Diego Simeone în meciul cu Liverpool / Foto Getty Images

Video Liverpool - Atletico Madrid 2-3. Surpriză pe Anfield! Spectacol în prelungiri. Simeone elimină deținătoarea trofeului

12.03.2020, 00:02
  • SuperLiga: CFR Cluj - Rapid, duminică, 21:30, DGS 1

• SuperLiga: Petrolul - Oțelul, duminică, 15:30, DGS 1

Liverpool - Atletico 2-3. Surpirză mare pe Anfield! Echipa lui Diego Simeone s-a impus în prelungiri și a eliminat deținătoarea trofeului Champions League. În tur, campioana Europei a pierdut la limită în Spania, 0-1.

Diego Simeone a mai reușit o minune cu Atletico Madrid - a eliminat campioana Europei, după un meci senzațional. Diego Costa a ratat prima șansă de gol în secunda 14, apoi Oblak a făcut minuni în poarta oaspeților.

Chiar înaintea pauzei, oamenii lui Klopp au deschis scorul. Wijnaldum a marcat cu capul, lăsat singur de fundașii spanioli. În partea secundă, portarii au fost la înălțime. Oblak a ținut-o în viață pe Atletico, iar Adrian a reușit o dublă paradă spectaculoasă.

Marea șansă a lui Liverpool s-a consumat în minutul 66. Robertson a nimerit transversala și meciul s-a terminat exact ca în tur, 1-0 pentru gazde.

Liverpool - Atletico s-a decis în prelungiri

În prelungiri, a început nebunia. Firmino a lovit primul și campioana Europei era la un pas de sferturi.

Reacția madrilenilor a fost incredibilă. Omul venit în vara lui 2019 de la rivala Real, Marcos Llorente, a semnat o dublă și a rezolvat de unul singur calificarea lui Atletico.

VIDEO cu rezumatul meciului Liverpool - Atletico

Min. 122: Final de meci pe Anfield. Atletico se califică sferturi.

Min. 121: Goool Atletico! Morata înscrie și el în prelungirile celei de-a doua reprize din timpul suplimentar.

Min. 119: Morata și Arnold sunt avertizați cu cartonașul galben.

Min. 113: Schimbare la Liverpool. Iese Firmino și intră Minamino.

Min. 106: A început repriza secundă de prelungiri.

Min. 106: Schimbare la Atletico. Iese Correa și intră Gimenez.

Min. 106: Dublă schimbare la Liverpool! Ies de pe teren Henderson și Wijnaldum și intră Fabinho și Origi.

Min. 105+2: Finalul primei reprize de prelungiri.

Min. 105+1: Goool Atletico! Llorente face dubla cu un șut de la marginea careului de 16 metri.

Min. 103: Schimbare la Atletico. Iese Joao Felix și intră Morata.

Min. 97: Goool Atletico! Llorente restabilește egalitatea cu un șut mine plasat de la aproximativ 20 de metri.

Min. 94: Goool Liverpool! Firmino majorează diferența, după ce inițial a lovit bara.

Min. 90: A început prima repriză de prelungiri.

Min. 90: Schimbare la Atletico. A ieșit Trippier și a intrat Vrsaljko.

Min. 90+2: Finalul reprizei secunde. Vom avea prelungiri.

Min. 81: Schimbare la Liverpool. A ieșit Oxlade și a intrat Milner.

Min. 66: Bară pentru Liverpool! Robertson lovește transversala cu o lovitură de cap.

Min. 56: Schimbare la Atletico! Iese Diego Costa și intră Llorente.

Min. 50: Ocazie pentru Liverpool! Mane șutează periculos din 5 metri, lateral stânga, dar Oblak este la post.

Min. 46: A început repriza a doua.

Min. 45+1: Pauză.

Min. 43: Goool Liverpool! Wijnaldum deschide scorul cu o lovitură de cap.

Min. 34: Ocazie pentru Liverpool. Mane șutează periculos de la 16 metri, dar Oblak este la post.

Min. 18: Felipe trimite cu capul puțin pe lângă poartă.

Min. 14: Ocazie pentru Liverpool. Oxlade îl pune la grea încercare pe Oblak cu un șut din interiorul careului de 16 metri.

Min. 1: Ocazie pentru Atletico. Diego Costa scapă singur spre poarta celor de la Liverpool, dar este ajuns și șutează prost.

