Karim Benzema a deschis scorul la meciul cu Chelsea / Foto: Profimedia

Video Real Madrid - Chelsea 2-0. Madrilenii, cu prima șansă la calificarea în semifinalele Champions League

12.04.2023, 23:55
  • La Liga: Las Palmas - Real Betis, joi, 20:30, DGS 4

• La Liga: Almeria - Barcelona, joi, 22:30, DGS 1

Meciul dintre Real Madrid și Chelsea, din cadrul sferturilor de finală ale UEFA Champions League, s-a încheiat cu victoria echipei pregătite de Carlo Ancelotti.

Astfel, madrilenii intră cu un avantaj de două goluri în manșa secundă, programată, la Londra, pe 18 aprilie.

Real Madrid - Chelsea 2-0. Madrilenii, cu un pas în semifinalele Champions League

Prima ocazie a partidei le-a aparținut londonezilor, în minutul 2, când Kante l-a lansat pe Joao Felix, care a șutat în blocajul lui Courtois.

Madrilenii au dat replica în minutul 12, când Benzema a șutat cu stângul din apropierea porții lui Kepa.

”Los Blancos” au deschis scorul în minutul 21, când, după un balon înalt al lui Carvajal, Vincius i-a așezat perfect mingea lui Benzema, care  a înscris simplu.

Londonezii au fost aproape să egaleze imediat, când Sterling a trimis din prima la centrarea lui James. Apoi, a venit rândul madrilenilor să pună pericol la poarta adversă, când Vinicius l-a lobat pe Kepa, însă Thiago Silva a intervenit salvator.

Pe finalul primei reprize, Valverde a încercat să înscrie cu un șut de la distanță, însă balonul a trecut peste poarta lui Kepa.

După pauză, Joao Felix a încercat fără succes să îl învingă pe Courtois cu un șut din careu, iar Modric a încercat să înscrie pentru 2-0 cu o execuție superbă.

Misiunea londonezilor a devenit și mai complicată în minutul 59, când Chilwell a fost eliminat după o intervenție asupra lui Rodrygo.

Alaba putea înscrie cu un șut din lovitură liberă, însă golul de 2-0 a venit câteva minute mai târziu, când Asensio l-a învins pe Kepa cu un șut de la marginea careului.

Pe final, londonezii au fost aproape de gol, însă Rudiger a intervenit foarte bine la șutul lui Mount.

VIDEO Rezumatul partidei Real Madrid - Chelsea 2-0

Real Madrid - Chelsea 2-0

Min. 90+5: Final de meci!

Min. 90+3: Ocazie Chelsea! Cucurella trimite balonul în careu, Mount șutează, dar Rudiger respinge foarte bine.

Min. 74: Goool pentru Real Madrid! Asensio înscrie cu un șut de la marginea careului după un corner executat rapid de madrileni.

Min. 61: Ocazie pentru Real Madrid! Alaba șutează din afara careului, dar Kepa reușește să rețină.

Min. 59: Chelsea, în zece jucători! Chilwell este eliminat după o intervenție asupra lui Rodrygo.

Min. 51: Ocazie Real Madrid! Modric șutează din interiorul careului, dar balonul trece peste poartă.

Min. 49: Ocazie pentru Chelsea! Joao Felix șutează din interiorul careului, însă nu îi pune probleme lui Courtois.

Min. 44: Ocazie Real Madrid! Valverde șutează din afara careului, dar balonul ajunge în brațele lui Kepa.

Min. 40: Ocazie Real Madrid! Modric centrează de pe partea stângă, Alaba deviază mingea cu capul, dar portarul londonezilor reține.

Min. 34: Ocazie pentru Real Madrid! Benzema îi pasează în careu lui Rodrygo, brazilianul preia și șutează din careu în blocajul lui Kepa.

Min. 26: Ocazie Real Madrid! Vinicius pătrunde în careu trece de doi fundași și încerce să îl lobeze pe Kepa, dar Thiago Silva îndepărtează pericolul.

Min. 23: Ocazie Chelsea! James centrează în fața porții, iar Sterling trimite din prima, însă Courtois respinge.

Min. 21: Goool Real Madrid! Carvajal trimite o minge înaltă pentru Vinicius, acesta îi asează balonul în lateral lui Benzema, care înscris simplu.

Min. 17: Ocazie pentru Real Madrid! Valverde șutează în forță de la distanță, dar mingea trece peste poarta londonezilor.

Min. 12: Ocazie Real Madrid! Benzema combină frumos cu Vinicius în interiorul careului, fracezul șutează cu stângul din apropierea porții, dar Kepa reține.

