluier final! Leipzig se califică en-fanfare în sferturile Champions League. Nagelsmann l-a demolat pe Mourinho, scor 4-0 la general.

Min. 87: GOOOL Leipzig! Intrat pe gazon de numai câteva secunde, Emil Forsberg înscrie pentru 3-0.

Min. 54: Accidentare ciudată la Leipzig. Mukiele nu a mai putut continua meciul după ce a fost lovit cu mingea în figură.

Min. 46: S-a reluat partida de la Leipzig.

Min. 45+1: Pauză la Leipzig. Nemții sunt la un pas de sferturile Champions League.

Min. 28: Ocazie pentru Leipzig. Werner a șutat la colțul scurt, dar Lloris a respins de această dată. Rămâne 2-0 pentru gazde.

Min. 22: GOOOL Leipzig! Sabitzer a reluat cu capul la colțul scurt, Lloris a fost surprins, iar mingea s-a scurs în plasă pentru 2-0. Început de coșmar pentru Spurs.

Min. 19: Gol anulat pentru Leipzig. Werner a trimis în plasă, dar din afara jocului.

Min. 18: Ocazie pentru Tottenham. Aurier a centrat din flancul drept, iar Upamecano a respins periculos, la o palmă de propria poartă.

Min. 10: GOOOL Leipzig! Sabitzer îl învinge pe Lloris cu un șut de la distanță. Nu vom avea prelungiri în Germania.

Min.1: A început meciul de la Leipzig. Avem un stadion plin, lucru pe care nu-l vom mai vedea în viitorul apropiat.

Germanii traversează o perioadă extraordinară. Elevii lui Oliver Glasner sunt neînvinși în ultimele șase partide și speră la o calificare în sferturile Champions League.

În schimb, londonezii nu au mai câștigat de cinci meciuri, iar jocul sub comanda lui Mourinho nu arată deloc încurajator pentru suporteri. Oricum, englezii au puterea de a răsturna avantajul fragil al gazdelor din această seară.

Leipzig - Tottenham | Echipele porbabile

RB Leipzig: Gulácsi - Klostermann, Upamecano, Halstenberg - Adams, Laimer, Sabitzer, Angelino - Werner, Schick, Nkunku

Tottenham: Lloris - Aurier, Alderweireld, Sanchez, Dier, Vertonghen - Winks, Lo Celso - Lamela, Moura, Alli

Etichete: tottenham , champions league , leipzig , leipzig tottenham

Cum arată Cernobîl și Pripiat la 38 de ani de la dezastrul nuclear care a marcat omenirea

Vineri s-au împlinit 38 de ani de la accidentul nuclear de la Cernobîl, cel mai mare dezastru nuclear din istoria omenirii. Pe 26 aprilie 1986, reactorul nr. 4 al centralei atomice de la Cernobîl a explodat, paradoxal, în timpul unui test de siguranță pe care conducerea centralei îl programase de mai multe zile. În urma dezastrului, o regiune extinsă din Ucraina și Belarus, cunoscută drept „zona de excluziune” a fost contaminată puternic cu izotopi radioactivi iar orașele Cernobîl și Pripiat au fost evacuate. Pripiat, orașul aflat la câțiva kilometri distanță de centrală, construit pentru a găzdui personalul de la centrală, a devenit un „oraș-fantomă”, iar locuitorii săi au fost mutați într-un oraș special construit după dezastru, Slavutici.

Dennis Man, OUT din lotul Parmei. Ce se întâmplă cu internaționalul român în Italia

Foto Dinamo ar urma să-și schimbe sigla din sezonul viitor! Cum arată noua emblemă

A renunțat la sportul profesionist și a devenit ”cea mai frumoasă actriță de la Hollywood”

Video Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”

La 64 de ani, Ioan Andone a dezvăluit cum îl cheamă, de fapt: ”Ce să fac?”

S-a aflat de ce Parma l-a exclus din lot pe Dennis Man! Anunțul făcut în Italia

Laurențiu Reghecampf, pus sub urmărire penală din cauza conflictului cu Anamaria Prodan! ”Dosar de violență în familie”

Jucătorul ”cu mai multe goluri decât minute jucate” l-a convins pe Carlo Ancelotti: rămâne la Real Madrid

Xavi a luat decizia în mai puțin de 24 de ore, după ce Barcelona l-a pus să-și dea afară propriul frate

Tottenham a pregătit 50.000.000€ pentru primul transfer al verii

Șansa lui Radu Drăgușin! Poate profita de accidentarea colegului său: anunțul venit din Anglia

PEROZPlină de viață și cu zâmbetul ei inconfundabil, Meg Ryan a fermecat publicul din Barcelona. Actrița, spectaculoasă într-o rochie șic

FILM NOWLogodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”

Detalii despre ultimul acționar de la Farul Constanța: ”S-ar bate financiar de la egal la egal cu Gigi Becali!” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Adversară de speriat pentru Jaqueline Cristian la Madrid: "Danimal" spulberă tot în ultima vreme citeşte ştirea pe ziare.com

Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Anna Lesko și-a arătat picioarele superbe într-o rochie extrem de scurtă, dar a furat toate privirile cu un detaliu inedit