Cuneyt Cakir, în meciul Borussia Dortmund - Sevilla / Foto: Getty Images

Momente fără precedent la Dortmund - Sevilla! Trei decizii total neașteptate ale arbitrilor, în decurs de trei minute

10.03.2021, 00:27
  • SuperLiga: U Cluj - Dinamo, sâmbătă, 20:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Voluntari, sâmbătă, 14:30, DGS 1

Borussia Dortmund a remizat cu Sevilla, scor 2-2, și s-a calificat în sferturile Champions League, datorită succesului din tur, 3-2.

Partida de la Dortmund a oferit multe cum rar s-au putut vedea pe terenurile de fotbal, în startul părții secunde.

Momente rar întâlnite, în Borussia Dortmund - Sevilla

Concret, în minutul 48, la 1-0, după golul lui Haaland din prima repriză, Dortmund a înscris din nou, prin același atacant norvegian, însă arbitrul Cuneyt Cakir a anulat reușita.

În mod normal, la anularea unui gol pentru fault în atac, cum a fost cazul la Haaland, echipa aflată în defensivă primește lovitură liberă indirectă. Nu a fost, însă, cazul și la Dortmund, căreia i-a fost acordată o lovitură de la 11 metri, pentru o fază petrecută cu câteva zeci de secunde înainte, un fault al lui Kounde la Haaland, și care a fost semnalată de arbitrii din camera VAR.

Momentele inedite nu s-au oprit, însă, aici, pentru că nici penalty-ul nu a fost unul obișnuit. Erling Haaland a luat balonul să execute, însă portarul Bono a reușit să respingă, chiar în două rânduri, balonul revenind la atacantul norvegian după prima intervenție.

Totuși, arbitrul Cakir a întors faza, deși Sevilla se apropia de poarta Borussiei, și a dictat repetarea loviturii de la 11 metri, pentru că Bono nu a stat pe linia porții în momentul șutul din penalty. La repetare, Erling Haaland a reușit să marcheze și să își aducă echipa cu un pas în sferturi.

Finalul de meci i-a aparținut Sevillei, care a reușit să puncteze de două ori, prin același Youssef En Nesyri, insuficient însă pentru a obține calificarea în sferturi, acolo unde merge Borussia Dortmund.

VIDEO cu rezumatul meciului Borussia Dortmund - Sevilla 2-2:

Etichete: cüneyt cakir , erling haaland , borussia dortmund - sevilla

Cine a ucis-o pe Karen în 1966? Misterul a fost elucidat abia acum, iar descoperirea a provocat stupoare

La aproape 60 după comiterea unei crime brutale, poliția l-a găsit și arestat pe autor datorită tehnicilor criminalistice de ultimă generație.

Foto După ce s-a lăsat filmată la duș, alături de soțul ei, a semnat contractul vieții. ”Ne vedem acolo”

Femeia care l-a refuzat pe ”Dumnezeu” e cu 11 ani mai în vârstă decât iubitul ei: ”A renunțat la tot pentru mine”

Exclusiv ”Dacă mă cheamă Gigi Becali și-mi dă 35.000 €, aș zice NU”. A câștigat 4 trofee cu FCSB, dar nu vrea să revină

Exclusiv ”Daniel Niculae, OUT de la Rapid - Șumudică, antrenor”. Mutări spectaculoase în Giulești. Cine va fi președinte

După ce Drăgușin a fost ”uitat” pe bancă 5 meciuri la rând, englezii au răbufnit

Exclusiv A auzit cine e principala țintă a CFR-ului în mercato și a reacționat: ”Nu cred așa ceva! Nu e o glumă?”

Foto Daniel Niculae, replică ironică pentru Dan Șucu! ”Ruptură” evidentă la Rapid

Șumudică știe fotbalistul care nu trebuie să lipsească din primul 11 la EURO: ”N-am văzut în viața mea”

Exclusiv A fost dat afară de la FCSB, s-a antrenat singur, iar acum e campion: ”Oamenii nu știu”. Ce urmează pentru fotbalist

Roy Keane ”l-a descalificat” din nou pe Erling Haaland, după Nottingham F. - Man. City 0-2: ”Jucător de liga a 2-a!”

Anunțul lui Pep Guardiola despre Erling Haaland

PEROZCum arată Adelina Pestrițu în costum de baie, după ce a renunțat la implanturile mamare. Vedeta are o siluetă de invidiat

FILM NOWMike Myers, greu de recunoscut la 60 de ani. Interpretul lui Austin Powers a renunțat să-și mai vopsească părul

Patronul din Superligă care se umple de bani de pe urma transferului uriaș pe care-l va face Gigi Becali! „Iau milioane” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Fostul antrenor al lui Dinamo a dat lovitura în afaceri! Vinde pantofi scumpi în Franța citeşte ştirea pe ziare.com

Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Misterul e atuul ei. Ipostaza în care s-a lăsat pozată Antonia i-a dat gata pe fani: "A venit iepurașul"