PSG a scris istorie în UEFA Champions League, după victoria cu Dortmund

20.09.2023, 08:22
  • Fotbal: Slovenia - Bulgaria, sâmbătă, 15:55, DGS 1

• Minifotbal, finala EURO: România - Serbia, sâmbătă, 21:45, DGS 1

PSG s-a impus cu scorul de 2-0 în fața celor de la Borussia Dortmund, în grupele Champions League.

PSG a înregistrat un nou record în UEFA Champions League

PSG nu a avut emoții cu Dortmund și a scris o nouă pagină de istorie în cea mai importantă competiție intercluburi, grație reușitelor lui Kylian Mbappe (24 ani) și Achraf Hakimi (24 ani).

După victoria cu 2-0 în fața germanilor, gruparea de pe Parc des Princes a ajuns la 45 de meciuri consecutive cu gol marcat în faza grupelor. Este cea mai bună serie pentru un club din istoria UEFA Champions League.

• 17 ocazii și 2 șuturi pe spațiul porții a înregistrat PSG (65% posesie), în timp ce Dortmund a avut 13 ocazii și un singur șut expediat pe spațiul porții (35% posesie)

Rezumatul meciului PSG - Dortmund 2-0

Kylian Mbappe și Achraf Hakimi au decis PSG - Dortmund 2-0

În prima repriză, Dortmund a bifat prima ocazie majoră a partidei în minutul 14, când Malen a pătruns în careu și a șutat în blocajul lui Donnarumma.

Parizienii au dat replica după doar câteva minute, când Vitinha a nimerit bara laterală cu un șut de la marginea careului. Dembele putea înscrie în minutul 39, cu un șut din unghi, însă Kobel a reușit să respingă în lateral.

Imediat după pauză, parizienii au beneficiat de o lovitură de la 11 metri, după un henț în careu al lui Sule. Mbappe a profitat de șansă și l-a învins pe Kobel de la punctul cu var. În minutul 58, PSG și-a dublat avantajul, după o fază frumoasă creată de elevii lui Luis Enrique. Vitinha i-a pasat în careu lui Hakimi, care a driblat și a înscris cu exteriorul.

În minutul 79, Dortmund putea reduce din diferență, însă Bynoe-Gittens a nimerit bara laterală cu un șut expediat de la marginea careului. Pe final, Goncalo Ramos a reușit să marcheze, însă reușita sa a fost anulată pentru ofsaid.

Etichete: psg , uefa champions league , dortmund

Reacția Dedeman după explozia de la Botoșani: O firmă autorizată executa lucrări la reţeaua de gaze

Explozia de vineri de la magazinul Dedeman din Botoşani a avut loc în timpul unor lucrări la reţeaua de gaz, executate de o firma autorizată, arată reprezentanţii companiei într-un comunicat.

Exclusiv Nu mai vor să lucreze cu Dan Petrescu! Antrenorul, părăsit de întreg staff-ul alături de care a scris istorie

Decizia luată de sportiva care a primit cea mai dură sancțiune după ce s-a dezbrăcat în ring, în direct

La un an de la gluma virală făcută despre ea, Mihai Bobonete a dat ”nas în nas” cu Mădălina Ghenea! Ce a urmat: ”Ea a insistat”