Min. 2: Ocazie pentru Chelsea! Joao Felix scapă pe contraatac, după o pasă a lui Kante, pătrunde în careu și șutează, dar Courtois respinge.

Min. 1: Începe meciul!

Real Madrid: Courtois – Carvajal, Eder Militao, Alaba, Camavinga – Valverde, Kroos, Modric – Rodrygo, Benzema, Vinicius Junior

Rezerve: Lunin, Luis Lopez, Vallejo, Nacho, Hazard, Asensio, Odriozola, Lucas Vazquez, Tchouameni, Ceballos, Rudiger, Mariano Diaz

Chelsea: Arrizabalaga – Koulibaly, Thiago Silva, Fofana – James, Kante, Fernandez, Kovacic, Chilwell – Sterling, Joao Felix

Rezerve: Mendy, Pulisic, Loftus-Cheek, Chalobah, Mudryk, Mount, Zakaria, Ziyech, Gallagher, Azpilicueta, Havertz, Cucurella

Pentru Chelsea, însă, eșecul nu este o surpriză, având în vedere sezonul mult sub așteptări pe care îl traversează. De altfel, echipa londoneză are doar trei victorii în ultimele zece meciuri, interval în care a înregistrat cinci înfrângeri.

Real Madrid și Chelsea s-au întâlnit ultima dată în urmă cu fix un an, pe 12 aprilie 2022, tot în sferturile UEFA Champions League.

Englezii s-au impus atunci cu 3-2, dar au părăsit competiția pentru că Real Madrid, care avea să obțină trofeul după o finală cu Liverpool, câștigase cu 3-1 meciul tur, de la Londra.

Real Madrid - Chelsea LIVE VIDEO, ora 22:00, la Digi Sport 1. Echipele probabile

• Real Madrid: Courtois - Carvajal, Militao, Alaba, Camavinga - Kroos, Modric, Valverde - Rodrygo, Benzema, Vinicius Junior
  • Chelsea: Kepa - James, Fofana, Koulibaly, Chilwell - Kovacic, Enzo, Kante - Sterling, Havertz, Joao Felix

Etichete: real madrid chelsea , sferturi uefa champions league

Avertisment după ce o dansatoare a murit sufocată în timp ce avea relații intime cu iubitul ei

Un medic legist a emis un avertisment după ce o anchetă a stabilit că o femeie a fost strangulată de iubitul ei, în timp ce întrețineau relații intime.

Foto Ianis Hagi, lovit în față de Vinicius Junior! Gestul făcut imediat apoi de starul lui Real Madrid

Video Ce a spus Ange Postecoglou despre Radu Drăgușin chiar pe gazon, imediat după meciul cu Manchester City

Reacția "Împăratului" Fatih Terim, după ce Răzvan Lucescu l-a bătut a 3-a oară la rând: "Trebuie s-o spun!"

Radu Drăgușin i-a făcut pe spanioli să exclame ”Incredibil! Inexplicabil!” în meciul cu City. Reacția lui spune totul

Video Victorie istorică! Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României, după ce a învins-o pe Oțelul la penalty-uri

Dan Șucu ”sparge banca” pentru Neil Lennon. Salariu cu șapte cifre pentru fostul antrenor de la Celtic

S-a înțeles cu Real Madrid și semnează: ”Clubul este încântat”

Simona Halep, mesaj optimist după abandonul de la Trophee Clarins. ”Cred în continuare în călătoria mea”

Ange Postecoglou a decis! Fundașul central pe care nu-l mai vrea la Tottenham

Momentul care a permis virusului COVID-19 să se răspândească la mii de oameni. Verdictul unui medic italian

PEROZO femeie și fiica ei au fost date afară dintr-un supermarket, din cauza felului în care erau îmbrăcate: „Mi s-a părut ridicol!”

FILM NOWCum arată Eva Green la 18 ani de când a fost fată Bond. A făcut furori în două apariții în aceeași zi la Cannes

Adrian Mititelu a început revoluția la FC U Craiova: a semnat cu 5 fotbaliști! Detalii secrete din Bănie citeşte ştirea pe Prosport.ro

Simona Halep a vorbit despre finalul carierei: ”Vreau să mă retrag de pe teren” VIDEO citeşte ştirea pe ziare.com

ITP la 6 luni pentru acești șoferi români, s-a schimbat legea. Care sunt mașinile vizate citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Fustă foarte scurtă, top minuscul și cizme cu toc cui, atuurile vestimentare pe care mizează Alexandra Stan. Dans senzual pe Instagram