Min. 1: A început meciul!

Echipele de start:

Unul din puţinele meciuri care se va disputa cu tribunele pline, Liverpool - Atletico, nu e ferit complet de măsurile împotriva Covid19 - jucătorii şi arbitrii nu se vor mai saluta tradiţional înainte de meci.

"Am spus săptămâna trecută că nu ar trebui să fiu întrebat despre acest subiect, dar acum nu mai e despre mine, ca manager, ci mai degrabă ca fiinţă umană. Problema la meciurile de fotbal e că, dacă nu eşti pe stadion, atunci eşti în camere închise, unde vezi meciul cu mai multă lume, nu ştiu, sincer, dacă e mai bine aşa. Dacă nu dăm mâna, oferim un exemplu. E bine pentru tine, pentru mine, să nu dăm noroc", a declarat Jurgen Klopp.

Returul din optimile Ligii începe de la 1-0 pentru Atletico. Deţinătoarea trofeului nici nu ia în calcul o eliminare chiar pe Anfield.

"Sper să avem un început bun, să deschidem scorul şi să fie încă o seară specială pe Anfield", a spus Andrew Robertson.

Liverpool - Atletico Madrid (22:00, Digi Sport 1). Echipele probabile

Liverpool: Adrian; Alexander-Arnold, Gomez, Van Dijk, Robertson; Henderson, Fabinho, Wijnaldum; Salah, Firmino, Mane

Atletico Madrid: Oblak; Trippier, Savic, Felipe, Renan Lodi; Saul Niguez, Partey, Koke, Joao Felix; Correa, Morata.

Liverpool - Atletico Madrid va fi în direct la Digi Sport 1 şi Digi 4K astăzi, de la ora 22:00. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro.

Etichete: liverpool , atletico madrid , jurgen klopp , liverpool atletico madrid live video , liverpool atletico madrid live text

Cine a ucis-o pe Karen în 1966? Misterul a fost elucidat abia acum, iar descoperirea a provocat stupoare

La aproape 60 după comiterea unei crime brutale, poliția l-a găsit și arestat pe autor datorită tehnicilor criminalistice de ultimă generație.

Foto După ce s-a lăsat filmată la duș, alături de soțul ei, a semnat contractul vieții. ”Ne vedem acolo”

E gata să plece la 5.000 km distanță, după ce amanta a născut al doilea copil, iar soția al patrulea. Pe cine ia cu el

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: ”Ei nu i-a plăcut niciodată”. S-a spus că soția l-a părăsit după accidentul teribil

Exclusiv ”Daniel Niculae, OUT de la Rapid - Șumudică, antrenor”. Mutări spectaculoase în Giulești. Cine va fi președinte

Exclusiv A fost dat afară de la FCSB, s-a antrenat singur, iar acum e campion: ”Oamenii nu știu”. Ce urmează pentru fotbalist

Exclusiv ”Dacă-l luați pe Prunea, v-am distrus!”. Răsturnare de situație! ”Petrescu m-a vrut și înaintea lui Balaj”

Foto Ce s-a întâmplat în capitala Spaniei, după ce Real Madrid a câștigat titlul în La Liga. Cum au procedat ”Galacticii”

Ioan Ovidiu Sabău a spus lucrurilor pe nume, după ”U” Cluj - Dinamo

Săptămâna și scandalul la Dinamo! Ce le-au strigat suporterii jucătorilor lui Kopic, după remiza cu ”U” Cluj

Ange Postecoglou a făcut un anunț categoric! Radu Drăgușin, în pericol la Tottenham

Jurgen Klopp a lămurit totul, după cearta cu Mohamed Salah

PEROZCum arată Adelina Pestrițu în costum de baie, după ce a renunțat la implanturile mamare. Vedeta are o siluetă de invidiat

FILM NOWMike Myers, greu de recunoscut la 60 de ani. Interpretul lui Austin Powers a renunțat să-și mai vopsească părul

Patronul din Superligă care se umple de bani de pe urma transferului uriaș pe care-l va face Gigi Becali! „Iau milioane” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Fostul antrenor al lui Dinamo a dat lovitura în afaceri! Vinde pantofi scumpi în Franța citeşte ştirea pe ziare.com

Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Adele, elegantă, pe tocuri, la un meci din NBA, alături de partenerul ei de viață. „Cât de frumoasă ești!”