Navas a reușit să apere penalty-ul lui Messi / Profimedia

Momentul în care Keylor Navas l-a "hipnotizat" pe Messi. Cum descrie penalty-ul apărat și la cine s-a gândit

11.03.2021, 09:26
  • SuperLiga: CFR Cluj - Rapid, duminică, 21:30, DGS 1

• SuperLiga: Petrolul - Oțelul, duminică, 15:30, DGS 1

PSG s-a calificat în sferturile de finală ale UEFA Champions League, după ce a trecut de Barcelona cu 5-2 la general (1-1 în returul de pe Parc des Princes).

Momentul psihologic al meciului s-a petrecut în finalul primei reprize, la 1-1, când Barcelona presa constant, iar parizienii erau în corzi.

Lionel Messi a avut șansa să facă 2-1 pentru catalani, numai că a irosit un penalty obținut de Griezmann chiar în finalul primei reprize. Messi a tras slab, pe mijlocul porții, iar Navas a intervenit, spre uimirea vedetei sud-americane.

Keylor Navas: "Penalty-ul apărat în fața lui Messi e pentru Sergio Rico și familia sa"

"Întotdeauna e dificil să-l am pe Messi în fața mea, nu numai la loviturile de la 11 metri. Cu ajutorul lui Dumnezeu am reușit să mă concentrez și să apăr lovitura.

Acest penalty apărat e pentru Sergio Rico și pentru familia sa. Ei trec prin momente dificile în această perioadă", a spus Navas, fără să dezvăluie exact suferința spaniolului, rezerva sa la PSG.

• 34 de ani are portarul din Costa Rica
  • 30 iunie 2023 e data la care îi expiră lui Navas contractul cu PSG
  • 10 milioane de euro e cota goalkeeper-ului de la PSG

"E scandalos!" Barcelona, dezavantajată de VAR la meciul cu PSG. De ce trebuia repetat penalty-ul ratat de Messi

Reluările arată că penalty-ul trebuia repetat, având în vedere că Marco Verratti, mijlocașul lui PSG, se afla în arcul de lângă propriul careu, înainte ca Messi să lovească mingea. Ulterior, chiar Verratti a fost cel care a respins mingea ricoșată din bară.

Conform regulamentului, toți jucătorii trebuie să păstreze o distanță de 9,15 metri față de punctul din care se execută lovitura de pedeapsă, acesta fiind și motivul existenței arcului de lângă careu. După ratarea lui Messi, arbitrii din camera VAR au anunțat că verifică faza, însă, după doar câteva secunde, Anthony Taylor a lăsat jocul să continue.

FC Porto, Borussia Dortmund, PSG și Liverpool sunt echipele calificate, până acum, în sferturile Ligii Campionilor.

• Meciurile din Champions League pot fi urmărite ÎN DIRECT pe canalele Digi Sport.

Etichete: psg barcelona , keylor navas , sergio rico , penalty messi

Cine a ucis-o pe Karen în 1966? Misterul a fost elucidat abia acum, iar descoperirea a provocat stupoare

La aproape 60 după comiterea unei crime brutale, poliția l-a găsit și arestat pe autor datorită tehnicilor criminalistice de ultimă generație.

Foto După ce s-a lăsat filmată la duș, alături de soțul ei, a semnat contractul vieții. ”Ne vedem acolo”

E gata să plece la 5.000 km distanță, după ce amanta a născut al doilea copil, iar soția al patrulea. Pe cine ia cu el

Exclusiv ”Daniel Niculae, OUT de la Rapid - Șumudică, antrenor”. Mutări spectaculoase în Giulești. Cine va fi președinte

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: ”Ei nu i-a plăcut niciodată”. S-a spus că soția l-a părăsit după accidentul teribil

NE-BU-NI-E! O echipă din liga secundă a marcat în minutul 90+9, a câștigat Cupa și va juca în Europa League

Ioan Ovidiu Sabău a spus lucrurilor pe nume, după ”U” Cluj - Dinamo

Daniel Popa a explicat gestul ciudat după golul marcat cu Dinamo

Reacția lui Zeljko Kopic, după ce Dinamo a ratat victoria cu ”U” Cluj: ”Aceeași poveste în fiecare săptămână”

Foto Clasamentul din play-out, după ”U” Cluj - Dinamo: ”Câinii roșii” au urcat pe loc de baraj. Programul meciurilor rămase

Decizia luată de Xavi, după victoria de la Paris cu PSG: ”Nu mai e tânăr”

Platforma TV a emis un comunicat oficial dur, după comentariul care i-a enervat la culme pe cei de la PSG și Barcelona

PEROZCum arată Adelina Pestrițu în costum de baie, după ce a renunțat la implanturile mamare. Vedeta are o siluetă de invidiat

FILM NOWMike Myers, greu de recunoscut la 60 de ani. Interpretul lui Austin Powers a renunțat să-și mai vopsească părul

Patronul din Superligă care se umple de bani de pe urma transferului uriaș pe care-l va face Gigi Becali! „Iau milioane” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Fostul antrenor al lui Dinamo a dat lovitura în afaceri! Vinde pantofi scumpi în Franța citeşte ştirea pe ziare.com

Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Adele, elegantă, pe tocuri, la un meci din NBA, alături de partenerul ei de viață. „Cât de frumoasă ești!”