Lautaro Martinez, în Liverpool - Inter / Foto: Captură video Digi Sport

Video Liverpool - Inter 0-1. Victorie de palmares pentru italieni. ”Cormoranii” se califică în sferturile de finală

08.03.2022, 23:55
  • Baraj SuperLiga: Dinamo - Csikszereda, luni, 20:00, DGS 1

• Serie A: Bologna - Juventus, luni, 21:45, DGS 2

Inter Milano a reușit să o învingă pe Liverpool, scor 1-0 (0-0), marți seara, în manșa retur a fazei optimilor de finală din Liga Campionilor. În partida tur, "cormoranii" s-au impus fără emoții, scor 2-0.

Liverpool pierde, dar se califică în sferturile de finală ale Ligii Campionilor!

Unicul gol al partidei a fost marcat de argentinianul Lautaro Martinez, printr-o super-execuție, în minutul 62 al partidei.

Liverpool a fost echipa mai insistentă, însă a fost urmărită și de ghinion în acest duel. Joel Matip și Mohamed Salah - în două rânduri - au lovit barele porții lui Samir Handanovic.

Diferența pe tabelă a fostă făcută de o execuție de excepție a atacantului Lautaro Martinez, care a prins un șut fantastic, în cross, cu șiretul, în vinclul porții lui Alisson, în minutul 62.

Un minut mai târziu, Inter avea să primească o grea lovitură. Alexis Sanchez a fost eliminat, iar șansele ca aceștia să ducă duelul în prelungiri au scăzut considerabil. De altfel, italienii nu au mai avut nicio șansă după acel moment, iar Liverpool s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Liverpool - Inter 0-1 (Martinez 62)

Min. 90+4: Final de partidă!

Min. 90+3: O nouă ocazie uriașă pentru Liverpool! Diaz este blocat în ultimă instanță de Vidal, un balon pe care scria gol.

Min. 76: Bară, Liverpool! Mohamed Salah lovește din nou bara, din poziție excelentă, singur cu Handanovic.

Min. 63: Cartonaș roșu, Alexis Sanchez! Chilianul primește al doilea cartonaș galben și este eliminat.

Min. 62: GOOLLL Inter! Lautaro Martinez prinde un șut fantastic, în vinclul porții lui Alisson!

Min. 52: Ocazie uriașă pentru Liverpool! Mohamed Salah lovește bara, cu Samir Handanovic întins pe gazon, după un plonjon reușit.

Min. 47: Cartonaș galben, Robertson!

Min. 46: A început repriza secundă!

Min. 45+7: Pauză pe ”Anfield Road”!

Min. 45+7: Șutul lui Trent Alexander-Arnold din lovitură liberă a trecut la o palmă distanță de vinclul porții lui Handanovic.

Min. 45+6: Cartonaș galben, Arthuro Vidal!

Min. 45+4: Cartonaș galben, Alexis Sanchez!

Min. 41: Ocazie mare de gol pentru Inter! Calhanoglu trimite un șut-centrare în fața porții, iar Alisson respinge greu, în lateral.

Min. 40: Cartonaș galben, Diego Jota!

Min. 32: La faza imediat următoare, Skriniar este foarte aproape să-și marcheze în propria poartă.

Min. 31: Bară, Liverpool! Matip lovește balonul cu capul, dar aceasta izbește transversala.

Min. 28: A fost reluat meciul!

Min. 25: Meci întrerupt pe ”Anfield Road”! Cele două echipe s-au strâns la marginea terenului. Un fan al ”cormoranilor” a avut nevoie de îngrijiri medicale.

Min. 16: Lovitură de cap a lui Van Dijk, reținută în siguranță de Handanovic!

Min. 6: Dumfries încearcă un șut de la distanță, dar Alisson este la post. Brazilianul reține balonul fără probleme.

Min. 1: A început partida!

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson - Jones, Fabinho, Thiago - Mane, Jota, Salah.
Rezerve: Adrian, Kelleher - Diaz, Elliot, Gomez, Henderson, Keita, Milner, Minamino, Origi, Oxlade-Chamberlain, Tsimikas.
Antrenor: Jurgen Klopp.

Inter: Handanovic - Bastoni, de Vrij, Skriniar - Dumfries, Vidal, Brozovic, Calhanoglu, Perisic - Sanchez, Martinez.
Rezerve: Cordaz, Radu - Caicedo, Correa, D Ambrosio, Darmain, Dimarco, Dzeko, Gagliardini, Gosens, Ranocchia, Vecino.
Antrenor: Simone Inzaghi.

