UEFA a nominalizat cei trei fotbaliști pentru titlul de ”cel mai bun jucător” al sezonului trecut

• Premier League: Aston Villa - Liverpool, luni, 22:00, DGS 2

În cursul zilei de joi, 17 august, UEFA a anunțat lista scurtă cu fotbaliștii nominalizați la Men’s Player of the Year.

Cel mai bun fotbalist al sezonului european 2022/2023 va fi ales pe 31 august, atunci când se vor trage la sorți și grupele UEFA Champions League.

Cei trei fotbaliști nominalizați la UEFA Men’s Player of the Year

Fotbaliștii nominalizați de forul european sunt Kevin De Bruyne, Erling Haaland și Leo Messi. Primii doi fotbaliști au câștigat alături de Manchester City cel mai important trofeu intercluburi, în timp ce ”Puricele” alături de PSG au fost eliminați de Bayern Munchen în optimile de finală, scor 3-0 la general.

Cei trei fotbaliști au fost aleși, după ce un juriu format din antrenorii echipelor care au evoluat în grupele Champions League, Europa League și Conference League, dar și antrenorii echipelor naționale angrenate forului european au votat. În plus, au avut dreptul de vot și anumiți jurnaliști selectați de European Sports Media.

Mai mult, UEFA a anunțat lista scurtă și cu cei mai buni antrenori ai sezonului european 2022/2023.

Cei trei tehnicieni sunt Luciano Spalletti, Pep Guardiola și Simone Inzaghi.

Manchester City este Supercampioana Europei

Manchester City este Supercampioana Europei, după ce s-a impus cu scorul de 1-1 (5-4 d.l.d.) în fața Sevillei.

Prima șansă de gol le-a aparținut ”Cetățenilor” în al șaselea minut al partidei, când Palmer a șutat din afara careului, însă Bono a reușit să rețină balonul fără mari probleme.

Portarul spaniolilor a avut intervenții spectaculoase și la încercarea cu capul a lui Ake, dar și la șutul lui Grealish din minutul 17.

Sevilla a deschis scorul în minutul 25, când En-Nesyri s-a înălțat la centrarea lui Acuna și a trimis perfect cu capul.

Rodri putea restabili egalitatea în minutul 37, cu capul, dar mingea a aterizat pe plasa porții lui Bono.

Spaniolii au fost mai periculoși în debutul reprizei secunde, iar En-Nesyri putea face ”dubla” după o pasă superbă a lui Ocampos.

Golul egalizator a venit în minutul 63, când Rodri a centrat perfect pentru finalizarea cu capul a lui Palmer.

Spaniolii au fost aproape să treacă din nou în avantaj două minute mai târziu, dar, singur cu portarul, En-Nesyri nu a reușit să îl învingă pe Ederson.

Cele două formații nu au mai reușit să înscrie până la finalul timpului regulamentar, iar meciul a mers direct la loviturile de departajare, unde City s-a impus după ce Gudelj a nimerit bara transversală.

VIDEO Rezumatul partidei Manchester City - Sevilla 1-1 (5-4 d.l.d.)

Etichete: leo messi , uefa , kevin de bruyne , erling haaland

De ce a fost descalificat reprezentantul Olandei înaintea finalei Eurovision 2024

Olanda a dezvăluit noi informații despre incidentul care a dus la descalificarea lui Joost Klein de la Eurovision 2024, scrie The Independent.

FCSB a primit o lovitură chiar în seara în care a sărbătorit titlul! Ce se întâmplă în UEFA Champions League

Foto ”Mândră de tine”. A venit din Cipru pentru Elias Charalambous și a întors toate privirile în Capitală

Se știu meciurile de baraj! Când se vor disputa partidele de menținere/promovare

Video Dinamo a prins ”barajul”! Voluntari și FCU Craiova au retrogradat în Liga 2. Botoșani va merge și ea la meciurile de menținere/retrogradare

Exclusiv Viitorul antrenor al lui Dinamo, anunțat în direct

Șumudică a spart televizorul când l-a văzut pe Octavian Popescu: ”Băi, Tavi! Ai 30 de kilograme cu tot cu butelie în brațe”

Decizia luată de Real Madrid în cazul lui Kylian Mbappe, la două zile după ce acesta și-a luat ADIO de la PSG

Cazul lui Edgar Ie a ajuns în presa din Spania: ”Marea înșelătorie a fotbalului modern”

Propunere pentru fotbalistul de 550.000€ al Rapidului: ”Ni-l dorim”

Xavi a numit cel mai bun mijlocaș din lume! Nu e de la Barcelona

Cei 8 jucători nominalizați pentru titlul de ”cel mai bun fotbalist al sezonului” în Premier League

PEROZIrina Shayk, apariție surprinzătoare după ce a făcut furori la MET Gala 2024. Cum a fost fotografiată pe străzile din New York

FILM NOWCameron Diaz și Keanu Reeves, din nou împreună într-un film, după 28 de ani. Cum au fost surprinși pe platourile de la „Outcome”, pelicula regizată de Jonah Hill

Primele două transferuri de la Mititelu: Bauza, la CFR sau Rapid, și Baeten, la FCSB! citeşte ştirea pe Prosport.ro

Gest bădărănesc al lui Florinel Coman după ce a fost scos de pe teren. Cum se justifică fotbalistul citeşte ştirea pe ziare.com

Cel mai periculos lucru de pe Pământ: dacă stai lângă el 5 minute, te omoară în 2 zile și este foarte aproape de România citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM "Avem și noi o Jennifer Lopez în România". În prag de 45 de ani, Lili Sandu a furat startul în sezonul costumelor de baie