Faza care a produs foarte multe discuții, între Benatia și Vazquez

Exclusiv ”Mai mult decât scandalos! Arbitrul a fost submediocru” Porumboiu ”a dat de pământ” cu arbitrul de la Real - Juve

12.04.2018, 11:10
  • Liga 2: Gloria Buzău - Unirea Slobozia, marți, 19:00, DGS 1

• Champions League: PSG - Borussia Dortmund, marți, 22:00, DGS 1

Real Madrid - Juventus 1-3. Prestația arbitrului englez Michael Oliver (33 de ani) a fost aspru criticată de către Adrian Porumboiu, unul dintre cei mai mari arbitri ai României. Actualul om de afaceri a spus că ”centralul” a dat dovadă de lipsă de valoare și că madrilenii nu meritau penalty-ul prin care s-a decis calificarea.

”Acest arbitru englez mi s-a părut submediocru. Să dai penalty la acea fază și într-un astfel de moment e mai mult decât scandalos. Este o decizie absurdă, mai ales că nu a fost nici vorbă de penalty. Hai să fim serioși! Dacă pui mâna pe un jucător ca la baschet, înseamnă că e fault? N-a folosit nicio forță disproporționată, nimic. Jucătorul de la Real și-a prelungit prea mult balonul iar jucătorul de la Juve i-a luat fața”, a spus Porumboiu, într-o intervenție telefonică ÎN DIRECT, găzduită de emisiunea ”Digi Sport Matinal”.

Fostul mare arbitru nu înțelege nici de ce Oliver a arătat 3 minute de prelungire. ”Nu știu de ce a prelungit așa de mult, pentru că a fost doar o schimbare, restul de două fiind efectuate la pauză. În plus, ambele echipe nu au dat dovadă de lipsă de fair-play. Un minut, maximum două erau suficiente. Revenind la penalty, când iei o astfel de decizie și într-un moment ca acela, atunci trebuie să fie un penalty care să fie clar pentru toată lumea, și pentru cei de pe partea opusă”, a mai spus Porumboiu, la Digi Sport.

În minutul 90+3, Cristiano Ronaldo i-a pasat lui Lucas VazquezMedhi Benatia a încercat să îndepărteze pericolul, dar arbitrul a arătat punctul cu var, spre disperarea celor de la Juventus.

"Dacă a fost penalty? Da, Cristiano Ronaldo mi-a oferit o pasă şi când am fost pe punctul de a încheia faza, fundaşul celor de la Juventus a venit din spate şi m-a dărâmat. Nu există nicio îndoială, a fost penalty", a declarat Lucas Vazquez.

De partea cealaltă, Mehdi Benatia este convins că Real Madrid a fost ajutată să se califice. ”Am mers pe lângă Vazquez şi am luat mingea. El s-a aruncat pentru că nu mai avea nimic de făcut în acel moment. Se poate vedea cum lovesc mingea şi îi schimb direcţia. Să fii eliminat de un asemenea penalty este absurd. Suntem victime ale situaţiei, dar suntem cu adevărat mândri de ce am realizat" a declarat Benatia.

Etichete: real madrid , juventus , porumboiu , porumboiu penalty real , penalty real juventus , penalty vazquez , vazquez benatia

Un bărbat a fost găsit crucificat pe un gard, cu cuie bătute în mâini. Poliția a vorbit de un "un atac sinistru de tip paramilitar"

Un bărbat a fost transportat la spital în urma unei agresiuni grave într-o parcare din localitatea nord-irlandeză Bushmills, în primele ore ale dimineţii de duminică. Tânărul în vârstă de 20 de ani a fost găsit ţintuit de un gard, cu un cui în fiecare mână, relatează BBC.

O actriță celebră din SUA a văzut un român și a izbucnit imediat în râs. Ce a urmat

45.000€ pe lună! A cerut cel mai mare salariu din SuperLigă ca să se transfere la FCSB

S-a terminat! Își face bagajele și pleacă, după doar 6 meciuri jucate la Tottenham

Foto Radu Drăgușin nu se mai ferește! Cum a fost surprins pe bancă, în timp ce Tottenham pierdea cu Liverpool

Real Madrid a pierdut locul 1! Liverpool, noua favorită la transferul așteptat pe Bernabeu

Live Video&Text Universitatea Craiova - FCSB 1-0, ACUM, DGS 1. Oltenii conduc la pauză, grație reușitei semnate de Raul Silva

Pep Guardiola nu a ezitat nicio secundă, după ce a fost trecut pe lista lui Bayern

Plecat de la FCSB, Ianis Stoica a anunțat echipa la care va juca în sezonul următor

Oficial Chelsea ”a demis” un antrenor în Premier League: OUT după 5 ani!

Singurele două echipe din La Liga care nu au felicitat-o pe Real Madrid pentru câștigarea titlului

Ce a spus Zinedine Zidane, înainte de Real Madrid - Bayern Munchen

PEROZO fostă concurentă la Miss Ecuador, amanta unui baron al drogurilor, ucisă la comandă. Cine se află în spatele asasinatului

FILM NOWSuri Cruise, ca un model pe străzile din NYC, în pantaloni scurți, pulover și adidași. Fiica lui Tom Cruise și a lui Katie Holmes urmează să plece la facultate în toamnă

Transformarea extraordinară a lui Ioan Neculaie, unul dintre cei mai bogați români, după numeroasele operații estetice! citeşte ştirea pe Prosport.ro

Echipa din Cluj transferă un mijlocaș de valoare. Se vor bate la campionat la anul? citeşte ştirea pe ziare.com

Complet interzis pentru șoferii care fac asta pe drumurile din România, pare un gest nevinovat. Amenda este usturătoare citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Doja Cat a purtat un cearșaf pe post de rochie, pe străzile din NY. Fanii s-au împărțit în două tabere: Ți-a ales Kanye West ținuta?