Liverpool merge "ceas" în ultimele meciuri, iar gruparea de pe Anfield are nu mai puțin de 12 victorii consecutive, în toate competițiile.

Cu toate acestea însă, Jurgen Klopp le cere elevilor săi să abordeze cu maximă seriozitate returul cu Inter, în ciuda avantajului de două goluri obținut pe "Giuseppe Meazza". Salah este anunţat rezervă.

„E pericolul de care știe toată lumea. E un 2-0, avantajul care cred că a fost întors cel mai des în istoria fotbalului.

Dacă pornești de la 2-0 și crezi că treaba e rezolvată, ești deja pe calea greșită. E un rezultat mult mai bun decât mă așteptam înaintea jocului, sincer să fiu.

E o echipă foarte experimentată și nu va veni aici în vacanță. Știu că vor să domine jocul, asta e ceea ce vrem și noi, pentru că nu suntem o echipă care să țină de rezultat. Vrem să atacăm și meciul acesta și vom vedea ce putem obține”, a declarat Jurgen Klopp la conferința de presă.

În Premier League, Liverpool ocupă locul secund, la o distanță de șase puncte în spatele liderului Manchester City, care are însă un meci disputat în plus.

Inzaghi este conștient că va fi un meci greu. Liverpool - Inter, Live Video, de la ora 22:00, pe Digi Sport 2

Simone Inzaghi a prefațat întâlnirea de pe Anfield. Antrenorul Interului vrea ca elevii săi să marcheze în prima repriză, pentru a mai putea spera la calificare.

Cu toate acestea, tehnicianul italian a recunoscut că va fi un duel extrem de greu și consideră că Liverpool este una dintre cele mai puternice echipe din Europa.

"Plecând de la un dezavantaj de 2-0 ar fi esențial să reuşim un gol în prima repriză. Mă aștept la un meci foarte dificil, dar trebuie să ne pregătim și suntem concentrați.

Împreună cu Bayern și City, Liverpool este cel mai puternic club din Europa. Vom juca pe un stadion mare și cât de minunat a fost la prima manșă, la fel va fi şi la retur. Ne va fi și mai greu", a spus și Inzaghi.

În Serie A, Inter Milano a fost depășită de rivala AC Milan în fruntea ierarhiei.

Liverpool - Inter, Live Video, de la ora 22:00, pe Digi Sport 2. Echipele probabile

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson - Henderson, Fabinho, Keita - Luis Diaz, Diogo Jota, Mane.

Inter: Handanovic - Skriniar, De Vrij, Bastoni - Dumfries, Vidal, Brozovic, Hakan Calhanoglu, Perisic - Dzeko, Martinez.

VIDEO cu rezumatul meciului Inter Milano - Liverpool 0-2

Etichete: liverpool , inter milano , optimi champions league

"Măcelarul din Teheran a murit! Drag popor al Iranului, bucură-te!". Cine sunt iranienii fericiți că Raisi a murit

În timp ce regimul islamic încearcă să se replieze pe repede înainte după moartea președintelui Raisi, mulți iranieni se bucură de dispariția unuia dintre cei mai duri reprezentanți ai represiunii. De numele fostului președinte supranumit "Măcelarul din Teheran" se leagă epurările masive, de zeci de mii de morți, din 1979 până acum, dar și faptul că el a implicat Iranul pentru prima dată într-un război direct cu Israelul.

Nota surprinzătoare primită de Radu Drăgușin după ce a jucat 103 de minute în ultimul meci al sezonului pentru Tottenham

OUT de la FCSB după eșecul cu Rapid! Gigi Becali: ”Poate găsește să se ducă undeva”. Alți doi jucători vor fi împrumutați

Foto "Dezgustător". Ce a făcut Tyson Fury, după ce a pierdut "Lupta Secolului" în fața lui Oleksandr Usyk

Gigi Becali n-a stat prea mult pe gânduri, după ce Răzvan Lucescu a luat titlul cu PAOK

Fanii lui Tottenham, după ce l-au văzut din nou titular pe Radu Drăgușin: ”Nemernicul a avut la dispoziție jumătate de sezon”

Live Video&Text Dinamo - Csikszereda 0-0, ACUM pe DGS 1. Ocazie mare ratată de ”Câini”

Exclusiv Ionel Dănciulescu nu s-a abținut: ”Aș vrea să văd demisiile pe masă”

Foto Prima apariție a lui Bergodi, după ce a fost dat afară de la Rapid, în urmă cu o lună! Unde a fost surprins